Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Opadające liście serissa
Autor Wiadomość
Hans78
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-01, 21:51   Opadające liście serissa

( Wątek z 23.12.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).


Moja serissa straciła wszystkie listki, na ziemi od czasu do czasu pojawia się biały polot (wygląda na pleśń). Widzę że co jakiś czas drzewko stara się puszczać nowe listki ale te od razu czernieją (nie są suche). Jeżeli ktoś może, prosiłbym o podpowiedź jak drzewko podlewać, w jakich odstępach czasu.
Prosze o pomoc, gdyż zależy mi na tym drzewku, ponieważ to prezent od rodziców! Za wszelką pomoc dziękuję.
Wszystkim miłośnikom Bon-Sai życze zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.
Ostatnio zmieniony przez szef 2013-02-24, 22:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-09-01, 21:53   

Serissy zalicza się do dość kapryśnych roślin właśnie z powodu podlewania , nie znoszą przesuszania i źle reagują na przelanie , nie mam pojęcia w jakim stopniu zaawansowana jest choroba korzeni u Twojej roślinki , ale można sprubować ją leczyć , musisz podlac ja jakims środkiem na grzybki , po tym zabiegu podlewac dopiero jak wierzchnia warstwa ziemi przeschnie , jeśli odbije to w marcu postaraj sie ją przesadzić do większego pojemnika (nie musi pasować )i dopiero po roku można dobrać odpowiednią doniczkę , chodzi o to aby roślinka się wzmocniła .

O teraz widzę fotkę , wygląda na to że nie będzie potrzebny większy pojemnik , ten powinien wystarczyć , ponadto warto sie zastanowić , nad tym , czy potrzebny jest ten dodatkowy odrost , ale o tym jak roślinka się wykuruje.

:-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-09-01, 22:14   

^hans78 napisał/a:

> 1. Jaki środek na grzyby mogę kupić i gdzie?

Centra ogrodnicze, hipermarkety, czasami dobre kwiaciarnie, i sklepy chemiczno/ogrodnicze. Jako zapobiegawczy oprysk wiosenny mogę ci polecić TOPSIN M 500 SC (ŚRODEK SZKODLIWY> STOSUJ ŚCIŚLE Z ULOTKĄ, A W PRZYPADKU OPRYSKÓW ZAPOBIEGAWCZYCH ZMNIEJSZ NAWET ZALECANE STĘŻENIE DO POŁOWY ).

> 2. Patrząc na zdięcie które zamieściłem wyżej, w
> jaki sposób mogę doprowadzić moja serissę do zdrowia?

Daj jej rosnąć, właściwie podlewaj, jak rozpocznie wegetację na wiosnę, to nawoź co dwa tygodnie płynnym nawozem (np. POKON do bonsai lub podobne), usuwaj martwe pędy (ale to lepiej na wiosnę bo wtedy szybciej je rozpoznasz), a te rozwijające się w czasie lata przyciinaj (znajdziesz mnóstwo informacji na tym forum , jak to robić)

> 3. Czy muszę coś obciąć żeby miała łatwiej dojść
> do siebie? Jeżeli trzeba zrobię inne zdjęcie (bardziej czytelne). Prosze o rady.

Nieczego TERAZ nie obcinaj. Reszta jak wyzej.
Dobrze zrobione i czytelne zdjęcia zawsze są tutaj mile widziane. bardzo ważne są równiez zbliżenia (listki, kora, korzenie) i wierność barw. Zbieranie dokumentacji zdjęciowej z życia drzewka jest na dłuższą metę bardzo wciągające, a przy okazji rozwija w Tobie (jełsi chcesz mieć dobre zdjęcia) właściwe umiejętności fotografa.
W ty wątku zdjęcie przyda się raczej dopiero wtedy kiedy drzewko już odżyje, nabierze barw. Będzie to dobre zwieńczenie całej dyskusji i dowód na to że wspólnie odnieśliśmy sukces w jego ratowaniu.
A mam nadzieję że tak będzie .
W przyszłości, zachęcam Cię do stworzenia wątku typu "Historia drzewka". Zobacz sobie jednak na opoczątek istniejące historie i poczytaj o ich tworzeniu (wpisz w wyszukiwarkę "historia drzewka")


> Z drzewkiem nie jest chyba tak źle bo puszcza
> malutkie listki

No cóż. Tak właśnie mogła przebiec aklimatyzacja , lub też jest to reakcja na właściwą gospodarkę wodną opiekuna
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-09-01, 22:15   

Spotykam się z takimi pytaniami co jakiś czas, sam zresztą też miałem na początku problem z serissami. Z tego co piszsesz to ewidentne przelanie. Listki, które sie pojawiaja zaraz gnija, a to dlatego, że korzenie mają za mokro. Możesz lekko przesuszyć roślinę i podlewać tak jak qercus napisał. Jeśli to jedyny problem Twojej serissy to dość szybko powinna dojść do siebie (póki puszcza listki nie jest za późno). Mam serissy w małych i dużych pojemnikach i zauważyłem, że lepiej raz nie podlać niż podlać dwa razy. Mimo wszystko ilość wody jaką potrzebuje serissa zawiera się w dość wąskim przedziale. Dlatego głównie jest to jeden z trudniejszych indoor.
Co do przycinania, to zauważ że większość gałązek wygląda jakby uschła. Nic nie obcinaj, bo taki po prostu ich urok. Z gałązki która wygląda jak suchy patyk nagle może wyrosnąć masa pędów.
Trafił Ci się trudny gatunek, ale nic się nie martw, trochę obycia z drzewkiem i niedługo sam bedziesz radził innym co i jak.
 
 
Hans78
[Usunięty]

Wysłany: 2006-09-01, 22:16   

Dziekuje Wam bardzo( JACEK, OLON, SZEF) za wyczerpującą i pełna porad pomoc.
Mam nadzieje że moje drzewko powróci do swojej świetności. Chciałbym doczekać kwiatów w jego koronie Gdybym miał jeszcze jakieś pytania napewno zwrócę się bezpośrednio do Was.
Życzę wszystkim przyjaciołom bonsai szampańskiej zabawy której wszyscy uświadczymy już za parę dni, oby ten nadchodzący 2006 nie był gorszy niż jego poprzednik. Pozdrawiam, do następnego razu.
Ostatnio zmieniony przez szef 2013-02-05, 20:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group