Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Cyprys kalifornijski - co powinienem wiedzieć ?
Autor Wiadomość
Vavrzyn
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-16, 21:16   Cyprys kalifornijski - co powinienem wiedzieć ?

Witam przeglądałem forum coś tam znalazłem na temat tego gatunku ale nadal czuję niedosyt wiedzy, a w necie nie mogę znaleźć konkretnych informacji na temat tego gatunku więc mam do was parę pytań . Czytałem już że jest to iglak, który nadaje się do trzymania w domu jako indoor ale czy mógł by mi ktos napisac jakoś bardziej szczegółowo jak należy hodowac ten gatunek?? jak podlewać, jak i kiedy przycinać, kiedy drutować, czy w zimie usze go gdzieś przestawiać .. Czyli ogólnie warunki hodowli tego cyprysa jako bonsai ... z góry dzięki za odp.

Pytam dlatego, że przymieżam się do zakupu tego cyprysa bo strasznie napaliłem się na iglaka indoor ... żeby miec w pokoju .. i chciał bym się poprostu upewnić co i jak zanim kupię ...

:aloha:
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-08-16, 21:23   

Z pamiętnika Olona... :-P

GATUNEK:
Cyprys kalifornijski (Wielkoszyszkowy, Wielkoowocowy, Monterey)
Cupressus macrocarpap

POCHODZENIE:
Pierwotnie: Monterey w środkowej Kalifornii. Obecnie: również wybrzeże Atlantyku i rejon Morza Śródziemnego

ŚWIATŁO, STANOWISKO:
Niezbędne jest słoneczne stanowisko, lub lekki półcień podczas upałów, latem. Będzie wdzięczny jeśli podczas upałów wystawimy no na zewnątrz. Przy załamaniu pogody (ze spadkiem temperatury poniżej 18 C) natychmiast wstawiać do pomieszczenia. Długotrwały niedobór światła może doprowadzić nawet do obumarcia, więc stanowisko zawsze musi być jasne.

PODŁOŻE:
Mieszanki:
A) Glina(akadama)/torf/piach w proporcjach 4/4/2
B) Akadama/kompost z kory/piasek w proporcjach 1/1/2
C) Ziemia darniowa / torf / piasek gruby / piasek średni – 1/2/1/1
Kwaśność:
pH – brak danych, jednak z praktyki wynika że czuje się dobrze w pH 5,5 - 6.0
Dodatkowe uwagi:
Podłoże powinno być dość przepuszczalne, nie glinaiste.

NAWOŻENIE:
Od wiosny do jesieni: co 2-3 tygodnie, lub nawóz osmokote o przedłużonym działaniu
Zimą: w ogóle lub sporadycznie jeśli wykazuje tendencje do intensywniejszego wzrostu.

ZAPOTRZEBOWANIE NA WODĘ:
Utrzymywać stałą wilgotność podłoża na średnim poziomie. Wrażliwy na przelanie i przesuszenie. Podlewać najkorzystniej w momencie jak przeschnie wierzchnia warstwa podłoża, niezbyt obficie, ale tak aby cała bryła namokła.

PRZESADZANIE:
Co dwa do trzech lat, wiosną. Postępować ostrożnie z bryła korzeniową. Jej formowanie rozłożyć na etapy podczas kolejnych przesadzeń.

ROZMNAŻANIE:
W znakomitej większości poprzez sadzonkowanie. Wysiew nasion jest możliwy i niezbyt trudny, ale nasiona należy wysiewać odpowiednio świeże ponieważ mają krótki okres zdolności kiełkowania.

ZIMOWANIE:
wiecznie zielony
Cyprys macrocarpa „Goldcrest” może zimować w domu , w temp. Od 16-22 C. Zalecane jest jednak umieszczenie go w temp 5-15 stopni. Lubi wilgotne powietrze więc wskazane jest częste zraszanie.

KWITNIE:
W naturze od wiosny do wczesnego lata (kwiatostany - żółte męskie i zielone żeńskie). W uprawie – brak informacji

OSTRE CIĘCIE GAŁĘZI - KIEDY:
Najkorzystniej na przełomie lutego-marca, ale w nagłej potrzebie można również podczas całego roku bez dużego ryzyka. Rany zabezpieczać kitem lub pasta na rany.

OWOCUJE POD WARUNKIEM ŻE:
Brak informacji

SPOTYKANE ODMIANY:
Forma obecnie często spotykana w kwiaciarniach i polecana jako cyprys pokojowy to w rzeczywistości odmiana ‘Goldcrest’

FORMOWANIE - PRZYDATNE INFORMACJE:
Długo wyrastające pędy ciąć krótko aby się bardziej rozkrzewiały. Uszczykiwać końcówki krótszych pędów. Drutowanie możliwe, ale gałęzie wyginać ostrożnie. Lepszą elastyczność osiągają z początkiem zimy.

SPOTYKANE CHOROBY I SZKODNIKI:
Mało podatny na szkodniki

Kilka fotek...

cupressus_macrocarpa_22.jpg
Typowy pokrój drzewa rosnącego w dogodnych warunkach...
Plik ściągnięto 26366 raz(y) 13,82 KB

cupressus_macrocarpa_21.jpg
Cyprysy z nad Morza śródziemnego rosną trochę inaczej
Plik ściągnięto 9242 raz(y) 33,81 KB

cupressus_macrocarpa_9.jpg
Czaami dostają od życia niezłego "kopa"
Plik ściągnięto 9261 raz(y) 159,47 KB

cupressus_macrocarpa_1.jpg
...ale nawet po śmiertelnym "kopie" potrafią być piękne...
Plik ściągnięto 9191 raz(y) 52,15 KB

 
 
Vavrzyn
[Usunięty]

Wysłany: 2006-08-16, 21:26   

Dziękuję ślicznie :-)
 
 
Vavrzyn
Gość
Wysłany: 2007-07-31, 21:14   

mam pytanie jestem posiadaczem cyprysa kalifornijskiego ma okolo 60 cm wysokosci chce go skrócic by formowac z niego bonsai ,i tu pytanie nastepujace ciac go w lutym czy moge teraz ? prosze o wasza pomoc

PS nie wskakuja mi polskie znaki za co przepraszam
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-07-31, 21:16   

Możesz teraz ;-) To indoor więc nie ma aż takiej różnicy jak przy outdoorach.
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
Johny_Hawk
[Usunięty]

Wysłany: 2007-07-31, 21:25   

to jest moj cyprys chce go przycisac by mial ok 20 cm i z biegiem czasu formowac na styl literacki co o tym sadzicie? prosze o wasza opinie

fgh.JPG
Plik ściągnięto 9461 raz(y) 214,07 KB

Ostatnio zmieniony przez Johny_Hawk 2007-08-01, 19:47, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-01, 10:47   

Przyciąć do 20 cm i formować na literata? To raczej sprzeczność: literaty powinny być dłuuuuugie, im dłuższy tym ciekawszy.
 
 
Johny_Hawk
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-01, 19:58   

Jednak stwierdzilem ze lepszy bedzie styl Shakan tylko nie wiem jak sie zabrac za mojego cypryska tzn jak go przciac za 2 dni bede mial aparat to zrobie foty i wrzuce bo ta fota to robiona jest telefonem i troche na jakosci siada. Bardzo prosze o pomoc najlepiej jakbym mógl porozmawiac przez gg (mój nr 4529782)
 
 
Kasandra
Gość
Wysłany: 2007-08-29, 23:44   

Mam w domu cyprysa goldcrest i mam z nim dużo problemów Nie wiem jak mam go podlewać bo boje sie że albo będzie miał za mokro albo za sucho A najgorsze jest to że chyba zaczął usychać bo jakoś dziwnie pożółkł
 
 
Kasandra
Gość
Wysłany: 2007-08-29, 23:46   

Proszę niech ktoś kto sie na tym zna powie mi czy da się go jakoś uratować i jak wogóle powinnam postępować z takim cyprysem
 
 
Arya
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-29, 23:52   

Kasandra napisał/a:
Nie wiem jak mam go podlewać bo boje sie że albo będzie miał za mokro albo za sucho

Podlewaj go normalnie jak będzie miał sucho, jak będziesz widziala że wylewa sie spodem woda, to znaczy ze jest za dużo wody i nastpnym razem nalejesz mniej ;)
Kasandra napisał/a:
A najgorsze jest to że chyba zaczął usychać bo jakoś dziwnie pożółkł

W tej kwiesti moge tylko doradzić bys odstawiła nawóz.
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-30, 08:48   

Jeśli cyprys już pożółkł, to znaczy ze umiera i obawiam się, ze ja to z iglakami bywa, nie da się go na tym etapie uratować.
Nie wiem, gdzie stał, ale typuję że miał za mało światła i za niską wilgotnosc(podłoża i powietrza).
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-08-30, 08:50   

A ja typuję mało światła, ale baaaardzo dużą wilkgotność podłoża. Zgniły korzenie i uschnie.
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
czacha
[Usunięty]

Wysłany: 2008-06-20, 23:54   

hej!
wie ktoś może skąd wziąć sobie sadzonkę cyprysa kalifornijskiego?
chciałbym mieć kaskadowego iglaka indoor i zastanawiam się skąd takowego wziąć? :mrgreen:
 
 
Jerzy47
[Usunięty]

Wysłany: 2009-11-09, 20:24   

Ruszam temat po długiej przerwie. Jest to jedyne miejsce w google gdzie znalazłem coś o "Cyprysie kalifornijskim".
Przed 4-ma laty kupiliśmy młode 20 cm drzewko. Przez te 4 lata urosło do około 60 cm. Latem stało na balkonie z niezbyt dużą ilością pełnego słońca, raczej w półcieniu, na zimę zabieraliśmy je do pokoju przy drzwiach balkonowych by roślina miała sporo światła. Podlewanie miała umiarkowane, przed podlaniem sprawdzałem ziemię na głębokości 2 cm, była sucha podlałem. Mieliśmy radość z ładnie rosnącego drzewka i od przyszłego roku planowałem go przycinać.
W tym roku po zdjęciu z balkonu po 2 tygodniach zauważyłem że listki-igiełki mimo że są pięknie zielone to wydają mi się suche. Tak jakbym dotykał sztucznego drzewka z dawniejszych czasów. Zwiększyłem podlewanie i nawozu, ale po następnych 2 tygodniach jest jak było. Liście zielone jakieś sztywne i nic się nie sypie. Zastanawiam się czy to już koniec rośliny, czy istnieje jeszcze jakaś szansa.
Tak się złożyło że nie mam żadnego zdjęcia ani aparatu cyfrowego.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group