Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wiąz drobnolistny i południowy balkon
Autor Wiadomość
dzi4d3k 
Kamil K.

Wiek: 39
Dołączył: 17 Lut 2010
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2010-06-05, 19:16   Wiąz drobnolistny i południowy balkon

Witam!

Od połowy lutego jestem szczęśliwym właścicielem wiąza i od tego czasu trzymałem go w mieszkaniu. Pogoda się zmieniła i już zimno raczej nie będzie, więc postanowiłem go wystawić na świeże powietrze, stąd moje dwa pytania:
-czy wiąz przetrwa gorący lipiec i sierpień na południowym, nasłonecznionym balkonie w upalne lato?
-czy może mądrzej byłoby go jeszcze w domu potrzymać i wystawić na powietrze jak temperatury będą mniej ekstremalne, np. do września?

Z góry wielkie dzięki za pomoc :-)
Ostatnio zmieniony przez dzi4d3k 2010-06-05, 19:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
najtel
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-05, 22:42   

Z tego co czytałem na wielu stronach internetowych, to wiąz drobnolistny, nawet lepiej rośnie kiedy jest na dworze. Jeśli rzeczywiście miejsce jest bardzo nasłonecznione, warto by jakoś go częściowo osłonić przed słońcem. Ja na Twoim miejscu bym go wystawił. Na dworze może stać cały rok i nic mu niebędzie. W zime trzeba jedynie korzenie od mrozu osłonić, co jest opisane na forum.

Zaznaczam, gdyś jestem początkującym, więc niech ktoś jeszcze się wypowie.
 
 
Delete
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-06, 12:15   

O południu nic nie wiem, ale sądzę, że nic mu raczej nie będzie.

Ja swojego trzymam od wschodu, stale przycinam i tak wyglądał po kupnie, a tak teraz:
 
 
dzi4d3k 
Kamil K.

Wiek: 39
Dołączył: 17 Lut 2010
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2010-06-06, 15:03   

Dzięki, wiąz właśnie trafił na balkon.
_________________
Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. Kiedy spoglądasz w otchłań ona również patrzy na ciebie. - Friedrich Nietzsche
 
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2010-06-13, 18:37   

Wiąza najlepiej trzymać na dworze. Moje stoją w półcieniu. Rano świeci na nie słońce ale w południe już zasłaniają je krzewy i mają się świetnie. Na zimę zrobiłem im konspekt i tam je zamykam obsypując korą doniczki. W takim przypadku trzeba pamiętać o ubogim podlewaniu.

Wiąz na balkonie to nie jest dobry pomysł. Z własnego doświadczenia wiem, że wiązy nie lubią gdy mają zbyt wietrznie. No chyba, że u Ciebie są osłonięte od wiatru.

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
Delete
[Usunięty]

Wysłany: 2010-06-13, 20:28   

Mój balkon obudowany jest z trzech stron a sam wiąz stoi na parapecie okna, które jest w głębi. :-)
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2010-06-25, 15:20   

Powinno więc być OK ;)

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
m@rio
[Usunięty]

Wysłany: 2010-07-27, 21:46   

Delete napisał/a:
O południu nic nie wiem, ale sądzę, że nic mu raczej nie będzie.

Ja swojego trzymam od wschodu, stale przycinam i tak wyglądał po kupnie, a tak teraz:
[url=http://images43.foto...f4m.jpg]Obrazek[/URL] [url=http://images49.foto...6cm.jpg]Obrazek[/URL]


Delete czy mógł bym Cię prosić o bardziej szczegółowe informacje na temat Twojego wiązu. Ja zakupiłem swojego (kolejne już bonsai) też na początku tego roku i wyglądał dokładnie tak samo ja Twój. Jednak mimo przycinania i ogólnej opieki daleko mu jeszcze to efektu jaki udało się Tobie osiągnąć. Twój jest SUPER. Może faktycznie w przypadku tej roślny coś źle robię. Jeżeli możesz proszę daj szczegółowy opis uprawy tego krzaczka:-) Mam tu na myśli raczej podstawę tj. częstotliwość podlewania, miejsce no i oczywiście przycinanie.
Z góry dziękuje i pozdrawiam
 
 
iwan622 
Mariusz


Pomógł: 4 razy
Wiek: 38
Dołączył: 10 Kwi 2010
Skąd: Ustka
Wysłany: 2010-07-29, 13:33   

cos dziwne macie wiazy u mnie stoji na balkonie gdzie caly czas wieje w upalne dni jest trzymany na pelnym sloncu
Od godz 10 do 20 ma slonce
rozwija sie bardzo ladnie zero zoltych lisci brak jakich kolwiek chorob
wystarczy go tylko podlewac o 21.00 tyle
_________________
Moderator forum bonsai.kamcio.com

Zapraszam wszystkich ze Słupska Ustki i okolic
Ostatnio zmieniony przez iwan622 2010-07-29, 13:36, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Delete
[Usunięty]

Wysłany: 2010-08-04, 12:17   

Najzwyczajniej ucinam gałązki jak wychodzą poza obrys korony. Na początku ucinałem tak żeby zostały tak ok.3 liście na nadym pędzie. :)
 
 
kk89 


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 09 Maj 2009
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2010-08-07, 10:48   

Mnie zastanawia jedna rzecz czy roślinie nie za szkodzi deszcz. Szczególnie zastanawia mnie czy zaszkodzi gatunkom tropikalnym. Europejskim rośliną nie ale czy np Fikusą zaszkodzi bo żyją czystym środowisku i na pewno deszcze i powietrze są czyste.
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2010-08-07, 12:17   

Jak spadnie kwaśny deszcz to i europejskie wypali...
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
dzi4d3k 
Kamil K.

Wiek: 39
Dołączył: 17 Lut 2010
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2012-04-29, 10:35   

No i niestety chyba pojawił się problem. Zeszłoroczną zimę wiąz przetrwał w znakomitej formie, z tej się jeszcze nie wybudził, mimo że pod korą ma zielono. Mam nadzieję, że nie muszę go spisywać na straty? Byłoby szkoda.
_________________
Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. Kiedy spoglądasz w otchłań ona również patrzy na ciebie. - Friedrich Nietzsche
 
 
 
iwan622 
Mariusz


Pomógł: 4 razy
Wiek: 38
Dołączył: 10 Kwi 2010
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-05-05, 21:05   

deszczówka jest najlepsza pobudza rośliny :) ja mam całą beczkę 50L i po za sezonem zimowym podlewam dzień w dzień :]

PS: zmień doniczki na większe ! gł. - taka jak pień, szer. - ciut mniejsza od szerokości korony drzewa (polecam donice owalna)

aha ogarnij trochę ta górkę;) musi być równo

wstaw nowe fotki pomyślimy co dalej ;)

:beer:
_________________
Moderator forum bonsai.kamcio.com

Zapraszam wszystkich ze Słupska Ustki i okolic
Ostatnio zmieniony przez iwan622 2012-05-05, 21:14, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
iwan622 
Mariusz


Pomógł: 4 razy
Wiek: 38
Dołączył: 10 Kwi 2010
Skąd: Ustka
Wysłany: 2012-05-05, 21:19   

dzi4d3k napisał/a:
No i niestety chyba pojawił się problem. Zeszłoroczną zimę wiąz przetrwał w znakomitej formie, z tej się jeszcze nie wybudził, mimo że pod korą ma zielono. Mam nadzieję, że nie muszę go spisywać na straty? Byłoby szkoda.


jeśli ma zielono proszę cie ustaw go na słońce gdzieś na parapecie - pamiętaj aby unikać przeciągu, podlewaj tylko wtedy gdy górna cześć ziemi jest sucha najlepiej dotykaj palcem trochę nawozu do bonsai nie zaszkodzi
_________________
Moderator forum bonsai.kamcio.com

Zapraszam wszystkich ze Słupska Ustki i okolic
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group