Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nasiona trudne poczatki
Autor Wiadomość
Mirek Drabent 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 63
Dołączył: 02 Maj 2010
Skąd: Głogów
Wysłany: 2012-04-30, 23:27   

Temat "nasiona bonsai" traktowany jest, był i będzie na Forum nieprzychylnie tylko dlatego, że nie ma "nasion bonsai". Są to zwykłe nasiona roślin (drzew i krzewów).Nie trzeba być botanicznym geniuszem, by wiedzieć, że po wsadzeniu nasionka do ziemi nie urośnie nam drzewo bonsai.To w ramach wyjaśnienia mojej opinii na ten temat.Widzę, że chcesz wzbogacić Forum zamieszczając informację dotyczące tematu wysiewu nasion drzew i krzewów. Więc to rób. Zamieszczaj zdjęcia, opisuj jakie zmiany zachodzą z biegiem czasu. Tylko błagam nie pisz bzdur (...każde drzewko i krzew możemy hodować w domu... , ...można tylko będzie to czasochłonne i pochłonie...) Tak , czasochłonne -ewolucji zajęło to miliony lat. Czasami łatwo coś napisać, postawić znak zapytania, rozhuśtać wszystkich i dziwić, że tak gwałtownie reagujemy.W uprawie roślin są etapy niezmienne (musimy się z tym pogodzić) albo dać sobie spokój z " zabawą" roślinami.Miczurin już to próbował, nie za bardzo udało mu się zmienić świat roślin(nie podważając zasług w sadownictwie) Jednak, życzę powodzenia w uprawie,baw się miło.Na Forum nie wstydzimy się imienia i nazwiska.Dodano po przerwie-na Forum zadajemy pytania, wymieniamy się opiniami i doświadczeniem, więc nie oczekuj "gotowca".Te znajdziesz w formie artykułów na Blogach lub stronach np. ogrodniczych itp.
_________________
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony przez Mirek Drabent 2012-04-30, 23:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2012-05-01, 13:50   

Nie znalazłem dokładnych opisów, ale z klonów, które mogłyby mieć szansę w uprawie domowej (zakładając, że uda Ci się zapewnić im odpowiednie warunki) sprawdź: Kreteński klon wiecznie zielony (Acer sempervirens L.) Jest niezupełnie wiecznie zielony, ale ma małe owalne liście z trzema niewyraźnymi klapami.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
dex7er 

Dołączył: 26 Kwi 2012
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-05-01, 17:58   

MaciekMM napisał/a:
Nie znalazłem dokładnych opisów, ale z klonów, które mogłyby mieć szansę w uprawie domowej (zakładając, że uda Ci się zapewnić im odpowiednie warunki) sprawdź: Kreteński klon wiecznie zielony (Acer sempervirens L.) Jest niezupełnie wiecznie zielony, ale ma małe owalne liście z trzema niewyraźnymi klapami.



z tego co widzę to ciężko dostać tą odmianę, ale nic z czasem pewnie gdzieś znajdę.

Możesz pomóc ocenić kilka gatunków bonsai do wnętrz w skali od 1 do 3 lub od 1 do 5.
Mogę zrobić to sam, bazując na tym co znajdę w internecie. Wolę uniknąć postów, że jakieś głupoty wyczytałem. Jeżeli ktoś z was ma coś z tej listy niech może sam oceni.

Ficus - Figowiec jest wiele odmian tego gatunku
Ulmus parvifoli - Chinese Elm - wiąz drobnolistny
Portulacaria afra - The Jade lub Money Plant
Podocarpus - chinensis - podokarp wielkolistny
Zanthoxylum piperitum - Pepper Tree - Pieprzowiec Chiński
Serissa foetida - Serissa lub Tree of a Thousand Stars
CELTIS SINENSIS - HACKBERRY
Ilex crenata - Japanese Holly -
Olea europaea - Olive tree -
LAGERSTROEMIA indica - Crepe Myrtle -
Buxus - buxus harlandii Hance - bukszpan Harlanda np
Loropetalum - Chinese Blush Tree
Murraya paniculata
Myrtus communis (mirt)
Pistacia vera (pistacja)
Punica granatum (granat)
Crassula arborescens (grubosz)
mandarynki, pomarańcze.
_________________
---
pozdr.dex7er
Ostatnio zmieniony przez dex7er 2012-05-01, 18:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2012-05-01, 20:23   

dex7er,

Przyjąłem co piszesz do wiadomości i kończę dyskusję, bo widzę, że masz ochotę dużo pisać a mniej czytać.

Pa
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2012-05-01, 20:29   

dex7er napisał/a:
Możesz pomóc ocenić kilka gatunków bonsai do wnętrz w skali od 1 do 3 lub od 1 do 5.

Pomóc mogę ale pod jakim względem mamy je oceniać? Większość z wymienionych nadaje się bądź są to gat indoor w naszym klimacie.
Zobacz np na stronie:
http://www.makebonsai.com...door_bonsai.asp
Są tam w większości gat które wymieniłeś.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
 
 
dex7er 

Dołączył: 26 Kwi 2012
Skąd: Polska
Wysłany: 2012-05-01, 21:12   

MaciekMM napisał/a:
dex7er napisał/a:
Możesz pomóc ocenić kilka gatunków bonsai do wnętrz w skali od 1 do 3 lub od 1 do 5.

Pomóc mogę ale pod jakim względem mamy je oceniać? Większość z wymienionych nadaje się bądź są to gat indoor w naszym klimacie.
Zobacz np na stronie:
http://www.makebonsai.com...door_bonsai.asp
Są tam w większości gat które wymieniłeś.


Wiem znam tą stronkę, właśnie z niej trochę gatunków przepisałem, ale chodzi o to jak wymagające są te rośliny w uprawie. Wiadomo, że nie każda nadaję się dla początkujących.
Dlatego myślę, że można ocenić rośliny, aby ktoś wiedział jaka jest skala trudności.
_________________
---
pozdr.dex7er
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2012-05-01, 22:37   

Więc po co ta szopka? Wystarczy znaleźć w necie opisy gatunków i będziesz miał opisane wymagania, czy są trudne w uprawie czy nie. Przeważnie jeśli gatunek jest wymagający to jest to zawarte w opisie.

Takich tematów było też wiele więc wystarczy dobrze poszukać.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
MaciekMM 
Administrator


Pomógł: 38 razy
Wiek: 50
Dołączył: 14 Kwi 2012
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2012-05-02, 10:53   

peper50 napisał/a:
Wystarczy znaleźć w necie opisy gatunków i będziesz miał opisane wymagania, czy są trudne w uprawie czy nie.

Tak jak pisze peper50, wymagania, opisy wszystko, czego potrzeba włącznie z wymaganiami specjalnymi. Czym więcej przeglądasz tym więcej zdobywasz wiedzy. Na moje (małe doświadczenie) to większe problemy mogą być z Serissa foetida.
_________________
Pozdrawiam Cię Gość
Maciej Pietrzak
Ostatnio zmieniony przez MaciekMM 2012-05-02, 10:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ItalianCopper 
Mateusz


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 05 Sie 2010
Skąd: Kielce
Wysłany: 2012-05-04, 08:08   

@Dex7er Według mnie powinieneś sobie przede wszystkich podzielić gatunki roślin na te z klimatu tropikalnego, śródziemnomorskiego i umiarkowanego i zdać sprawę jakie należy im zapewnić warunki(jakie mają warunki w naturalnym habitacie). Takich informacji jest masa na necie, ale tak po krótce to tropikalne możesz trzymać w domu cały rok i temp. dobrze aby nie spadała poniżej 15 stopni, śródziemnomorskie mają zimą temp z przedziału 0-10 stopni C i taką temperaturę trzeba im zimą zapewnić dla prawidłowego wzrostu. Gatunki klimatu umiarkowanego w większości sprawiają stosunkowo najmniej problemów w tej kwestii bo zimują na dworzu, jednak trzeba zabezpieczać bryłę korzeniową.
widzę, że chodzisz po anglojęzycznych stronkach to przejrzyj tę www.bonsai4me.com Wszystko co potrzebne na początek pięknie opisane i zilustrowane
_________________
Jeżeli nie wiesz co to jest baner reklamowy zapraszam do zapoznania się z ofertą drukarni wielkoformatowej.
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2012-05-07, 07:30   

Przeglądam ten temat od jakiegoś czasu i dochodzę do wniosku, że ludziska którzy próbują się zajmować roślinkami nie mają podstawowej wiedzy z botaniki, biologi. Mnie tego uczono w podstawówce, może niech tam wrócą. Co do trudności uprawy, jeden może zająć się od razu sosną, a drugiemu fikus padnie, wszystko zależy od zaangażowania. Co do forum, wiadomości jest mnóstwo, trzeba umieć szukać. Co do wiadomości podawanych w różnych mediach podam przykłady: Maja w ogrodzie- drzewko wkopane w ziemi i kształtowane, Maja mówi, że to bonsai a to jest NIWAKI, poradnik Gazety Wyborczej z przed dwóch lat- używamy do drutowania specjalnego izolowanego drutu. JAK SIĘ NIEMA PODSTAW TO NAJPIERW TRZEBA CZYTAĆ POTEM KUPIĆ DRZEWKO. A poza tym dobrze by było uzupełnić profil, przynajmniej imię i z kąd pochodzisz.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2012-05-07, 10:27   

Jeśli chodzi i niwaki to jest jakieś dziwne przekłamanie. W większości szkółek gdy pytam o materiał na bonsai wszyscy pokazują mi właśnie niwaki ale pracownicy szkółki nigdy nie słyszeli o takiej nazwie. Dla nich wszystko co jest formowane to bonsai. Dziwne zjawisko ale powszechne przynajmniej w moim rejonie.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2012-05-11, 07:48   

slowikp napisał/a:
A poza tym dobrze by było uzupełnić profil, przynajmniej imię i z kąd pochodzisz.


Poprawnej pisownii też uczą w podstawówce ;-)

Z wypowiedzią w temacie zgadzam się w 100%. Wszyscy dużo gadają i wymądrzają się, a mało przyswajają wiedzy. Tu leży problem.
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group