Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co zrobić z doniczką, która ma zwężenie u góry?
Autor Wiadomość
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
  Wysłany: 2006-11-25, 12:38   Co zrobić z doniczką, która ma zwężenie u góry?

Mam doniczki, które u góry mają zwężenie. Jeśli przesadzałbym rośliny z tych doniczek mógłbym łatwo uszkodzić korzenie. Więc chciałbym wypełnić czymś w pewnym miejscu doniczkę od środka, aby miała jednakową szerokość na całej wysokości. Czy mogę to zrobić gipsem??? Nie wiem czy gips nie będzie później jakoś szkodził roślinie, bo będzie namakał przy podlewaniu. Jeżeli tak to proszę o inne propozycje materiałów, które nie zaszkodzą roślinkom.
 
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-11-25, 13:47   

Oj, ogrodniku, chyba trochę... przesadzasz ;-)

Nie ma aż tak źle z tym wyciąganiem z takich doniczek, W końcu jest ich cała masa i jakoś się z nich korzysta, bez większego uszczerbku na bryle korzeniowej. WYstarczy przed przesadzeneim odpowiednio mocno nawilżyć bryłę korzeniową a nastęnie wbijając patyczek miejsce koło miejsca i wykonując ruchy wahadłowe, rozmiękczyć tę częsć bryły która wchodzi pod krawędź. Z pewnością nie wyrządzisz korzeniom większej krzywdy, a pozostała częsć nierozmiękczonej bryły stosunkowo łatwo wyjdzie. Atut krawędzi jest taki, że podczas hodowli, zabiegów i przenoszenia rośłiny jest mniejsze ryzyko że wypadnie ona z pojemnika, a nie zawsze przecież jest mocowana drutem do otoworów w doniczce.

:-)
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2006-11-25, 16:05   

No przesadzam (jeszcze nie rośliny :lol: :lol: :lol: ), ale chcę robić wszystko jak najlepiej tak żeby drzewka były ładne :!: A co mi wyjdzie po pierwszych próbach :cry: to napiszę na forum wiosną.
 
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-25, 22:06   

to Ty wsadzasz rośline z bryłą ziemi uformowaną idealnie do kształtu i wielkości doniczy? Ja to myślałem ze samo drzewko z korzeniami wsadzasz i ziemie dosypujesz -to samo tyczy sie wyjmowania

A jak Ci się zwęza to se kup bez zwężeń albo se zwężenia obstukaj jakimś kamieniem - żeby wszyscy mieli tylko takie problemy :...:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group