Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podocarpus
Autor Wiadomość
klamek
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-12, 10:06   Podocarpus

Cześć Mam zamiar dziś zabrać się za przesadzanie mojego podocarpusa gdyż wydaje mi sie ze jest umieszczony z zlej mieszance jak to zwykle bywa po zakupie bonsai od hurtownika;d Powiedzcie mi do jakiej mieszanki go przesadzić ? myślałem o akadamie + kiriu + bims+ lawa (+warstwa ziemi compo?) Tylko nie wiem w jakich proporcjach zastosować te mieszanki ? Czekam na wasze propozycje...
 
 
slowikp 
Paweł Słowikowski

Pomógł: 28 razy
Wiek: 56
Dołączył: 06 Lip 2007
Skąd: Bońki k\Płońska
Wysłany: 2010-04-12, 10:52   

Brat google ci podpowie, szukaj
_________________
LUDZIE MYŚLCIE TO NIE BOLI
 
 
klamek
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-12, 13:29   

komentarze typu szukaj raczej mnie nie interesują także możecie sobie darować ;d Google mówią swoje i już to wiem teraz czekam na wasze sugestie może macie jakieś doświadczenia z tym rodzajem bonsai
 
 
korot
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-16, 14:32   

klamek napisał/a:
komentarze typu szukaj raczej mnie nie interesują także możecie sobie darować ;d Google mówią swoje i już to wiem teraz czekam na wasze sugestie może macie jakieś doświadczenia z tym rodzajem bonsai



podłączam się do pytania. chciałem zrobić jakąś mieszankę z akadamą, gdzieś na forum ktoś napisał (a mianowicie Zelkova) że akadam plus kompost z kory plus żwirek. tlko skąd do cholery wziąć kompost z kory:D jakieś inne propozycje? czy może tak jak radzi Pan Grzelak sama akadama?

ps. Klamek o jakiej lawie mówisz? bo rozmawialem z Paulem Pikelem z orlando bonsai i on mówił że jego podocarpusy rosną tylko w czymś co nazwał "red lava rock" plus nawóz.
Ostatnio zmieniony przez korot 2010-04-16, 14:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-04-17, 20:54   

Podokarpy przesadzamy wczesnym latem...

Na tym forum jest bardzo dobry artykuł o tym gatunku a także o wielu innych - ktoś je pisał między innymi po to aby uniknąć takich pytań. Tu też jest wyszukiwarka i działa bardzo sprawnie.

Poza tym przekompostowana kora to rzeczywiście biały kruk.
Lawa, a bims ?? ?
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez SirDejw 2010-04-17, 21:00, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
korot
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-18, 17:44   

nigdzie na forum nie ma słowa o podłożu dla podocarpów z akadamą, oprócz tego z kompostem z kory.
widze ze to forum po prostu umiera i tyle
 
 
SirDejw 
Dawid Markiewicz


Pomógł: 25 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Mar 2009
Skąd: Zabrze
Wysłany: 2010-04-18, 19:31   

Patryk Radulak podaje mieszanki z akadamą:

2/1 ziemia uniwersalna/akadama
1/3 żwir/akadama

Osobiście nie mieszałbym kory, czy ziemi z akadamą.
_________________
http://dawidmarkiewicz.blogspot.com/
 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2010-04-18, 22:35   

Jesteś na forum od 2 dni i śmiesz twierdzić że forum umiera. Nie wypowiem się na ten temat...
 
 
 
korot
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-19, 08:28   

łukasz Czarnecki troche konsekwencji - najpierw się wypowiadasz, potem mówisz że się nie wypowiesz.
mi chodziło o to że patrze na nowe posty, w częsci sam uczestniczę - i jak ktoś zadaje pytania to jedyna odpowiedź to "poszukaj na forum", "wygugluj sobie" - to jest oznaka że wszystko już kiedyś było i nic nowego nie będzie.
 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2010-04-19, 12:58   

Problem w tym że 90% nowych użytkowników nawet nie zadaje sobie trudu by wpisać hasło do wyszukiwarki a od razu zakłada nowy temat. Niektórym ciężko wiecznie odpisywać to samo. Zasada jest taka- nie chce ci sie szukac- innym nie chce sie odpowiadać.
 
 
 
korot
[Usunięty]

Wysłany: 2010-04-20, 10:25   

ok, rozumiem, ale ja nie założyłem nowego tematu - podpiąłem się pod istniejący i zapytałem o akadamę:) uwierz mi że szukałem sporo...na marginesie koniec końców chyba z akdamy zrezygnuję.
 
 
SeBaSM 
Sebastian Sobczak


Pomógł: 10 razy
Wiek: 38
Dołączył: 26 Gru 2010
Skąd: Turek
Wysłany: 2011-01-25, 14:47   

Wracam do tematu. Wiem wiem, że temat tak jakby zakończony ale zadużo z niego się nie dowiedziałem.

W ogólnych wiadomościach o podokarpie jest napisane że podłoże ma być takie :

Podłoże: ziemia darniowa/kompost z kory/piasek(lub bardzo drobny żwirek, czy perlit)/ziemia do wrzosów w proporcjach 1/1/1/1. Przesadzamy co dwa lata - z początkiem lata ! .

W książce Jochena Pfisterera " Bonsai w mieszkaniu" Podłoże do tego rodzaju drzewka jest wskazane takie : 3 cz. ziemi do azalii,2 cz. ziemi ogrodowej i 1 cz.perlitu ( wiem ze to może nie fachowa literatura, ale u pana Tomlinsona o podokarpie nic nie ma :( )

A tu na forum SirDejw cytuje Patryka Rudaka, który podał mieszanki w tabeli np:
1. 2 cz. ziemi uniwersalnej i 1 cz. piasku
2. 2 cz. ziemi uniwersalnej i 1 cz. akadamy
3. 2 cz. torfu niskiego i 1 cz. piasku
4. 1 cz. żwirku i 3 cz. akadamy

Moje pytanie brzmi. Czy oprócz mnie i kolegi który pisał przedemną ma ktoś podocarpusa dłużej i już go przesadzał i wie jaka jest odpowiednia mieszanka do tego iglaka.

Prosze o odpowiedzi i pomoc a nie odsyłanie mnie do innych linków.

Pozdrawiam
 
 
Łukasz Czarnecki 
Junior Admin


Pomógł: 30 razy
Wiek: 38
Dołączył: 18 Gru 2007
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2011-01-25, 15:37   

Popatrz na wymagania pH. Podocarpus (5,5-6,5) czyli takie jak dla jałowców. Ja bym zastosował 70% aki i 30% kiryu lub 80/20. Ale to tylko moja propozycja.
Ostatnio zmieniony przez Łukasz Czarnecki 2011-01-25, 15:40, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
SeBaSM 
Sebastian Sobczak


Pomógł: 10 razy
Wiek: 38
Dołączył: 26 Gru 2010
Skąd: Turek
Wysłany: 2011-01-26, 15:57   

Widzę Łukasz, że twoja propozycja jest pierwsza i pewnie ostania :D :D

Ma ktoś jeszcze doświadczenie jeżeli chodzi o podocapusa lub wie w jaką mieszankę ziemi można go przesadzić ??
 
 
klamek
[Usunięty]

Wysłany: 2011-02-05, 23:48   

Po napisaniu pierwszego posta przesadziłem swojego podocarpa do akadamy (60%) z kiryu (40%) i garstka lawy. Muszę przyznać że przez lato drzewko rozwijało się całkiem dobrze jednak dopadły je tarczniki które zwalczam od jakiegoś czasu, dziś już jest lepiej, i liczę na duże przyrosty tego lata, bo ubiegłego po przesadzeniu szału nie było niestety ;-) ktoś może posadził do innej mieszanki która może pochwalić?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group