Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: szef
2013-02-02, 18:22
Co to takiego Akadama, Kiryu, Kanuma.
Autor Wiadomość
pyton44
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-27, 20:42   Co to takiego Akadama, Kiryu, Kanuma.

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić co to są:
Akadama
Kiryu
Kanuma
Wiem, że stosuje się to w mieszankach podłoża ale nie mogę nigdzie znaleźć co to właściwie takiego jest?
Ostatnio zmieniony przez Olon 2006-09-29, 17:20, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-27, 22:11   

Te nazwy które podajesz (Akadama, Kiryu i Kanuma) to nic innego jak glina która jest wypalana w wysokiej temperaturze.
Kiryu - ma odczyn bardziej kwaśny - stosowana bardziej do iglaków
Kanuma - odczyn kwaśny dla roślin kwitnących (np azalie)

Główną specyfiką tych glinek i rolą jest to że mają zatrzymywać wilgoć w sobie oraz mają filtrować podłoże (tzn mają zwiększać dopływ powietrza do korzeni) oraz zapobiegać ich (korzeni) gniciu.

Wiecej napewno zaraz Ci opiszą spece :evil: :lol: :evil:
 
 
pyton44
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-28, 12:46   

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie.
Mam jeszcze jedno pytanko. Skoro kiryu zatrzymuje wodę, czy powinno się stosować ją w mieszance dla sosny zwyczajnej?
Z tego co wiem sosna lubi ziemię troche kwaśną ale lekką i przepuszczalną (piaszczystą).
 
 
MarcinM
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-28, 14:05   

Sosny tak łatwo nie posadzisz w czystej akadamie(mikoryza)!
Akadama zatrzymuje wode, jest przepuszczalna i szybko wysycha :]

Wiecej napewno zaraz Ci opiszą spece :-) :-D
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-09-28, 19:07   

Zacytuję wam to co napisał Mario na innym forum (chodzi o mariusza Komstę )


Kiryu to podloze stosowane zwyczajnie do wszystkich rodzajow bonsai tylko w odpowiedniej ilosci procentowej. Jest to podloze bardziej twarde niz akadama, kwasniejsze a poza tym ma mniejsza pojemnosc wodna. Nie zawiera zwiru i nie jest stosowane jako drenaz.
Do starszych bonsai ( bonsai ktore uprawiane jest kilkadziesiat lat w donicy do bonsai ) wskazane jest stosowanie wiekszej ilosci akadamy niz kiryu.
Jezeli chodzi o mieszanke glebowe do bonsai to w sklad takiej mieszanki wchodzi – akadama w przewazajacej liczbie procentowej, potem kiryu oraz dodatek uzalezniony od gatunku bonsai – moze to byc fuji suna ( zuzel wulkaniczny ), karuishi ( skalka wapienna ), kawa suna ( zwirek rzeczny ).
Oczywiscie przygotowanie takie podloza ( sklad procentowy ) uzaleznione jest od gatunku danego bonsai oraz warunkow pogodowych w miejscu zamieszkania naszego bonsai.
Bardzo istotna rzecza w przygotowaniu podloza do bonsai jest przesiewanie poszczegolnych frakcji. Najczesciej stosowanych jest piec frakcji .
Najmniejsza frakcja piasku i pylu jest wyrzucana.
Potem kolejna frakcja wielkosci drobnego zwirku stosowana jest do mini bonsai. Frakcja wielkosci zwirku do shohin bonsai , kolejna frakcja do chuhin bonsai i ostatnia frakcja do oki bonsai, oraz tak zwane goro najgrubsza frakcja stosowana jako drenaz w donicach do duzych bonsai.
Kanuma – kwasne podloze stosowane do azalii ( satsuki ) i rododendronow. Uzywa sie bez mieszania z akadama. Frakcje uzaleznione od wielkosci bonsai.

Teraz jest już chyba wszystko jasne :?: ;-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-09-28, 21:35   

Wspomne tylko, że kiryu i kanuma nie sa glinkami. Wypalana glinka jest jedynie akadama, kiryu jest nieco kamiesta (co tam dokładnie siedzi nie wiem), kanuma z kolei jest to podobno tzw tuf wulkaniczny (nie wiem czy pisownia jest dobra) i to by sie mogło zgadzać, bo jest nieco podobna do perlitu, który również ma pochdzenie wulkaniczne. Reszta jak wyżej, choć nie wiem co Mario miał na mysli, pisząc, ze kiryu używamy do każdego bonsai (ph).
;-)
 
 
Bolas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-29, 12:54   

Polecam 3cz Akademii Bonsai. Jest tam dość obszerny artykół na temat tych 3 substratów glebowych.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group