Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak dobrać doniczkę?
Autor Wiadomość
tofka
[Usunięty]

  Wysłany: 2006-10-23, 16:19   Jak dobrać doniczkę?

Tak się zastanawiam, co ma wpływ na dobór wielkosci doniczki. Wiem, wiem, że na pewno wielkość rośliny ;-) Tylko chciałabym wiedzieć jak dokładnie ona wpływa na wiekość donicy i czy coś prócz tego należy brac pod uwagę.
 
 
Qbik
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-23, 18:43   

To zagadnienie jest dość obszerne i jak miałbym Ci opisać je całe to bym musiał przepisać połowę książki.

- zależność między wysokością rośliny a długością pojemnika
- zależność między długością pojemnika a szerokością bonsai
- zależność między głębokością pojemnika a średnicą pnia u nasady
- zależność między szerokością pojemnika a szerokością korony
- zależność od stylu w jakim jest prowadzona roślina
- zależność od koloru kory drzewka
- zależność od rośliny (liściak / iglak / liściak kwitnący)

Tych zależności jest tyle ile liści na drzewie. Więc najlepiej będzie jak zamieścisz fote na forum a my postaramy ci się doradzić i objaśnić czemu tak a nie inaczej. 8-)
Ostatnio zmieniony przez Qbik 2006-10-23, 18:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tofka
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-23, 21:23   

:-o no wow! Przyznam sie szczerze, ze aż tak szerokiej odpowiedzi sie nie spodziewałam. I stawiam pierwsze kroki i aż mi wstyd, ze tak mało wiem :oops: cholerka trzeba sie chyba porządnie wyedukować.

Fotki postaram się zrobić, choć póki co chcę sie zająć drzewkiem oliwnym i gruboszem. Może nie zabije żadnego z nich ;)

Ach .. no i wielkie dzięki za odpowiedź.

pozdrawiam serdecznie :->
 
 
ivy_
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-03, 13:33   właściwie dobrany pojemnik

Mam zamiar kupić pojemniki do moich drzewek, które tak mozolnie były przygotowywane do przesadzenia z gruntu do doniczki.
Prosiła bym aby ktoś bardziej doświadczony skomentował znalezione przeze mnie informacje, na ile jest to praktyczne i czy należy ściśle trzymać się tych wytycznych, a żeby się nie rozpisywać to prędziutko przygotowałam rysuneczek.
 
 
Dorisday81
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-16, 21:59   

Witam serdecznie!
Mam do Was, bo wiem , że macie ogromną wiedzę dwie prośby. Po dwóch latach od zakupu muszę i chcę przesadzić moje bonsai. Zaraz wrzucę tutaj zdjęcie, bo mam do Was prośbę następującą. Jaką kupić donicę-jaką wielkość, czy może ta jest jeszcze odpowiednia???? Nie wiem o ile wiekszą kupić jak kupić itp.
Będę bardzo wdzięczna.
Druga sprawda dotyczy mojej biednej chorującej i nie wiem czy będę mogła ją uratować-Sageretia, ale to na innym forum:)pod innym tematem:)

Wymiary obecnej doniczki: 14 cm, na 9 cm. Wysokość: 7 cm.

Wymiary drzewka: (mniej wiecej)21 cm/21 cm licząc od granicy podłoża.
 
 
ewusiak
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-06, 13:25   

Witam, chciałabym się dowiedzieć jakie są zasady dobierania kształtu doniczki do kształtu i stylu drzewka. Dla swojego pieprzowca (którego docelowo uformuję w stylu moyogi) chciałabym zakupić owalną doniczkę w jasnym kolorze, np. kremowym. Czy według Was będzie to dobrze wyglądać, czy lepsza jest doniczka prostokątna? Załączam fotkę w prostokątnej.
 
 
petrusbr 
Piotr


Dołączył: 15 Paź 2012
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-12-30, 20:49   

Temat wprawdzie stary, ale ostatnio też się z takimi pytaniami mierzyłem i postarałem się ułożyc szczątkowe informacje z wielu źródeł w jeden ustrukturyzowany wpis. Mam nadzieję, że będzie pomocny w temacie doboru doniczek - przynajmniej na poczatek.

http://www.ilovebonsai.pl...drzewka-bonsai/

W razie uwag - piszcie proszę na prv. Najwyżej uzupełnię wpis o nowe informacje.

@admin - jeżeli wpis jest nie OK wg Twoich zasad, usuń go spokojnie.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group