Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pleśń na glebie
Autor Wiadomość
kacera86
[Usunięty]

Wysłany: 2010-11-03, 15:03   Pleśń na glebie

Witam, jak w temacie, robi mi sie biała pleśń na glebie. Nie wiem co mam zrobic by ja zlikwidowac. staram sie nie przelewac drzewka ani nie wysuszac......
prosze o pomoc
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2010-11-03, 19:23   

Dostałem swego czasu tutaj taką o to poradę. Zdjąć 1-2cm górnej zapleśniałej warstwy i uzupełnić nową ziemią. U mnie zadziałało, dbaj o cyrkulację (nie przeciągi!) powietrza i będzie wszystko grało.

Pozdrawiam
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-11-04, 20:39   

Z początkiem wiosny należy przesadzić roślinę i w miarę możliwości pozbyć się większości starej mieszanki. Zastosowanie bardziej przepuszczalnej pozwoli unikać tego typu sytuacji w przyszłości.
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
kacera86
[Usunięty]

Wysłany: 2010-11-04, 21:47   

Dzięki zastosuję się do porad. Glebe też mam trochę zbitą rozumiem że do wiosny mam razem z drzewkiem przecierpieć ją aż do "przesadzki"?
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2010-11-05, 08:54   

Myślę, że teraz to jedynie środki doraźne. Poczekaj do wiosny i przesadź w dobrą mieszankę.

Przelanie jest tak samo groźne jak przesuszenie. Sam miałem drzewko zakupione w Lidl'u :-) , które było posadzone w glinie. Musiałem je ratować jakieś 3/4 tygodnie temu przez przesadzenie gdyż miało za mokro. Potem pojawiła się pleśń na glebie. Wilgoć i wodą ją prawie zamęczyły. Na razie wykazuje aktywność bliską zeru. Osobiście myślę, że mogę się z nim pożegnać.
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 35
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2010-11-05, 11:03   

Poczekaj do wiosny tak jak Ci koledzy powyżej radzą. To co widzisz na wierzchu to tylko 'kwiatki' cała plecha siedzi w środku w całej ziemi więc pozbycie się tego jest równoznaczne z przesadzeniem rośliny. Chyba, że będziesz próbował chemii. Ogólnie najlepiej podlewać jak ziemia trochę przeschnie. Jeśli ziemia jest zbita, możesz wykałaczką nakłuwać ją przez co stanie się bardziej spulchniona i dojdzie trochę powietrza do korzeni. Powodzenia.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-11-06, 01:22   

Generalnie jeśli gleba jest w tragicznym stanie i roślina ledwo "ciągnie " to lepiej zdecydować się na przesadzenie albo jeśli boimy się ingerencji w bryłę: przełożenie do zdecydowanie większego pojemnika. Świeża luźna mieszanka, drenaż pozwolą na łatwiejsze zapanowanie nad gospodarką wodną, która stanowi najczęstszy problem wśród "świeżych" entuzjastów tego zajęcia. Czasem nie ma na co czekać do wiosny...
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
Grievous 
Marek K.


Wiek: 32
Dołączył: 26 Wrz 2010
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-11-06, 11:01   

Dajmy na to, że chciałbym przesadzać roślinę. Czy jeżeli na wierzchu byłaby ziemia do kaktusów, a głębiej 'normalna' to zapobiegło by to również pleśni?
_________________
"Stajesz się własnością tego, co posiadasz."
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2010-11-06, 15:53   

Nie wiem co to za ziemia do kaktusów. Ogólnie chodzi o dobrą przepuszczalność mieszanki. Jak już masz zamiar coś robić to zrób to dobrze i kup/przygotuj odpowiednią mieszankę do bonsai.
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
luzakk
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-20, 17:05   

no u mojej serissy na wierzchu pojawiło się deczko pleśni .... mam nadzieje że to nie wpłynie jakoś na roślinkę , podlewam ją wtedy tylko jak jest potrzeba , mysle że nie jest przelewana ,
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group