Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
w jaki sposób formować świerki?
Autor Wiadomość
beo
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-09, 17:10   w jaki sposób formować świerki?

( Wątek z 11.05.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

nie wiem jak formować i przycinać świerk czy ktoś z was może mi pomóc
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-09, 17:11   

po 1 -jeżeli chcesz Przesadzić drzewko (to iglaki najlepiej przesadzać wczesną wiosną (luty marzec) -ja przesadzałem sosne -2 dni temu (no i nic jej nie jest jak narazie-ale wydłużyłem jej okres pokwitania)

po 2 -jezeli chcesz drytować to drzewko -zaleca sie aby drzewka iglaste drutować w okresie spoczynku (chłodniejsze miesiące)
Przed drytowaniem lepiej tego drzewka nie przesadzać - i ograniczyć podlewanie na 2-3 dni przed zabiegiem.

po 3 formowanie ŚWIERKI - Uszczykiwanie nowych przyrostów rozpoczynamy w czerwcu ,gdy pędy osiągną 2-3 cm i są jeszcze miękkie.Czynności te wykonujemy palcami (od nożyczek brązowieją igły i końcówki (miejsc przycietych)),usuwając 2/3 długości pędu.Zabieg kontynuujemy przez około 4 tygodnie w miare rozwoju nowych pędów

co do przycinania gałęzi -juz zdretwiałych (do tego możesz użyć nożyc) -i poprostu odcinać te gałązki -z głową :-) (aby nie przesadzić)

a co do nadania mu formy

poprostu musisz popatrzyć w książkach i w necie -jakie formy Ci odpowiadają (i jaką można nadać temu świerkowi) -no i zapoznać sie z nią troche -jeżeli to bedzie trudne -to poprostu możesz podać forme (ciekawą dla Ciebie) -a my napewno opiszemy ją i wkleimy jakies fotki :-)
 
 
beo
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-09, 17:12   

właśnie tak się składa że niedawno przesadziłem ten świerk jakieś dwa tygodnie temu i i chyba jakoś tego smego dnia odrutowałem gałezie ( chyba nic się nie stanie). Pozatym specjalnie szukałem w necie bonsai ze świerku ale nie znalazłem żadnego zdjęcia.
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-09, 17:12   

Szukając zdjęć w necie najlepiej podawać nazwy łacińskie, w tym przypadku: picea + bonsai + gallery i to wrzucić w wyszukiwarkę google.

Przestrzeganie kolejności zabiegów i niezbędnych przerw między przesadzaniem, drutowaniem, nawozeniem, cięciem itd. to podstawa, robienie wszystkiego naraz powoduje najczęściej śmierć drzewka. Proponuję najpierw poczytać, pozbierać informacje, potem ciąć i drutować. Bez tego ani rusz.
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-09, 17:13   

czesto ludziska kupujący drzewka (gotowe) -albo i do samodzielnego formowania -strasznie sie "napalają" -aby wszystko zrobić za jednym zamachem (szczescie ze te drzewka są zazwyczaj młode )-i takich też szkoda(tyle ze lepiej znosza taki szereg zabiegów) -

bo dajmy stare drzewko (wspaniale juz ukształtowane)-gdybysmy mieli je przesadzić,odrutować ,obciąc i nawozić -smierc -a strata takiego drzewka to uuuuuuu ;( -rozpacz

a wiec apel dla ludzi mało cierpliwych !

nie osiągniesz efektu (drzewka bonsai ) w dwa dni -takie zabiegi rozkłada sie niekiedy na długie lata (na tym polega ta cała sztuka)
cierpliwość ,cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-07-09, 17:15   

szkoda że zapomniałeś dodać o wyskubywaniu starszych igieł
robi się to podczas czerwcowego przestoju
podsumowując , na jesieni pozostają tylko tegoroczne igły
zabieg ten zapobiega powstawaniu tzw. mioteł , czyli nienaturalnie wyglądających chmurek , zbyt gęstych by je drutować i rozkładać :-P
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-09, 17:16   

Beo

Przydałaby się jakaś fotka , to może byśmy ci coś podpowiedzieli, co do formy. Świerki maja zróżnicowany pokrój i cechy predystynujące je do różnych technik formowania.

Taki Conica np. doskonale nadaje się do formy klasycznej. Jeśli takiego masz to bardzo uważaj z nim na mróz , bo ja straciłem juz taki okaz , jak temp. spadła kiedyś na kilka dni poniżej 20 C. A szkoda bo poszło na marne 4 lata pracy.

Qercus ma rację z tymi igłami. Bardzo nienaturalnie wyglądają na uformowanym drzewku te , które wyrastaja nie w kępkach tylko - po jednej - z pnia i z gałązek. Raz usuniesz i masz spokój na dłuższy czas albo wogóle , a symulujesz tworzenie się nowych przysostów.

W odmianach wolnorosnących możesz spodziewać się jednego piętra igieł rocznie , więc warto to wziąść pod uwagę planując roczny cykl zabiegów. Jeśli chcesz mieć gęstrzą masę zieleni , dobrze jest więc usunąć wiosenne pąki , gdzieś tak zaraz po ich wytworzeniu , lub ponoć zimą (nie zdążyłem tego spróbować na świerku).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group