Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Doniczka przejściowa
Autor Wiadomość
xandrix 

Dołączył: 24 Sie 2018
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-09-07, 18:33   Doniczka przejściowa

Sama definicja doniczki przejściowej była poruszana wiele razy na forum. Jedyne to co przeczytałem i zrozumiałem było to, że jest to doniczka nie spełniająca żadnych funkcji estetycznych. Po prostu jest to pojemnik na mieszankę, aby roślina ładnie rosła.

Teraz do sedna moich moich narastających wątpliwości, ale najpierw dane.

- Mam od 1,5 roku Fikusa w doniczce wysokości ok. 22 cm. Tak jak było zakupione razem z tą
samą sklepową ziemią i chcę go teraz przesadzić.

- Kupiłem typową Bonsai doniczkę plastykową o wymiarach dł. 23 cm / szer. 17 cm/ gł. 8 cm.

I teraz mam nadzieję, że dobrze opiszę to co mnie nurtuje w punktach, żeby było przejrzyściej.

1. Teraz przy pierwszym przesadzeniu, korzenie będę na pewno długie z uwagi na wielkość 22 cm doniczki.
2. Korzenie, należało by skrócić maksymalnie 1/3 ich długości.
3. Moja nowa doniczka ma głębokości 8 cm. Głębokość będzie nawet mniejsza z uwagi na drenaż z keramzytu.
4. Z uwagi na powyższe dane (to wszystko rozpisuje jak zadanie matematyczne ;p ) można śmiało stwierdzić, że bryła korzeniowa będzie za duża na tą moją nową doniczkę (która de facto ma być doniczką przejściową). Eureka :-|

No i teraz moja zagwostka ;p

To nie powinno to wyglądać teraz w ten sposób, że powinienem przesadzić swojego Fikusa do zwykłej normalnej, wysokiej doniczki wraz z podcięciem korzeni o 1/3 i dopiero później przy następnym przesadzeniu i podcięciu korzeni ta bryła korzeniowa będzie na tyle mała, że zmieszczę ją do doniczki o głębokości "tylko" 8 cm ?

Tylko tak się zastanawiam nad sensem kupna tej Bonsai plastykowej doniczki. Skoro ona nie jest ani dekoracyjna, ani taka przejściowa ...
Z drugiej strony jednak taka płytka doniczka jest na pewno zdrowsza dla korzeni od tych zwykłych.

A skoro taka doniczka jest zdrowsza i można ją traktować jako przejściową (tylko i wyłącznie z uwagi na to, że jest wykonana z plastyku) to dlaczego widzę na zdjęciach (np. forumowiczów, którzy starają się jak najlepiej) drzewka w wysokich normalnych wysokich doniczkach przejściowych a nie w takich płaskich plastykowych przejściowych ?

Nie bardzo kumam tej logiki postępowania.
Ostatnio zmieniony przez xandrix 2018-09-07, 18:39, w całości zmieniany 6 razy  
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-09-08, 07:54   

xandrix napisał/a:
To nie powinno to wyglądać teraz w ten sposób, że powinienem przesadzić swojego Fikusa do zwykłej normalnej, wysokiej doniczki wraz z podcięciem korzeni o 1/3 i dopiero później przy następnym przesadzeniu i podcięciu korzeni ta bryła korzeniowa będzie na tyle mała, że zmieszczę ją do doniczki o głębokości "tylko" 8 cm ?


Dokładnie tak możesz zrobić czyli rozłożyć tą czynność na dwa sezony.

xandrix napisał/a:
dlaczego widzę na zdjęciach (np. forumowiczów, którzy starają się jak najlepiej) drzewka w wysokich normalnych wysokich doniczkach przejściowych a nie w takich płaskich plastykowych przejściowych ?


Doniczki przejściowe nie muszą być od razu płaskie, gdyż zależy to od wielu czynników np. wielkość bryły korzeniowej, jej kondycja, gatunek rośliny. W niektórych przypadkach drzewko zanim trafi do donicy docelowej, przechodzi przez kilka donic przejściowych, każdorazowo z korektą bryły korzeniowej. Tak samo od razu roślinę po pozyskaniu można od razu przesadzić do roboczego, płaskiego pojemnika, jeśli jej stan na to pozwala (zdrowa, w dobrej kondycji). W szczególności dotyczy do gatunków roślin liściastych, a dokładniej okrytozalążkowych (igły sosen, świerków czy cisów to też liście!). Pozdr. Jarek Ż.
 
 
xandrix 

Dołączył: 24 Sie 2018
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-09-15, 19:08   

No przesadziłem ja do tej samej doniczki. Nie ciąłem korzeni z uwagi na połowę września. Może to nie ma znaczenia dla roślin trzymanych cały czas w pokoju jednak nie ryzykowałem.
Coś się już pokazuje na czubkach gałązek .... zobaczymy z czasem co z tego wyniknie :) ))
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group