Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
sosenka - prośba o pomoc
Autor Wiadomość
pdx2000 

Dołączył: 27 Paź 2010
Skąd: Pruszków
  Wysłany: 2011-04-10, 17:46   sosenka - prośba o pomoc

Witam serdecznie,
mam problem z ta sosenką, czytałem na forach o kształtowaniu sosny (moja pierwsza), ale większość profesjonalnych opisów dotyczy starszych drzewek. Wiem już wiele o świeczkach i ogólnej pielęgnacji ale nie wiem co robić z tak wydłużonymi młodymi gałązkami. Jak widzicie przyciąłem ją i zabezpieczyłem pastą - była dość okazała, pozostawiłem jedną odnogę boczną
z której chcę wyprowadzić koronę. Teraz pytania :) :
1. czy powinienem ją teraz drutować po tak radykalnym cięciu?
2. czy zabiegi na świeczkach spowodują pojawienie się nowych odnóg na istniejących wydłużonych gałązkach?
3. czy powinienem obciąć ten okazały "pędzelek" na wierzchołku i wyprowadzić drutowaniem gałązkę obok pionowo?
4. czy to jest na pewno sosna zwyczajna, wiem tylko że jest dwuigłowa :)
dzięki za odpowiedzi i sugestie, co do warsztatów (bo pewnie taka sugestia się pokaże) to mam jeszcze jedno pytanie, czy wiecie może o możliwości zaproszenia kogoś doświadczonego do siebie? mam kilka drzewek i ciężko by było je przewieść na warsztaty
Pozdrawiam
 
 
pdx2000 

Dołączył: 27 Paź 2010
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2011-04-13, 21:22   

widzę, że podpowiedzi nie będzie :(
 
 
TigerStyle 
Piotr


Pomógł: 11 razy
Wiek: 44
Dołączył: 24 Sie 2010
Skąd: Bournemouth
Wysłany: 2011-04-13, 22:19   

Sporo jest na forum wiadomości o sosnach, nie wiem czy szukałeś. Postaram się jednak odpowiedzieć.

Ad 1 Ja bym odczekał, aż drzewko pokaże oznaki życia i niech sobie rośnie. Z tego co się orientuję to sosny drutować należy zimą, kiedy nowe przyrosty stwardnieją. Ja pewnie bym poczekał z drutowaniem do następnej zimy.

Ad 2 Tutaj nie wiem do końca o co pytasz. Wydaje mi się, że usunięcie świecznika spowoduje zagęszczenie igieł. Usunięcie całego 'pęku igieł' z gałązki chyba spowoduje, że uzyskasz rozgałęzienie. Nie jestem jednak pewien.

Ad 3 Według mnie to musisz pomyśleć jaki styl chcesz uzyskać, myślę że masz dużo czasu na to jeszcze ;-) Ja bym się jeszcze nie martwił o to.

Ad 4 Nie wiem, pewnie potrzebne zbliżenie na zdjęciu ;-)

Zerknij również tutaj według mnie dobrze i zwięźle piszą o sosnach (i ilości ich igieł). Jeżeli chodzi o style do przyszłego wyboru to zerknij tutaj.

Mam nadzieję, że pomogłem.

Pozdrawiam
_________________
"You must think first, before you move"
www.piotrluczak.pl
 
 
pdx2000 

Dołączył: 27 Paź 2010
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2011-04-14, 16:44   

Bardzo dziękuję za zainteresowanie,
może wypowie się ktoś kto posiada sosnę i coś podpowie - net przejrzałem już chyba cały - chodzi mi o rozmowę - forum to się chyba przyda bo coś podupada ;)
Pozdrawiam
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group