Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Olon
2007-10-14, 17:03
Jaki to gatunek ( ficus bejamina variegata, starlight )
Autor Wiadomość
Mucha
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-31, 12:49   Jaki to gatunek ( ficus bejamina variegata, starlight )

Jak w temacie, chciałem się dowiedzieć co to za gatunek :?:

Ostatnio zmieniony przez szef 2010-01-24, 19:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mariusz1
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-31, 14:07   

fikus tu jest więcej o fikusie http://www.przyjacielebonsai.pl/retusa.htm
 
 
Mucha
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-31, 14:12   

a jaki gatunek bo te obydwa drzewka się nieco różnią :?:
 
 
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-31, 14:16   

ficus bejamina variegata
 
 
Mariusz1
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-31, 14:22   

fikus baniamina http://www.mob-zabrze.pl/flora/ficus.html
 
 
Mucha
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-31, 14:38   

dzięki za odpowiedź ;-)
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-12-31, 18:12   

Dodam jeszcze że ficus benjamina ma wiele odmian.
Twoja, to odmiana "Starlight"
Zauważyłem że lubi nieco inne podłoże niż typowe nie pstrokate benjaminy (np: Natasha)
Starlight będzie wdzęczny za podłoże mniej kwaśne i bardziej przepuszczalne.

:-)
 
 
PatrykRadulak
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-31, 18:25   

No i tutaj kolejne sprzeczne informacje z ksiązek odnośnie tego benjamina. Jedne podawają ze to starlight a inne variegata. Ja pozostaje przy tej wersji co na zdjęciach:
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-01-04, 00:42   

Obie nazwy prawdopodobnie oznaczaja ta samą roslinę. Variegata, zdaje sie jest łacińskim okresleniem dodawanym do nazwy gatunku jesli odmiana jest pstra. Starlight z kolei to nazwa handlowa. Na 100% pewny nie jestm, wiec jakby co poprawcie mnie :-)
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2007-01-04, 19:30   

Do rozróżnienia na takim poziomie byłaby potrzebna bardzo szczegółowa wiedza, której prawdopodobnie nikt z nas nie posiadł, a szczerze mówiąc, nie tutaj chyba lezy punkt ciężkości. :] . Powiem może jak to widzę jako dedukujący amator :-) :

Kultywary, czyli tzw odmiany hodowlane są właściwie najniżej w taksonomii położonym podziałęm roślin. Dotyczy się to w znakomitej większości przypadków tego samego gatunku (lub podgatunku, jeśli istnieje) a wyróżnikiem takiego kultywaru jest niejednokrotnie kilka lub nawet jedna cecha szczególna. Taką cechą szczególną jest np pstrokatość liści u fikusa benjamina. Do roku '59 kultywary można było tworzyć opierając się na słownictwie łacińskim. Po '59 kultywar musi mieć nazwę zaczerpniętą z języków nowożytnych. Tak więc sobie dedukuję: pozwala to nam przypuszczać, że Variegata była pierwotnym kultywarem pstrokatego benjamina. Póżniej zaś wyhodowano inne jego warianty, jak: De Gantel, Golden King, Starlight, czy intensywniej odbarwione Curly, czy Reginald (na żółtawo). Wiemy ponadto, że nowe kultywary często wypierają stare, a częstość występowania kultywarów w domach kupujących można częściowo ocenić po tym co zazwyczaj widzimy na sklepowych półkach. Z tego co zobaczyłem, ostatnie lata to dominacja Starlight, stąd mój typ.
Nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż prawdopodobnie uprawowo te kultywary będą sobie bardzo bliskie. Głównym wyznacznikiem nieco innego traktowania pstrych fikusów benjamina są liście. Odbarwienia z pewnością mają jakiś wpływ na ich potrzeby oraz pracę jako ważnych organów rośliny. Prawdopodobnie stąd nieco inne wymagania co do składu i cech fizycznych podłoża :-) .

Aha.
To, że liście są bardziej lub mniej biao obrzeżone może się zdarzyć nawet na tej samej rośłinie. PO obserwacjach myślę, że najistotniejszym czynnikiem zwiększającym bielactwo brzegów liści, jest intensywność oświetlenia w seznei i skład nawozów.
Podobny efekt zaobserwowałem na trzmielinie " Emeralds Gold ". Tam ewidentnie główny wpływ ma słońce.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group