Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bonsai na zwykłej ziemi...?
Autor Wiadomość
mihuu 

Dołączył: 13 Mar 2017
Skąd: Toruń
Wysłany: 2017-03-13, 16:35   Bonsai na zwykłej ziemi...?

Witajcie, czy do prawidłowego wzrostu i kondycji roślinek potrzebne jest specjalistyczne podłoże (akadama, kiruy itd...)? Czy bonsai nie będzie rosło prawidłowo dajmy na to na zwykłej ziemi do kwiatów lub ziemi z kretowiska?

Chciałbym przesadzić dwie sadzonki z własnego lasu (sosnę i klona) do doniczek i dać im tak rosnąć jako materiał wyjściowy. Doniczki mam 13 litrowe więc koszty akadamy, czy podobnych byłyby spore. Ewentualnie co myślicie np o gotowcach do bonsai np. compo sana? Ktoś powie - ziemia taka jak do kwiatów - ale może jednak warto...?

Poza tym, bonsai w ziemi wymagałoby prawdopodobnie rzadszego podlewania, bo lepiej trzyma wilgoć niż chyba akadama, co dla mnie byłoby dużym plusem.

Nawóz mam florowit do bonsai - będzie dobry?

Proszę o porady w sprawie podłoża :)
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-03-13, 20:01   

Rozumiem, że sosną będzie nasza rodzima sosna zwyczajna (Pinus sylvestris). Sosnę najlepiej posadzić w przekompostowane korowiny (możliwe do zakupu np. w centrach budowlanych), gdyż zapewnią one odpowiednie pH, luz w korzeniach z dużą ilością przestrzeni na powietrze dla strefy podziemnej rośliny jak i odpowiednie środowisko mikoryzowe, bez których to większość gatunków liściastych i wszystkie iglaste (w tym omawiana sosna) nie mogą się obejść. Natomiast co do klona to podałeś za mało informacji, przede wszystkim o jaki gatunek Tobie chodzi. W Polsce występują w stanie naturalnym cztery gatunki tj. klon zwyczajny, klon jawor, klon jesionolistny i klon polny, z których tylko ten ostatni najlepiej nadaje się na przyszłe bonsai. Pozdr. Jarek Ż.
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-03-14, 10:26   

jareckiM66 napisał/a:
Sosnę najlepiej posadzić w przekompostowane korowiny

Zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż ziemia, o której pisze mihuu,
Od siebie dodałbym jako składnik zwykły płukany żwir gramatury 0,5-1cm w proporcji 1:1 lub nawet 2-1 żwir/korowina. Zapewni to lepszy dostęp powietrza do korzeni, ale przyczyni się do konieczności częstszego podlewania. Jeśli chodzi o klona to poszukaj wokół tej rośliny liści, które opadły jesienią. Jeśli są duże to odpuść - szkoda Twojego czasu.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Kukeiro 

Dołączył: 18 Kwi 2017
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-04-22, 16:19   

Podłącze się do pytania i zapytam w ten sposób: Jeżeli mamy do dyspozycji budżetowe produkty dostępne np. w obi takie jak:

Perlit Ekspandowany 2-5mm
keramzyt ogrodniczy 8-16mm
Ziemia uniwersalna
Żwir drobny 2-16mm
Torf ogrodniczy

To czy możemy skomponować coś nadającego się choćby do donic przejściowych ? Jakie proporcje proponujecie dla roślin liściastych/iglastych ?
 
 
pawelo73 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 08 Sty 2014
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2017-04-23, 17:05   

Szczerze mówiąc nie wiem po co tak kombinować, można kupić na allegro lawę i lub pumeks w różnych ilościach (28 kg za 28 zł plus wysyłka), wypłukać (pył jest idealny do ogródka), bardzo dobry granulat dla roślin na etapie przejściowym. Do zakwaszania można użyć korę sosny śródziemnomorskiej (również na allegro).
Żwir odradzam - jest bardzo ciężki, podczas przesadzania taka masa kamyków może urwać korzenie (miałem kiedyś taki przypadek). Perlit jest za lekki, keramzyt nie chłonie wody, torf i ziemia uniwersalna "dusi".
_________________
Paweł D.
 
 
jm 
Józef


Pomógł: 3 razy
Wiek: 75
Dołączył: 29 Lis 2011
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-04-24, 01:23   

Od lat stosuję, w proporcjach -
ziemia uniwersalna : gruby piasek : perlit : kora sosnowa przekompostowana
do liściastych - 2:1:1:0
do iglastych - 1:1:1:1

Perlit początkowo nieco wypływa przy podlewaniu z góry, ale po pewnym czasie lub obłożeniu mchem jest już dobrze.
_________________
pozdrawiam, Józef.
 
 
Kukeiro 

Dołączył: 18 Kwi 2017
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-04-24, 13:54   

Znalazłem ostatnio takie dwa produkty:

Wulkan substrat
Wulkan eko

Co o nich sądzicie ?
Ostatnio zmieniony przez Kukeiro 2017-04-24, 13:55, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-04-24, 16:30   

Ja kupiłem wulkanpumex do tego możesz dodać w zależności od gat rośliny inne składniki.
Nie lubię tak do końca gotowców, do których linki podałeś. Ale to tylko moje fanaberie :-)
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Kukeiro 

Dołączył: 18 Kwi 2017
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-04-24, 20:20   

Nie zauważyłem wcześniej tego mixu ale rzeczywiście ten wygląda na najlepszy i stosunkowo niedrogi. Mając taką bazę do roślin liściastych zastosować jako dodatek organiczny zwykłą ziemię uniwersalną, a do iglastych korę przekompostowaną ? Jaki stosunek jeżeli ma to być podłoże przede wszystkim do dużych donic przejściowych (niestety grunt odpada), aby drzewka nabrały masy?
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-04-25, 11:23   

To podłoże to 1/2 całości u mnie. Dodaję żwir i korę przekompostowaną. Obecnie nie dodaję ziemi do swoich mieszanek, ale nie jest to błąd w żadnym wypadku. Jak wyżej
jm napisał/a:
Od lat stosuję, w proporcjach -
ziemia uniwersalna

Stosuje u siebie i rośliny rosną dobrze.
Nie należy stosować się do tych wskazówek w 100% tylko wypraktykować swoje i dobrać komponenty do choćby sposobu podlewania, stanowiska roślin i wielu innych czynników.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group