Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamiast piasku??
Autor Wiadomość
Strong88 
Piotr Slowinski

Wiek: 43
Dołączył: 27 Kwi 2016
Skąd: Southampton UK
Wysłany: 2016-05-26, 17:32   Zamiast piasku??

Oblecialem ostatnio najblizsze sklepy w poszukiwaniu piasku, zwirku itd. Ale natrafilem na ciekawy mi sie wydaje material na podloze. Czy moge piasek zastapic kruszonym granitem?
Najwieksze kawalki w granicy 5-7 mm a najmniejsze jak piasek. wsumie najbardziej kusi mnie cena ;-) No i wyglad szczegulnie jak mokry.

IMG_20160526_153355.jpg
Plik ściągnięto 9580 raz(y) 102,36 KB

IMG_20160526_153404.jpg
Plik ściągnięto 9580 raz(y) 104,43 KB

 
 
Mirek Drabent 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 63
Dołączył: 02 Maj 2010
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-05-26, 20:32   

Nie ma przeciwwskazań.
_________________
Pozdrawiam!
 
 
Bunny 


Pomógł: 9 razy
Wiek: 36
Dołączył: 07 Maj 2008
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-05-27, 19:48   

Olaboga....

Ja się czasem zastanawiam czemu tak usilnie utrudniamy sobie życie.


Co i czym chcesz zastępować? W jakiej mieszance i dla jakiej rośliny?
_________________
Pozdrawiam
Bartek Syczewski
 
 
Strong88 
Piotr Slowinski

Wiek: 43
Dołączył: 27 Kwi 2016
Skąd: Southampton UK
Wysłany: 2016-05-30, 18:19   

Mnie interesuja lisciaki glownie. Czemu pytalem czy piasek mozna zamienic granitem kruszonym? Bo jest tanszy od piasku umnie aktualnie. A teraz wlasnie robie powoli male zapasy bo wsumie oprucz modziudkiego klonika i karmony nie posiadam jeszcze nic ;/ Chcialem poswiecic czas do najblizszej wiosny na czytanie, jakies zapasy i zakupy potrzebnych mi rzeczy do bonsai. A na wiosne jakies roslinki zakupic.
_________________
Adopt the pace of nature, her secret is patience.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
 
 
Bunny 


Pomógł: 9 razy
Wiek: 36
Dołączył: 07 Maj 2008
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-05-30, 19:55   

Cześć,

Jakie funkcje ma pełnić substrat? Po co on tam jest? dlaczego nie sypiesz torfu, albo ziemi do kwiatków?
_________________
Pozdrawiam
Bartek Syczewski
 
 
jm 
Józef


Pomógł: 3 razy
Wiek: 75
Dołączył: 29 Lis 2011
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-05-31, 19:45   Re: Zamiast piasku??

Strong88 napisał/a:
Oblecialem ostatnio najblizsze sklepy w poszukiwaniu piasku, zwirku itd. Ale natrafilem na ciekawy mi sie wydaje material na podloze. Czy moge piasek zastapic kruszonym granitem?
Najwieksze kawalki w granicy 5-7 mm a najmniejsze jak piasek. wsumie najbardziej kusi mnie cena ...

Przyjedź w moje strony, tu piasek jest tańszy, mógł byś sporo zaoszczędzić.
100 kg piasku kosztuje tylko ca. 1 £, gdy tymczasem najtańszego żwireku granitowego aż 1,5 £.
100 kg piasku to będzie tak ponad 50 litrów - wystarczy naładnych kilka lat. :lol:
 
 
Mirek Drabent 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 63
Dołączył: 02 Maj 2010
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-06-01, 21:32   

Ale nadal nie ma przeciwwskazań. :-D
_________________
Pozdrawiam!
 
 
Bunny 


Pomógł: 9 razy
Wiek: 36
Dołączył: 07 Maj 2008
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-06-02, 11:06   

możesz tez nasypać azbestu- dla drzew też bez przeciwskazań.
_________________
Pozdrawiam
Bartek Syczewski
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2016-06-02, 14:16   

A ja się zastanawiam czemu zawsze znajdzie się ktoś kto odciąga ludzi od eksperymentowania? Jeśli wszystko działało by na zasadzie, tak jest najlepiej i tak trzeba robić, to jaka była by frajda?
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
Bunny 


Pomógł: 9 razy
Wiek: 36
Dołączył: 07 Maj 2008
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2016-06-02, 14:33   

Cześć Piotrek,

Nie zniechęcam ,tylko znam wyniki. Można eksperymentować, bo sam to robięi robiłem, ale można się tą wiedzą dzielić.

Czesi długo dodwali do mieszanek Styropian, Walter daje do swoich kruszony keramzyt, Koreańczycy mają swój koreański żwirek i wszystko to działa.

Jest jednak ale. Tym ale jest czas. Jeżeli chcemy mieć pewne dobre efekty to najlepiej używać sprawdzonych środków. Moje pierwsze drzewo, którego udao mi sięnie zabić rosło 4 lata w kicidamie z drobnym żwirkiem bazaltowym używanym pod kostkę brukową.
Po czasie wiem, że przyrosty z tych 4 lat zamknąłbym w 2 gdybym posadził to w lepszej mieszance.
Też mam kilka rośli w samej lawie i kilka w różnych mieszankach z zeolitem, pumeksem, ziemią darniową z dodatkami i mimo wszystko akadama wygrywa.
_________________
Pozdrawiam
Bartek Syczewski
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2016-06-02, 15:25   

W pełni się z Tobą zgadzam tylko że, najprościej rzecz ujmując każdy z nas przechodził okres w którym myślał by jego mieszanka była tańsza od aka a w duchu że może będzie równie dobra a nawet lepsza (ba ja nadal czuję ten dreszczyk) Bez tych prób nasze drzewa nie miałyby historii, nie było by o czym gadać na spotkaniach. Wiadomo można kupić gotowe drzewo wykonane idealnie, posadzone idealnie, tylko po to żeby usłyszeć że jest bardzo ładne...nuda. Bartku wiesz, że historia drzewa jest bardzo ważna ;-)
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
Ostatnio zmieniony przez Pit-B 2016-06-02, 15:25, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Strong88 
Piotr Slowinski

Wiek: 43
Dołączył: 27 Kwi 2016
Skąd: Southampton UK
Wysłany: 2016-06-06, 19:17   

Zarejestrowalem sie na angielskim forum.
Malo kto uzywa tam akadamy, ze wzgledu na czeste opady ulega szybkiemu zamuleniu( tak tam pisza!!!) Nie jest to kwestia pieniedzy bo ludzie tu maja sporo kasy na swoje wydatki, w aka sadza drzewka na wystawy i gotowe uksztaltowane drzewka.
Z tego co ja czytale po ruznych, forach, poradnikach tez nie uwazam bym narazie potrzebowal aka.
Narazie zalezy mi na szybkim wzroscie, o wilgotnosc nie musze sie tak bardzo martwic jak w polsce, podloza potrzebuje przepuszczalne nie koniecznie magazynujace duzo wody. A pozatym jak sam nie sprawdze to sie nie naucze.
_________________
Adopt the pace of nature, her secret is patience.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
 
 
Mirek Drabent 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 63
Dołączył: 02 Maj 2010
Skąd: Głogów
Wysłany: 2016-06-06, 20:29   

Kruszony granit drzew nie zabija, zabija je ludzka.........
_________________
Pozdrawiam!
 
 
Strong88 
Piotr Slowinski

Wiek: 43
Dołączył: 27 Kwi 2016
Skąd: Southampton UK
Wysłany: 2016-06-06, 21:23   

Tez tak mysle. :-( Jutro wstawie zdiecia mojego klonika kturego prawie zabilem przez zaniedbanie.
_________________
Adopt the pace of nature, her secret is patience.

It's nice to be important but it's more important to be nice.
 
 
czepek 

Wiek: 39
Dołączył: 25 Maj 2022
Skąd: Wawrzynów
Wysłany: 2023-03-15, 13:49   

Możliwe, że kruszony granit może być stosowany jako materiał do podłoża w niektórych przypadkach, ale konieczne jest rozważenie kilku czynników przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Po pierwsze, trzeba wziąć pod uwagę, jakiego rodzaju zwierzęta będą korzystać z podłoża. Niektóre gatunki zwierząt mogą potrzebować specyficznego rodzaju podłoża, które ma określoną teksturę i skład, aby sprostać ich potrzebom zdrowotnym i zachowaniowym. Konieczne jest upewnienie się, że kruszony granit jest bezpieczny dla zwierząt, które będą z niego korzystać, i nie spowoduje żadnych problemów zdrowotnych.

Po drugie, należy wziąć pod uwagę, jak łatwo materiał będzie utrzymywał wilgoć. Granit jest zwykle bardziej porowaty niż piasek, co może wpłynąć na wilgotność podłoża i potencjalnie prowadzić do rozwoju pleśni lub grzybów. Konieczne jest monitorowanie wilgotności podłoża i zapewnienie odpowiedniego poziomu wentylacji.

Wreszcie, ważne jest, aby upewnić się, że kruszony granit jest odpowiedni do zastosowania w warunkach, w których będzie używany. Na przykład, jeśli zwierzęta będą kopać lub drapać się w podłożu, może to prowadzić do powstawania ostrej krawędzi granitu, co może spowodować urazy.

Podsumowując, kruszony granit może być alternatywą dla piasku jako materiału do podłoża, ale konieczne jest uwzględnienie kilku czynników, takich jak bezpieczeństwo zwierząt, wilgotność i trwałość, aby upewnić się, że jest to odpowiedni wybór dla konkretnych potrzeb.


_________________________________
https://samozatrudniony.pl/ranking-ubezpieczen-na-zycie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group