Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ziemiórki - Ficus Retusa
Autor Wiadomość
NellyS770 


Dołączyła: 22 Lip 2011
Skąd: Zawiercie
  Wysłany: 2012-05-30, 19:52   Ziemiórki - Ficus Retusa

Witam. Mam problem ze swoim ficusem i nie mogę sobie z nim poradzić. Próbowałam już kilku sposobów ale już nic nie pomaga. Otóz problemem są ziemiórki w ziemii. Pojawiły się one po przesadzeniu drzewka do nowej ziemii jakieś 2 miesiące temu. Najpierw próbowałam podlewać go roztworem wody z tytoniem, ale nic nie pomogło. Później w sklepie ogrodniczym polecili mi preparat na ziemiórki. Po długim stosowaniu nic nie pomogło.
Drzewko niestety jest po przejściach. Kupiłam je w zaniedbanym stanie i dopiero na wiosnę się odrodziło. Prosiłabym o porady jak sie tego pozbyć. Czy ponowne przesadzenie drzewka pomoże?
http://imageshack.us/g/706/1007588q.jpg/
 
 
nandu 
Lena


Pomogła: 14 razy
Dołączyła: 12 Cze 2009
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2012-05-30, 20:31   

Czy donica ma otwory drenażowe?
 
 
NellyS770 


Dołączyła: 22 Lip 2011
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 2012-05-30, 20:41   

Tak, ma 3
 
 
wizja 
Norbert


Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 19 Mar 2011
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-05-30, 20:53   

A co ci polecili? Właśnie dzisiaj szukałem informacji na temat walki z ziemiórkami i za radą kupiłem Decis na larwy (ponoć działa w przeciwieństwie do Nomoltu) i żółte lepy na formę latającą. Musi zadziałać, zobaczymy ;)
Ostatnio zmieniony przez wizja 2012-05-30, 21:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
NellyS770 


Dołączyła: 22 Lip 2011
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 2012-05-30, 21:06   

Nomolt 150 sc.
Dużo jest tych ziemiórek i długo już siedzą w ziemii, boję się, że zżerają korzenie :(
 
 
NellyS770 


Dołączyła: 22 Lip 2011
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 2012-05-30, 21:08   

Niestety w mojej okolicy nigdzie nie dostane tego preparatu (Decis).
 
 
wizja 
Norbert


Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 19 Mar 2011
Skąd: Poznań
Wysłany: 2012-05-30, 21:14   

NellyS770 napisał/a:
Nomolt 150 sc.
Dużo jest tych ziemiórek i długo już siedzą w ziemii, boję się, że zżerają korzenie :(


Może nie jest tak źle, bo ziemiórki dopóki mają wodę to korzeni nie podgryzają. Ponoć robią to dopiero jak podłoże zbytnio wysycha.
 
 
 
slam666 
Marcin S.


Pomógł: 6 razy
Wiek: 47
Dołączył: 07 Sie 2010
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2012-05-30, 23:10   

u mnie NOMOLT 150SC sprawdziło się w 100%, stosowany przez oprysk co tydzień, w ciągu trzech tygodni pozbyłem się wszelkich nieproszonych gości, a miałem już dosyć poważną " plagę " na 5 roślinach. Po miesiącu mam spokój i rośliny powoli odradzają się. Ważne żeby zabieg przeprowadzać co tydzień( na opakowaniu pisze 10dni) aż do efektu, gdyż jednorazowy oprysk nie przyniesie rezultatu.
_________________
Fan Bonsai...na starcie.
Ostatnio zmieniony przez slam666 2012-05-30, 23:16, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
NellyS770 


Dołączyła: 22 Lip 2011
Skąd: Zawiercie
Wysłany: 2012-05-31, 10:40   

A czy przesadzenie bonsai coś pomoże lub zaszkodzi?
 
 
Shohin 

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Mar 2012
Skąd: Polska Płd.
Wysłany: 2012-05-31, 20:30   

ja zalałem wywarem z tytoniu, 2 razy w odstępach tygodniowych i również mam spokój
 
 
BRNK 
Michał

Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 12 Kwi 2011
Skąd: Łask
Wysłany: 2013-03-13, 21:27   

No i dziś nie wytrzymałem.
Po tym jak w soku pomarańczowym znalazłem 3 ziemiórki powiedziałem BASTA. (tzn poprzedziłem to innym słowem, ale nie nadaje się ono na forum ;-) )

Ogólnie mam plagę i dziś postanowiłem zacząć z nią walczyć. Nie zakładam nowego wątku bo widzę, że tu są opisywane sposoby walki z tymi nieproszonymi gośćmi.

Zakupione narzędzia zbrodni to:
-żółty lep do doniczek BROS
-DECIS (spisałem sobie na karce samo decis, ale pan w sklepie pierwsze co zaczął mówić to, że Decis został z rok temu zastąpiony DECISEM OGRÓD, nie zrobiło mi to różnicy, a nie wiem czy powinno. Zakupiłem i będę tym walczył.



Jutro robię oprysk, lepy rozstawiłem już dziś, pierwsi klienci zgłosili się zanim jeszcze dobrze umiejscowiłem je w doniczce.



I co ciekawe na tym zdjęciu na jednym z listków retusy widać jakieś białe ciapki macie może pomysł co to może być?

Post będę się starał regularnie edytować i aktualizować, żeby pokazać czy są efekty kuracji czy raczej brak.
Pozdrawiam serdecznie
Michał



UPDATE 19.03.2013
w zeszły wtorek rozstawiłem lepy, a w środę zrobiłem oprysk, tak więc jutro powtarzam oprysk i czekam na dalsze efekty. Tymczasem podsyłam zdjęcia zółtych tablic lepowych rozstawionych w różnych miejscach domu, niewątpliwie "robią robotę".






Pozdrawiam serdecznie
Michał

UPDATE 26.03.2013

Jutro minie tydzień od 2giego oprysku, przez chwilę już był spokój, natomiast w dniu dzisiejszym jakby się powściekały. Po podlaniu rozbiegły się po parapecie, a teraz w najlepsze latają sobie nie przejmując się niczym. Tablice lepowe niewątpliwie pomagają i widać, że działają. Co do DECIS'a jakoś nie mam tej pewności. Nie wiem czy powinienem jutro wykonać 3ci oprysk? Można tak co tydzień czy jest to niewskazane?
Pozdrawiam serdecznie
Michał



UPDATE 31.03.2013

W środę 27.03.2013 zaaplikowałem znów DECIS, ale nieco inaczej. Wcześniej robiłem opryski roślin, ale po dłuższej chwili namysłu, larwy ziemiórek siedzą przecież głęboko, więc zrobiłem nieco słabszy roztwór i po prostu podlałem dość konkretnie wszystkie krzaczki. Ani 1 robala nie widzę póki co, albo nastał spokój albo cisza przed burzą :D

Pozdrawiam serdecznie
Michał
_________________
Gość, widziałeś już www.ArchiFIT.pl ?
www.facebook.com/ArchiFIT
Ostatnio zmieniony przez BRNK 2013-03-31, 12:10, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2013-03-14, 15:18   

na zdjęciu te ciapki , jak je nazwałes wyglądają jak motylki mączlika szklarniowego , ale równocześnie może to być wapienny nalot po zraszaniu , sam musisz stwierdzić , czy to się porusza , a przede wszystkim czy lata
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
BRNK 
Michał

Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 12 Kwi 2011
Skąd: Łask
Wysłany: 2013-03-14, 18:36   

Tamte zdjęcia były robione kalkulatorem więc zrobiłem konkretniejsze aparatem, wygląda to na biały nalot który można zdrapać, ale jak patrze na zdjęciach z mega bliska to wygląda trochę na jakieś pajęczynki?

_________________
Gość, widziałeś już www.ArchiFIT.pl ?
www.facebook.com/ArchiFIT
 
 
Mirek Drabent 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 63
Dołączył: 02 Maj 2010
Skąd: Głogów
Wysłany: 2013-03-14, 19:15   

Wełnowiec ?
_________________
Pozdrawiam!
 
 
BRNK 
Michał

Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 12 Kwi 2011
Skąd: Łask
Wysłany: 2013-03-14, 19:38   

Ale tylko na 1 liściu?
_________________
Gość, widziałeś już www.ArchiFIT.pl ?
www.facebook.com/ArchiFIT
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group