Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wiąz drobnolistny
Autor Wiadomość
mastergame 

Wiek: 35
Dołączył: 28 Lis 2013
Skąd: Pionki
Wysłany: 2014-02-05, 08:05   

Raczej źle na coś reaguje, np przesadzenie czy nieprawidł‚owe podlewanie.
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-14, 22:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
natan 

Dołączył: 05 Lut 2014
Skąd: Kielce
Wysłany: 2014-02-05, 09:31   

Mój miał‚ dokładnie to samo jak przesadził‚em :)
_________________
centrum ogrodnicze
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-14, 22:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Patryk94 

Wiek: 29
Dołączył: 01 Sty 2014
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-02-05, 16:16   

Jeszcze go nie przesadzałem,zostaje podlewanie.
_________________
PFD Polskie Forum Daewoo
Fawa Forum Akwarystyczne Warszawy
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-14, 22:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2014-02-05, 23:03   

Odniosę™ się™ jedynie do kwestii prowadzenia wią…zu drobnolistnego w gruncie , mówią…c krótko , marne szanse w naszym klimacie , owszem niekiedy zimowanie w gruncie przetrwa , jednak już wiosennego tempa zmian temperatury może nie przetrwać , jeśli aura na to pozwoli , może się to udać w‡ rok , lub nawet i 3 , jednak zmienność‡ naszych zim , czy wiosen jest tak nieprzewidywalna że nie warto ryzykować :shock:
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
Ostatnio zmieniony przez szef 2014-02-14, 22:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Patryk94 

Wiek: 29
Dołączył: 01 Sty 2014
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-22, 16:52   

Czy można już wystawić wiaza na cały dzień i noc na balkon ?
Od jakiegoś czasu gubi liście czy to przez to że w domu jest cieplej ?
_________________
PFD Polskie Forum Daewoo
Fawa Forum Akwarystyczne Warszawy
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 13 Wrz 2013
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2014-03-22, 18:01   

Mój wiąz od połowy marca stoi na parapecie i pięknie się rozwija więc to raczej nie jest wina trzymania go w domu. Na dwór lepiej nie wystawiaj, bo jak zdarzy się jedna noc mrozu to możesz mieć po drzewku.
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2014-03-22, 20:11   

Myślę że spokojnie może stać już na dworze, jednak tak jak napisał sejtan88 musi być inna przyczyna gubienia liści przez roślinę.
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
Ostatnio zmieniony przez Pit-B 2014-03-22, 20:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 13 Wrz 2013
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2014-03-23, 10:17   

Kiedy pisałem o tym, że lepiej nie wystawiać wiąza jeszcze na dwór miałem w myślach post Jacka Grzelaka z tego tematu: http://przyjacielebonsai....opic.php?t=8963

Pozwolę sobie go tutaj wkleić:

Cytat:
Większość roślin z naszego klimatu , jak i te które są z klimatu nieco łagodniejszego (jak np. Wiązy ) niemal zupełnie nie reaguje na silne nawet , a krótkotrwałe spadki temperatury w okresie uśpienia bezwzględnego , jednak im bliżej wiosny i gdy zbliża się okres tzw. uśpienia względnego , czyli uzależnionego od warunków otoczenia , tym staje się ono wrażliwsze na niskie temperatury np. tzw przymrozki Majowe potrafią zabić rośliny , które zimą przetrwały spadki temperatur nawet do - 30 st. C .
Jeśli drzewko - Wiąz wypuszcza teraz listki to znaczy że uznało iż warunki- temperatura otoczenia jest ku temu odpowiednia , jednak brak oświetlenia sprawi iż nowe przyrosty nadmiernie się wydłużą , jednak nie wynoś jeszcze wiązu do mieszkania , zrób to około połowy marca i silnie wówczas przytnij nadmiernie wydłużone , świeże przyrosty , od kwietnia zacznij nawozić roślinę :-) ;-)


A tak jeszcze od siebie dodam, że na chłopski rozum to wydaje mi się, że jeśli roślina obudziła się ze snu zimowego i zaczęła rozwijać w temperaturze około 20 stopni, to niezbyt korzystne byłoby wystawienie jej teraz na dwór, gdzie w dzień temperatura dochodzi do max 20 stopni (i to w słońcu) a w nocy spada do okolic zera stopni. Jednak jeśli jest to błędne rozumowanie to proszę aby mnie ktoś poprawił.
Ostatnio zmieniony przez sejten88 2014-03-23, 10:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Pit-B 
Piotr Brożek


Pomógł: 8 razy
Wiek: 46
Dołączył: 16 Maj 2007
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2014-03-23, 21:14   

Bardzo słuszne pojmowanie na chłopski rozum, tyle że na ten sam rozum nikt z nas nie zostawia roślin samopas, nie przewidując. W przypadku możliwości wystąpienia mrozów zawsze roślinę można zabezpieczyć, słońce, cyrkulacja powietrza, naturalna wilgotność na zewnątrz mogą roślinie tylko pomóc. Tak więc bardzo dobrze jest podejść do zagadnienia na chłopski rozum.
_________________
Piotrek
http://www.kwiatyagnieszki.pl/
 
 
sejten88 

Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 13 Wrz 2013
Skąd: Wejherowo
Wysłany: 2014-03-24, 10:08   

Dzięki za pochwałę ;) Myślę, że faktycznie świeże powietrze i naturalna wilgotność wyjdą roślinie na zdrowie, ale jakoś trochę się boję, że mogę raz przeoczyć jakąś mroźną noc i będzie źle. Chyba jednak poczekam, aż temperatura na zewnątrz zacznie regularnie osiągać 20 stopni i dopiero wtedy wystawię drzewko na zewnątrz. Zwłaszcza, że drzewko rozwija mi się w takim tempie, że można zauważyć zmiany dosłownie z dnia na dzień :)
 
 
Patryk94 

Wiek: 29
Dołączył: 01 Sty 2014
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-03-28, 16:51   

Ostatnio załważyłem że gubi liście,ale wyrastają nowe i pytanie czy przenieść wiąz do chłodniejszego pokoju i dopiero gdy noce się ocieplą na dwór.
_________________
PFD Polskie Forum Daewoo
Fawa Forum Akwarystyczne Warszawy
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group