Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Proszę o radę, usychający wiąz drobnolistny.
Autor Wiadomość
greggs
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-12, 20:55   Proszę o radę, usychający wiąz drobnolistny.

Witam.
Chciałem prosić o radę jak pomóc mojemu drzewku, które coraz bardziej usycha. wiosną tego roku przy przesadzaniu wymieniłem ziemię i chyba na wiele gorszą, dlatego drzewko teraz praktycznie nie ma liści, na wierzchniej warstwie ziemi pojawia się pleśń i jest coraz więcej suchych gałązek, taka sytuacja zaczęła się wczesnym latem.
Mam pytanie czy pomogę trochę wymieniając ziemię na lepszą już o tej porze roku? dodam że mieszkam w Irlandii a zimy nie są tutaj takie ostre, martwię się że w takiej ziemi drzewko nie doczeka wiosny a jeśli to nie da się go uratować.
Teraz drzewko stoi w najbardziej zimnym pomieszczeniu w domu.
Proszę o rady co powinienem zrobić.
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2010-12-12, 22:11   

Przede wszystkim wklej zdjęcia. Napisz gdzie stoi wiąz przez cały rok? Czy nawoziłeś, jeśli tak to do kiedy? Jakiej ziemi użyłeś do przesadzenia?
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
greggs
[Usunięty]

Wysłany: 2010-12-13, 22:07   

Wiąz cały rok stał w kuchni przed dużymi drzwiami, niczym nie nawoziłem, miesiąc temu przeniosłem drzewko do łazienki gdzie jest najzimniej około 12 do 15 stopni.
Myślę, że przesadziłem z podlewaniem, ziemia była ciągle bardzo wilgotna nie było efektu przesuszania wierzchniej warstwy ziemi.
A mieszanka jakiej użyłem to zwykła ziemia coś co przypominało torf i drobne kamyki od 1 do 5 mm proporcje 1:1.






 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2010-12-14, 08:26   

Czy ty przypadkiem nie utopiłeś tego drzewka, czy są otwory drenażowe w dnie tego pojemnika jak nie to bardzo źle, przeźroczysty pojemnik to też źle, światło ni powinno dochodzić do korzeni.
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
peper50 
Bartłomiej Olejnik


Pomógł: 40 razy
Wiek: 36
Dołączył: 31 Lip 2009
Skąd: Radomsko/Częstochowa
Wysłany: 2010-12-14, 11:36   

Tak jak napisał kolega wyżej.

Jeżeli nie ma otworów to teraz możesz je zrobić a nawet musisz.
Wiosną możesz przesadzić do nowej nie przeźroczystej doniczki a póki co najlepiej wstaw całość w jakąś osłonkę. W marketach widziałem tanie.

Pozdrawiam.
_________________
"Jeżeli chcesz się napić wody
musisz to zrobić sam.
Żaden opis wody
nie zastąpi ci jej."

http://bartlomiejolejnik.blogspot.com
 
 
 
greggs
[Usunięty]

Wysłany: 2011-01-05, 20:06   

Osłoniłem pojemnik przed światłem, ale martwi mnie ta ziemia, w której teraz rośnie.
Podejrzewam, że mieszanka ziemi jest zła i za mało przepuszcza powietrze, a na domiar złego drzewko pewnie wiele razy przelałem co prawdopodobnie spowodowało gnicie korzeni (tak podejrzewam po wielu zdrewniałych gałązkach). Już za kilkanaście dni powinienem dostać odpowiednią ziemię, którą kupiłem w sklepie Przyjaciół Bonsai i zastanawiam się czy już teraz jej nie wymienić. Bez żądnego podcinania korzeni tylko wymiana ziemi, aby korzenie całkiem nie zgniły, obawiam się czy do wiosny całkiem drzewko nie upadnie.
 
 
Zbigniew
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-10, 21:42   

Doniczka powinna mieć obowiązkowo w dnie otwory,drenaż aby nadmiar wody wypływał .Po otrzymaniu ziemi od razu przesadź swojego wiąza / nie podcinaj korzeni,gałązek/,postaw w widnym miejscu /nie na słońcu/.Jeżeli zgubi całkowicie liście nie rezygnuj od razu,wiązy różnie reagują na "opiekę" właściciela,a Ty chyba go przelałeś.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group