Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomóżcie mi wybrać gatunek
Autor Wiadomość
Mucha
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-24, 00:23   Pomóżcie mi wybrać gatunek

Hej jestem nowy na forum.
Proszę was o to abyście mi pomogli wybrać odpowiedni dla mnie gatunek bonsai.
Moje wymagania to:
1.Bonsai musi mieć małe liście.
2.Powinno być w miarę łatwe w hodowaniu.
3.Powinno być indoor żebym nie musiał go na zime dawać do zimnych pomieszczeń lub na dwór bo raczej nie mam takiej możliwości ;/
4.Powinno być podatne na drutowanie. :roll:
5.No i musi być w miarę dostępne, żebym nie musiał po nie jechać do Chin :-D

Pewnie sądzicie, że jestem za bardzo wymagający. I słusznie :-D
Wiem ze nie ma ideałów ale chciał bym w końcu spotkać ten wymarzony gatunek:roll:

Podobają mi cię roślinki w takim stylu(małe liście) :-)
http://www.leonet.it/firm..._bart/bon01.jpg

Bardzo was proszę o pomoc.
I z góry wielkie dzięki za odp.
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-12-24, 00:38   

Pokazana na linku roślina jest dość sporawa , przez to liśćie wydają się malutkie a jest to wiąz chiński inaczej Wiąz Drobnolistny (ulmus parvifolia)ta roślina niestety wymaga zimowania , niekoniecznie takiego jak nasze rodzime rośliny , jednak musi mieć okres co najmniej 12 tygodniowego spoczynku w temperaturze ok. 0-8 st.C.
Co mogę Ci zapropanować z roślin nie wymagających zimowania , a jednocześnie łatwych w hodowli i podatnych na drutowanie , a jednocześnie o dość drobnych liściach :?:
chyba tylko fikusy , a szczeglnie jedną odmiane fikusa (Natasha)
zobacz to : http://www.przyjacielebon....htm#ficusJacka
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Mariusz1
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-24, 09:24   

hmm a może serissa? http://www.przyjacielebonsai.pl/serissa.htm?
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-12-24, 09:52   

Tak , serissa jest wdzięcznym drzewkiem , co prawda jest zaliczana do tych troszkę trudniejszych w hodowli , jednak jeśli się ją odpowiednio podlewa , nie sprawia ona zbytnich kłopotów , jej mankamentem , ale drobnym , jest to że stale pełno pod nią opadłych liści i kwiatów (ja określam ten gatunek mianem śmieciarza) :-P jednak przy niewielkiej liczbie roślin jest to niewielkim kłopotem ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-12-24, 10:04   

I tu zgodzę się z Jackiem, że FIKUS jest to jedyny gatunek spełniający wszystkie Twoje kryteria, choć
gdybyś jednak wyłączył kwestie łatwej hodowli i dużej podatności na drutowanie, to lista możliwych gatunków zdecydowanie rośnie...

1. mirt pospolity - głównym utrudnieniem jest jego kapryśność w stosunku do wody. Musi być ona pozbawiona wapnia. Pień przyrasta na grubość dość wolno, a wypasionego mirta ciężko dostać i dużo kosztuje.

2. oliwka europejska - tu problemem będzie głównie drutowanie i zmuszenie rośliny do wypuszczania wielu nowych pędów

3. sageretia theezans - największa z "pułapek" dla hodowcy indoorów. Powszechnie uważa się że jest rośłiną do domu, jednak wcale tak nie jest do końca. Podobnie jak wiele gatunków z klimatów przejściowych, będzi esię dobrze rozwijała latem i przeżyje zimę w mieszkaniu, jednak do czasu. brak okresu spoczynku przez kolejne lata sprawia najczęściej, że roślina marnieje i staje się podatna na choroby, szkodniki i opadanie listków z byle powodu. Do takich drzewek jak sageretia powinno się dysponować jesnym pomieszczeniem o temperaturze kilku stopni (średnio 3-10*C) w zimie, aby mogły odpocząć, przed następnym sezonem wegetacyjnym.

4. grubosz drzewiasty - nie każdy uzna go za bonsai bo właściwie jest sukulentem i nie posiada kory a jedynie ochraniającą epidermę. Nie jest podatny n adrutowanie ale i tak częśc bonsaistów go wybiera bo w naturalny sposób swoim wyglądem przypomina drxewko, dobrze rośnie, łatwo i szybko się rozmnaża, daje się formować jedynie przez cięcie

5. serissa cuchnąca - największym problemem u serissy jest jej kapryśność na warunki wilgotnościowe. Lekkie przelanie lub przesuszenie i już mamy falowe czernienie lub opadanie listków. Poza tym jest cudownym drzewkiem i pięknie kwitnie tysiącem małych białych kwiatuszków.

6. portulacaria afra - największy problem to ją dostać :lol: . Poza tym wg hodujących nie stwarza większych problemów.

7. czapetka (syzygium) - rośłina rodem z Australii. Podobnie jak z portulacarią, najpierw trzeba ją dorwać ;-) . Poza tym ma podobne kaprysy jak carmona co do podlewania. Za to wydaje piękne czerwono-różowe owoce.

8. karmona retusa - podobnie jak u serissy, kapryśność co do podlewania. Bardziej jednak niż susza, szkodzi jej przelanie (zazwyczaj roślina obumiera).

9. Cytrusy - moim zdaniem bardzo dobry materiał indoor dla początkujących. Szybko rosną (szczególnie cytryny) i są podatne na cięcie i drutowanie, jednak uczą też pokory do hodowli roślin domowych (błędy w hodowli są szybko zauważalne) i systematyczności oraz cierpliwości (mimo że potrafią szybko rosnąć, wcale nie oznacza to że pień szybko grubieje ;-) ). Ma - w sumie - największe liście (szczególnie cytryna) z wymienionych na tej liście.



Wszystkie powyższe drzewka mają relatywnie niewielkie listki lub da się je zmniejszyć przez odpowiednią hodowlę i nadają się do trzymania w warunkach mieszkaniowych przez cały rok (oprócz sageretii, którą podałem jako przykład, że nie wszystkie indoor to indoor w 100%-tach).

:-)
 
 
Mucha
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-24, 12:04   

WIELKIE dzięki za odpowiedź najbardziej spodobał mi się fikus retusa czy mogli byście mi powiedzieć o nim coś więcej :?:
Ostatnio zmieniony przez Mucha 2006-12-24, 14:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mariusz1
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-24, 23:19   

http://www.allegro.pl/ite...bonsai_bcm.html no tu jest wybitna okazja małe listki prawdziwe bonsai :mrgreen:
 
 
Ben
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-11, 08:58   

Witam.

Olon napisał/a:

6. portulacaria afra - największy problem to ją dostać :lol: . Poza tym wg hodujących nie stwarza większych problemów.


Kto szuka ten znajduje :-)

http://www.kaktus.interka...5d0b73&x=8&y=11

- od 1 kwietna juz mona bedzie ja kupic

Sam sie zastanawiam ;-)
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2007-01-11, 16:58   

No i fajnie Ben, że ją wytropiłeś. :]

Mam tylko nadzieję że wiosną pokażą na zdjęciach co sprzedają, bo w naszej pasji to też ma ogromne zanczenie.
:-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group