Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Filmy o bonsai
Autor Wiadomość
MarcinM
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-31, 20:57   Filmy o bonsai

( Wątek z 02.12.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

A czy sa w internecia na jakiejś stronie albo w e-mulu pokazy formowania?? Bo chciał bym pooglądać warsztaty "mistrzów". Jeśli sa prosze o podanie stronki...
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-31, 20:58   

Cinku

Zdaje się że na forum PAB taki temat był juz "maglowany". Przeczytałem tam, że i owszem coś takiego ponoć istnieje ale...

no właśnie. Są pewne przesłanki (o których wolę tutaj nie mówić, ale wszyscy wtajemniczeni pewnie wiedzą o co chodzi) które powodują, że prawdziwemu mistrzowi bardzo ciężko przychodzi tak powszechne propagowanie "wiedzy tajemnej" o bonsai. Z pewnością znajdzie się takich pozycji trochę jak dobrze poszukamy, ale na ile są one fachowe ?? ? Kwestia do przedyskutowania. Źródłem rzetelnej i podstawowej wiedzy jest literatura, szczególnie ta firmowana przez uznane juz na rynku wydawnictwa. Drugi sposób pozyskania wiedzy (wielu twierdzi że o niebo lepszy) to uczestnictwo osobiste w warsztatach i pokazach "live". Nie bez znaczenia pozostają również profesjonalnie organizowane wystawy. Z czym uczestnictwo w takich imprezach się wiąże, pewnie każdy z nas wie i wielu z nas widzi w tym podstawowy problem. Mówię tu oczywiście o kosztach i potrzebie pokonywania całkiem sporych odległości (co również wiąże się mni. z kosztami i straconym czasem).
Film z "przepisem" na uformowanie gotowca jest w tym momencie pociągającą alternatywą. Problem w tym, że oglądając coś takiego musimy zachowac pewien krytycyzm i nieufność , a także mieć pewną wiedzę podstawową na temat bonsai i międzynarodowego światka ludzi się tym zajmujących. Nie polecałbym wzorowania się na filmie, z udziałem osoby , której nazwiska wcześniej nie słyszeliśmy na ustach znanych nam autorytetów i zaufanych osób zajmujących sie bonsai, ponieważ może stać się tak, że jako niedoświadczeni i rządni wiedzy zapaleńcy staniemy się uczniami szarlatana. Tak więc jest to trochę takie błędne kolo z tymi filmikami: Możnaby było pooglądać ale trzeba najpierw juz coś wiedzieć, a ogląda się przecież po to żeby czegoś się dowiedzieć no i mały impas.

Sumując... warto byłoby oglądnąć ten i ów filmik, ale raczej w celu potwierdenia lub obalenia pewnych prawd o technikach formowania. Warto obejżeć na pewno jeśli byłby to pokaz w wykonaniu uznanego i znanego mistrza, aby podpatrzeć i nauczyć się mistrzowskich tricków (wątpię jednak aby takich filmików było dużo w internecie). Niebezpiecznie jest oglądać, jeśłi się jest kompletnym nowicjuszem, nie znającym podstaw i nieobeznanym w światowej społeczności bonsaistów ponieważ może się okazać, że to czego się nauczymy jest nic nie warte.

No cóż, tak ja to widzę, a co reszta na to ?? ?
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-31, 20:59   

o do filmików - widziałem kilka takich filmików - ale są one powierzchowne i tak naprawde nie poruszają sporo kwesti i tematów - no bo kto by nagrał 6 godzinny film? a potem go puszczał innym? (tak wiec z takiego filmika mało co sie nauczycie)

te filmiki czesto są skracane - i tak jak pisze Olon - osoby "zielone" naprawde by mało z tego załapały

jak by zobaczyły ze koles obkręca roslinke a za sekunde wyciąga ją całą z doniczki ,stawia na stoliku i tnie


i tak jak Olon pisze - czesto sam autor nie chce takiego pokazu - on woli zeby kazdy go znał , wiedział czym dysponuje ale nie wiedział jak on to robi ze ma takie drzewka

zresztą wpadnie tu Bolas to wszystko wam opowie jak jechał na Ginko 2005 i przejazdem wpadli do Danny'ego Use - pokazać im pokazał drzewka - ale spytajcie sie czy pozwolił robić fotki z jego prywatnej kolekcji? - za namową i sprytem


"uczeń szarlatana " - a to dobre!
:lol:
 
 
Hassan
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-31, 21:00   

O!
Ja mam pasujący link do tego tematu a mianowicie http://video.google.com/videosearch?q=bonsai
tam jest sporo filmików z jednym gościem który krok po kroku mówi co i jak robić powiedzcie mi ... czy to "szarlatan" ?
:shock:
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-31, 21:01   

tak jak Olonek powiedzial... nic nie zastapi normlanych warsztatow ;] zawsze mozesz podejsc z roznych stron i zoabczyc, a filmik :/
:-)
 
 
Hassan
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-31, 21:02   

ja tam się śmieje z jednego filmiku ... jak gościu wzioł drzewko obcioł gdzieś 2/3 i mówi ze jest gotowe :shock: :lol:
a ja oszalałem i chce zrobić kaskade w ficusie benjaminie
:w00t:
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-31, 21:03   

Kaskada fikus , no i ? te twoje "oszalalem" wyltmuacz mi , dlaczego oszalales ??
:-|
 
 
Hassan
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-31, 21:04   

No niektórzy mi mówia że oszalałem że chce takie coś zrobic O_o
Dobra koniec gatki bo się zaczyna robić zlekka offtopic
:ot:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group