Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: szef
2007-03-28, 19:22
CZYM JEST BONSAI?
Autor Wiadomość
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 43
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
  Wysłany: 2007-03-28, 19:13   CZYM JEST BONSAI?

Czym jest BONSAI ?
Pierwsze pytanie, jakie powinna sobie zadać osoba chcąca zająć się hodowlą drzewek bonsai brzmi, „czym właściwie jest bonsai?".
W Polsce sztuka ta jest mało znana i to jest zapewne powodem wielu nietrafnych odpowiedzi na to pytanie. Laik bowiem często odpowiada: „to pewien gatunek roślin, który dorasta do niewielkich rozmiarów i wygląda jak drzewo” lub „bonsai to nasiona z których wyrastają małe drzewka hodowane w donicach”. Obie odpowiedzi zawierają ziarno prawdy jednak wprowadzają w błąd.

Można pokusić się o taką definicję bonsai: „drzewa lub krzewy hodowane najczęściej w płaskiej donicy, które poprzez szereg zabiegów kształtujących osiąga niewielkie rozmiary przypominając pokrojem drzewa rosnące w naturze, czyli są ich miniaturowymi kopiami.

Bez wiedzy niewiele osiągniemy...
Hodowla drzewek bonsai wymaga dużej wiedzy ogólnej z zakresu biologii takich jak budowa roślin (szczególnie budowa drzew) lub wymagania poszczególnych gatunków oraz poznania wielu zabiegów stosowanych wyłącznie w sztuce bonsai. Początkującym bonsaistom wystarczyć powinny wiadomości o hodowli konkretnych gatunków którymi się zajmują i podstawy kształtowania, jednak jeśli chcemy myśleć o bonsai poważnie, tworzyć rośliny, które zostaną zauważone i będą podziwiane, wiedza musi zostać pogłębiona. Bonsaista rozwija swoje umiejętności wraz z rozwojem swoich drzewek, uczy się wciąż czegoś nowego, zdobywa nowe doświadczenia. Tak jak drzewko jest dziełem nieskończonym tak bonsaista uczy się z każdym dniem czegoś nowego. Nie ma ludzi, którzy wiedzą wszystko o bonsai. Nawet doświadczeni bonsaiści zdobywają nową wiedzę wraz z każdym dniem obcowania ze swoimi roślinami oraz przy okazji spotkań z innymi miłośnikami tej sztuki.

Mit o bonsai.
Znając definicję bonsai mamy przewagę nad osobami, które mogą próbować wprowadzić nas w błąd. Jest istotne, aby ludziom którzy twierdzą, że do wyhodowania bonsai należy zaopatrzyć się w „nasiona bonsai”, umieć wytłumaczyć dlaczego są w błędzie. Wspominamy o tym nie bez powodu. Niestety nieuświadomiony początkujący bonsaista z braku wiedzy może nabrać się na hasło „nasiona bonsai”. Nazwa bowiem wskazuje na to, że z takich nasion wyrośnie nam drzewko bonsai, co oczywiście nie jest prawdą.

Skąd więc biorą się bonsai?
Są trzy sposoby pozyskania materiału na bonsai: wysiew nasion, tworzenie z zakorzenionej rośliny w doniczce lub pozyskanie jej ze stanowiska w którym rośnie (stanowisko naturalne jak łąka lub sztuczne np. działka). W każdym przypadku ważne jest, aby nasze działania były w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, powinniśmy zachowywać się podobnie jak lekarze wobec ludzi, czyli przede wszystkim nie szkodzić.
Priorytetem w naszych działaniach zawsze musi być ochrona środowiska naturalnego.
W praktyce jest tak, że wszystkie sposoby poza pozyskiwaniem roślin ze stanowisk naturalnych może być uznane za nieszkodliwe, bezmyślne wykopywanie drzew z lasu jest niedopuszczalne (nie wspominając o dotkliwych karach finansowych za złamanie prawa).

Gdy mamy już materiał na bonsai.
Mając materiał na drzewko mamy możliwość przeprowadzenia różnych zabiegów, które sprawią, że mała niepozorna roślina będzie przypominała kilkudziesięcio lub kilkusetletnie drzewo. To oczywiście musi potrwać. Po pierwszym formowaniu zostanie nadana ogólna forma przyszłego bonsai, zarys, który z czasem wraz z rozwojem rośliny będzie coraz bardziej zbliżony do wyobrażenia jego twórcy. Jest to więc niewątpliwie hobby dla osób cierpliwych. Gdy nasze drzewko osiągnie zamierzony kształt rozpoczyna się kolejny etap w jego i naszym życiu – utrzymanie zbudowanej wcześniej formy. Dlatego bonsai jest dziełem nieskończonym, wciąż się rozwija. Naszym zadaniem jest kontrolowanie tego rozwoju tak, aby spełniało nasze oczekiwania.

Donica.
Japońskie słowo bonsai składa się z dwóch członów – bon oznaczające płaską donicę i sai oznaczające roślinę. Sama nazwa więc wskazuje na duże znaczenie donicy w sztuce bonsai. Pojemnik w jakim posadzone jest drzewko musi być jego uzupełnieniem, oba elementy powinny współgrać. Dla początkujących amatorów bonsai nie musi to być priorytet, warto jednak zastanowić się przy wyborze doniczki czy kolor lub kształt będą pasowały do naszej pociechy. O japońskiej terminologii związanej z donicami przeczytasz tu: Donice bonsai terminologia japońska

Style bonsai.
Kolejnym elementem charakterystycznym sztuki bonsai są formy drzewek. Obserwując drzewa rosnące w naturze zauważymy, że każde z nich wygląda inaczej. Niektóre są majestatyczne i rozłożyste (dęby), inne wysmukłe (topole) lub mają zwisające ku ziemi gałązki jak wierzby. Są to więc naturalne cechy każdego gatunku. Do tego możemy dodać odstępstwa od tych form spowodowane np. ciągle wiejącym wiatrem, niedoborem światła lub ubogim podłożem. Drzewa więc mogą wyglądać bardzo różnie. Najczęściej spotykane formy zostały opisane, sklasyfikowane na potrzeby sztuki bonsai i najczęściej nazywane są stylami bonsai. W Polsce znane są najczęściej spotykane style, Japończycy znają ich znacznie więcej. Przykładem form bonsai mogą być: literacki, wyprostowany czy smagany wiatrem. Nie oznacza to, że każde drzewko bonsai musi dokładnie odzwierciedlać któryś ze znanych styli. Istotą jest, aby bonsai posiadało cechy dużych drzew zachowując niewielkie rozmiary. Nie przejmujmy się więc za bardzo jeśli nasza roślina nie ma wszystkich cech konkretnego stylu.

Różne wymagania drzewek.
Należy pamiętać, że drzewka jakie chcielibyśmy hodować mogą pochodzić z różnych części świata i mają różne wymagania w zakresie temperatury, światła, często również szeregu innych aspektów . W Polsce najczęściej w sprzedaży spotyka się drzewka z masowej produkcji pochodzące z Chin, Tajwanu i Korei. W większości przypadków są to tzw. drzewka indoor, czyli do hodowli wewnątrz naszych mieszkań. Są to gatunki z cieplejszych stref klimatycznych. Potrzebują one przez cały rok temperatury powyżej 15 st. i dużo światła. Z kolei gatunki rodzime i pochodzące z klimatu podobnego do polskiego (outdoor) wymagają hodowli przez cały rok na zewnątrz. Jest to bardzo istotne, niedostosowanie warunków hodowli do wymagań rośliny kończy się jej śmiercią.

Jeśli chcemy rozpocząć przygodę z bonsai potrzebna nam będzie podstawowa wiedza na temat roślin (szczególnie o gatunkach jakie zamierzamy hodować) oraz wiedza o tworzeniu i pielęgnacji bonsai. Większość tych informacji znajduje się na naszym forum. Uważna lektura będzie z pewnością dobrym krokiem przed rozpoczęciem praktycznych prób, który uchroni przyszłego bonsaistę od wielu przykrych niespodzianek.

Autorzy:MOD TEAM

<< menu główne (ten link jest częścią tworzonego poradnika, na razie jest nieaktywny)



CHCESZ COŚ DODAĆ?
Jeśli masz rzetelne informacje, które pozwoliłyby wzbogacić treść artykułu albo chciałbyś zgłosić uwagę do treści już istniejącej – napisz do nas…
Szef, Olon


Ostatnio zmieniony przez szef 2009-12-20, 16:58, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group