Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
temat pracy magisterskiej
Autor Wiadomość
SAI
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-13, 20:57   temat pracy magisterskiej

witam wszystkich!
jestem studentem Akademii Rolniczej i stoje przed wyborem katedry, na ktorej opracuje swoja prace magisterska. Chcialbym wybrac -Dendrologie i kształtowanie terenów zieleni- a na niej szkółkarstwo roslin ozdobnych, gdzie moim zdaniem mozna zaklasyfikowac sztuke tworzenia BONSAI.
Czy macie jakies sugestie co do tematu pracy magisterskiej dotyczacej BONSAI? ...majac na uwadze to, ze pozostalo mi 1,5 roku nauki i chyba jest to nazbyt krotki okres by udokumentowac proces tworzenia drzewka od podstaw.
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2006-12-13, 21:29   

to ja ci polecam inny temat, nie bonsai, ale też dosyć fajny (moim zdaniem) Wpływ księżyca na procesy życiowe roślin, czyli:
w czasie jakich faz księżyca wysiewać, przycinać, przesadzać, itd.
kiedy robić to z roślinami kwiatowymi, liściopwymi,owocowymi, korzeniowymi
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-12-13, 21:52   

SAI , nie znam 100% definicji pojęcia "szkółkarstwo", ale wydaje mi się, że jest to dziedzina zajmujaca się rozmnażaniem i uprawą sadzonek rośłin. Bonsai - które jest sztuką kształtowania i miniaturyzacji drzew - ni w ząb mi tu jakoś nie pasuje. Czy konsultowałeś ten temat pracy z kimś kompetentnym na katedrze, na którą się wybierasz ??
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-13, 23:30   

Raczej nie można podczepić bonsai pod szkółkarstwo bo ono zajmuje się tak jak Olon pisze rozmnażaniem. A ponadto uprawą drzewek i krzewów do momętu ich docelowego posadzenia oraz przystosowaniem danego terenu np. pod szkółkę. Nie tak dawno przeczytałem książkę Wiesława Szydło "SZKÓŁKARSTWO OZDOBNE" więc wydaje mi się że wiem co piszę.


Bonsai to sztuka uprawy rośliny tak aby jak najbardziej przypominała stare, zarysowane czasem drzewo i ni wząb ma się to do szkółkarstwa ;-)
 
 
SAI
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-14, 01:30   

tak, ale sadzilem, ze najpredzej podepne BONSAI pod szkolkarstwo, bo raczej nie pod projektowanie terenow zieleni, fitosocjologie czy inwentaryzacje lub rewitalizacje terenow zieleni.
Szkolkarstwo, wiec kreowanie drzewek od malego pod jakims katem, w jakims celu (ja tak to widze) a czy wytworzysz poprostu mlode drzewko, ktore posluzy do zalesiania, czy podkladke odporna na mroz dla sadownikow to juz sprawa 2nd rzedu.
Na tej podstawie stwierdzilem, ze mozna wymyslic cos na zasadzie wyhodowania mlodego drzewka w szkolce kreujac i formujac je na zamierzony wyglad od poczatku.
 
 
AnnaDorota
Gość
Wysłany: 2006-12-14, 10:09   

Ale formowanie bonsai to nie tylko "kształtowanie od małego" - przeciwnie, bardzo rzadko się próbuje zaczynając od siewki. Raczej wykorzystuje się już dorosłe drzewa, czasem są to nawet kilkudziesięcioletnie okazy, ukstałtowane przez naturę na "niskorosłe".
Bonsai od nasionka czy z odszczepki to raczej dla naiwnych.
Moze najpierw dobrze byłoby się dowiedzieć o czym masz pisać?
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-12-14, 20:15   

Wydaje mi się , że to właśnie Sai ma rację , mówiąc o sadzonkowaniu w celu uzyskania materjału na bonsai , że to naiwność , nazywacie mnie i wiele osób mających o wiele większy autorytet w świecie bonsai NAIWNIAKAMI . No bo co z 1000-cem szkółek bonsai w samym Seulu i wieu innymi szkółkami zajmującymi się szkółkarstwem wyłącznie , lub niemal wyłącznie dla celów bonsai , pozatym szkółkarstwo to nie tylko sadzonki , co ze szkółkowaniem yamadori , szkółkarstwo kojaży mi się ze stymulacją wszelkiego rodzaju , począwszy od korzeni , a skończywszy na koronie . A tu macie dowody moich słów
http://www.przyjacielebonsai.pl/jalowiecJacka.htm
http://www.bonsai.com.pl/korea1.html
To tylko ja naiwniak :-D :roll: :-) ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-12-14, 23:02   

Koleżanki i koledzy.
Nie dywagujmy może na temat słuszności tego czy owego sposobu pozyskiwania materiału na bonsai, bo jak wiadomo jest ich wiele i potrafią się diametralnie od siebie różnić. Przecież chyba każdy sposób jest dobry jeśłi jego finałem jest piękny okaz bonsai, a droga do celu sprawiła autorowi wiele radości i zadowolenia, prawda ??

My jednak tu mamy inny problem. Pamiętajcie że autor wątku ma do czynienia ze środowiskiem akademickim, które będzie musiał przekonać do słuszności wyboru swojego tematu. Nie wiemy jak istotne jest dla tego grona trzymanie się w pracach magisterskich tematyki stricte szkółkarskiej. Nie wiemy też jak bardzo konserwatywne jest to gremium. A ścisłe fakty są takie, że rzuciwszy okiem na hasło "szkółkarstwo" w jednej z najnowszych encyklopedii znalazłem na początku dość sporego opisu następującą definicję:
" szkółkarstwo: dział ogrodnictwa zajmujący się produkcją podkładek oraz rozmnażaniem drzew i krzewów owocowych i ozdobnych, także nauka o ich rozmnażaniu w szkółce. Obejmuje kilka wyspecjalizowanych działów produkcyjnych: a) utrzymywanie mateczników do pobierania zrazó, sadzonek, pędów, odrostów, nasion; b) produkcję podkładek; c) wyprowadzanie drzewek poprzez szczepienie lub okulizację; d) produkcję rośłin krzewiastych i truskawek z sadzonek różnego typu. ..."

A więc przede wszystkim rozmnażanie na wszelkie sposoby... Z zakwalifikowaniem samego BONSAI do którejkolwiek kategorii miałbym osobiście duży problem. W świetle ścisłego podejścia do definicji szkółkarstwo i bonsai mają wspólny mianownik jedynie na etapie przygotowania materiału na bonsai. Wspomniane zas przez Jacka 1000 szkółek w Seulu należałoby raczej chyba nazwać plantacjami lub farmami na których nie tylko przygotowuje się materiał ale również na dużą skalę tworzy same BONSAI. Co innego, jeśli będziemy rozpatrywać kwestie materiału na bonsai, jednak jego związek z samym bonsai jest przecież mizerny, dopóki nie trafi pod opiekę bonsaisty i nie stanie się tym co bonsai winniśmy nazywać, czyli rośliną formowaną, przycinaną i pielęgnowaną wg wielu bardzo ważnych kanonów i zasad, współgrającą z pojemnikiem i spełniającą wiele wytycznych dotyczących właściwej harmoni i dramaturgii kompozycji. Hodowla bonsai na tak dużą skale jak to ma miejsce w Seulu jest moim zdaniem zjawiskiem stosunkowo (jak na historię bonsai) młodym i chyba nie zdążyła zostać jeszcze sklasyfikowana. SAI ma więc okazję stworzyć właściwie precedens, jeśłi środowisko profesorskie zaakceptuje jego propozycję.

Myślę SAI, że moimi rozważaniami pomogłem Ci nieco i utwierdziłęm Cię w przekonaniu że rozmowa z potencjalnym promotorem i recenzentem pracy powinna być przez Ciebie przeprowadzona jak najprędzej, abyś mógł wyczuć czy "grunt" intelektualny tych osób jest podatny na takie innowacyjne i oryginalne podejście do kwestii szkółkarstwa.

:-)
 
 
AnnaDorota
Gość
Wysłany: 2006-12-15, 12:03   

Jasne, szkółki bonsai w Korei czy Japonii przyszły mi do głowy. Jednak nadal uważam, że naiwnością jest pytanie w Polsce o takie szkółki: jak na razie u nas po prostu ich nie ma! Oczywiście, jasne jest też, że ktoś nie może tego wiedzieć, dopóki nie zacznie się interesować bonsai. Nie mamy żadnej polskiej literatury, żadnych polskich opracowań na temat hodowania roślin specjalnie na prebonsai, specjalnie na potrzeby bonsaistów: pewnie dlatego , że nie byłoby aż takiego rynku zbytu na masowe ilości prebonsai...

I nie nazwałam nikogo naiwniakiem!
 
 
Max
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-15, 12:11   Re: temat pracy magisterskiej

SAI napisał/a:
witam wszystkich!
jestem studentem Akademii Rolniczej i stoje przed wyborem katedry, na ktorej opracuje swoja prace magisterska. Chcialbym wybrac -Dendrologie i kształtowanie terenów zieleni- a na niej szkółkarstwo roslin ozdobnych, gdzie moim zdaniem mozna zaklasyfikowac sztuke tworzenia BONSAI.
Czy macie jakies sugestie co do tematu pracy magisterskiej dotyczacej BONSAI? ...majac na uwadze to, ze pozostalo mi 1,5 roku nauki i chyba jest to nazbyt krotki okres by udokumentowac proces tworzenia drzewka od podstaw.

tak, ale sadzilem, ze najpredzej podepne BONSAI pod szkolkarstwo, bo raczej nie pod projektowanie terenow zieleni, fitosocjologie czy inwentaryzacje lub rewitalizacje terenow zieleni.


Ciezki temat, szkółkarstwo takich bonsai było by dośc płytkim tematem, ograniczasz sie tylko do roślin rosnących na zewnątrz, poza tym jakie aspekty możesz tu poruszyć ? Możesz pewnie zrobić jakieś analizy skłądników pokarmowych, systemów korzeniowych, ale żeby mieć do tego dane trzebaby mieć gotowe drzewka które można by dokumentować. Pozatym literatura ? Dużo ksiązek o bonsai to po prostu albumy.

A może ja zaproponuje inny temat. Może jednak coś takiego "projektowanie, rewitalizacja terenow zieleni na wzór ogrodów japońskich" W takim temacie mógłbyś zachczyć o szkółkarstwo drzewek bonsai, stylizowanych na bonsai, i takie bonsai bez bon, czyli formowane drzewa do ogrodów :) . Dodatkowo miałbyś cały rozdział o projektowaniu terenów zieleni dla takich ogrodów, mógłbyś zaprojektować jakąś ulice w swoim mieście na styl japoński, może nawet miasto pozwoliłoby ci zrelizować w przyszłości taki projekt. Wpływ czynników na drzewa ( jak przycinanie formowanie koron wpływa na wytrzyamłość drzew ) Mógłbyś oprzeć sie na przykładzie - znaleść jakąś 'wyrośniętą choinke' i postarać się ja uformaować. Miałbyś dużo więcej literatury ( o projektowaniu, o szkółkarstwie, coś o bonsai, cos o ogrodach japońskich, moze takze analiza kosztów ) i aspektów które można poruszyc :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group