Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
jin, shari, sabamiki - czym sie różnią ?
Autor Wiadomość
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-09, 09:19   jin, shari, sabamiki - czym sie różnią ?

( Wątek z 05.05.2006, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Panowie i panie interesuje sie bonsai miecha mam z 15 drzewek wiec... :oops: pora zainteresowac sie sztucznym postarzaniem. Tak czytalem troche w książkach Płochockiego , w necie ,ale i tak nie wiem jak sie mam do tego zabrac i wogole jak to sie postarza ? bo z jednej strony to jakos to wszystko mi sie miesza i nie wiem czym sie rozni shai od jin :/ (sorki za beznadziejne i powtarzające się tematy:/) :-D
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-09, 09:20   

Gohans

A mnie się wydaje że Ty zbyt mocno pędzisz do przodu. Rozumiem to , bo większość z nas miała takie tendencje będąc nowicjuszami. Żeby wykonać na drzewku zabiegi eksponujące martwe drewno ( jakbyś go tam nie nazwał )wymagają od bonsaisty przede wszystkim dobrej znajomości jego morfologii. Ogólnie wszystkie one polegaja na odarciu części kory specjalnymi cążkami . Następnie rzeźbi się to odkryte drewna , tak aby przypominało naturalne przypadki okazów "po przejściach". Ten zabieg warto jednak wykonywać na starszych drzewkach o ustalonej już przynajmniej wstępnie formie. Odpowiednia grubość pnia i części drzewka które "uśmiercisz" w ten sposób są tutaj materiałem wyjściowym. Potem , po kształtowaniu odkrytych z kory części wygładzacz je i nacierasz specjalnym preparatem do jin , aby nabrały koloru suchego drewna no i dla zabezpieczenia.

Ale ja bym z tym na Twoim miejscu poczekał. Najpierw naucz się dbać o drzewko aby nie zmarniało , dostarczać mu niezbędnych nawozów , utrzymać je w zimie , kształtować przez drutowanie czy wreszcie umiejętnie przycinać. To i tak wiedza , którą zdobędziesz dopiero po kilku latach minimum , więc na pewno przy 15-okazach będziesz miał co robić .
 
 
Bolas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-09, 09:21   

Jin - to gałąź lub kawałek konara obdarta z kory i zabezpieczona srodkiem do jin.
Shari - to wiekszy obszar obdarty z kory i zabezpieczony srodkiem do jin.Czesto jednak łączy sie z jinen/ami i jest odpowiednio wyrzezbiony.
Sabamiki - Bardzo mocno wydrazony pien
Sharimiki - wiekszosc drzewa zajmuje martwe drewno zywa tkanka praktycznie sporadycznie styl bardzo dramatyczny.
Uro - dziuple
Tanuki - martwe drewno przytwierdzane (przyklejane) do rosliny

Chyba troszke teraz przyblizyłem
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-09, 09:22   

Aha. No ok, no to troche poczekam :oops: . Wrocimy do tematu za jakis czas :-)
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-09, 09:24   

O Kurczątko ! A ja myślałem że Uro to drzewko regularnie opryskiwane moczem :-D

Bolasku , widzę że siedzisz w nazewnictwie po uszy , więc zapytam przy okazji tego tematu. Czy spotkałeś się juz z nazwami :

Ishitsuki
Shidare-zukuri

?? ????????????????????????????????????

Mam problem z rozszyfrowaniem tych pojęć.
A do tej plejady martwych "dodatków" dołączył bym jeszcze jeden ze zwrotów "europejskich":

driftwood - jak pisze Tomlinson , to " drewno zniszczone przez warunki atmosferyczne , niesione przez wodę i wyrzucone na brzeg morza". Nazwę tę stosujemy do okazów w których martwe drewno stanowi element dominujący , a więc taki odpowiednik sharimiki .


Pozdrówka
 
 
Bolas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-09, 09:26   

Olon dokładnie tak jest z driftwoodem. Jest to anglojezyczna nazwa zarówno sharimiki jak i tanuki.
Prebonsai tez jest wymysłem zachodu wymyslili to po to by nie mowic ze ktos ma dobry materiał na drzewko tylko zeby to brzmiało ze to jest/bedzie drzewko. Bardziej dumnie
bleeee

ishitsuki' - forma z korzeniami oplatajacymi kamien
Shidare-zukuri - forma to praktycznie kazda forma drzewka posiadajaca gałęzie zwisające (jak w wierzbie płączacej) moze byc zarówno bunjin chokkan itd byle gałęzie zwisały w luzno w dół.
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-09, 09:27   

No i to mi właśnie było potrzebne !! !

Dzięki wielkie Bolas!
SZACUNECZEK DLA WIEDZY ! :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group