Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Twórzmy historie naszych drzewek.
Autor Wiadomość
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-06-30, 21:01   Twórzmy historie naszych drzewek.

( Wątek z 1.04.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą. )

Już raz opisałem moja koncepcję tego zagadnienia ale umieszczam ten tekst powtórnie , w poscie stricte tematycznym...

Poruszacie coraz częściej temat który raz po raz będzie się tutaj pewnie przewijał. chodzi o umieszczanie fotografii naszych "okazów" w postach. Warto może coś tutaj powiedzieć:

Jak wiecie ( lub nie ), bonsai jest sztuką wymagającą wiele czasu na osiągnięcie nalezytego efektu i to jest bezpośredni powód faktu , że nasze roślinki to w większości tzw. pre-bonsai , czyli materiał - podstawa z którego z czasem utworzymy kompozycje. Oczywiście na pewno się znajdzie u kolegów i koleżanek kilka "wiekowych cudeniek" tylko , że nie zawsze będą one wykształcone przez nich od podstaw , a zwróćcie uwagę , że jak narazie mamy tutaj wiele wątków dotyczących stosunkowo młodych roślin , ponieważ to właśnie wtedy pojawiają się największe problemy , dotyczące wyborów form , sposobów kształtowania , warunków utrzymania i zmniejszania niebezpieczeństw podczas zabiegów ryzykownych. "Gotowych" okazów z których możemy czerpac przykład jest bardzo wiele w internecie. Wejdźmy na ten przykład , na ALTA VISTA do podstrony Image i wpiszmy: bonsai , tree , lub łascińska nazwę drzewka które nas interesuje a na pewno znajdzie się wiele ciekawych fotek. Poza tym zawsze mówię że przyroda jest dla nas podstawowym nauczycielem ,więc niektórym z pewnością długi spacer po okolicach może z powodzeniem zastąpić wszelkie zdjęcie "gotowców".

Na pewno interesujące ( szczególnie dla początkujących ) byłoby stworzenie galerii zdjęć z opisem , dotyczących konkretnych pre-bonsai i kolejnych etapów ich formowania (W moim przypadku jest to jeszcze niemożliwe z powodu braku aparatu ).

Ale jeśli już to to widzę tak:

I tu pragnę zwrócić uwagę stałych bywalców forum na moja propozycję formy takiej historyjki. Od dłuższego czasu nad nia myślałem więc przedstawię ją ze szczegółami

Trzeba by to było zrobić jakiś stały - co do słownej konstrukcji - nagłówek postu; dajmy na to " sosna - AnnyDoroty. Kształtowanie". Taki typ nagłówka byłby wtedy łatwo rozpoznawalny przez innych jako post ze swoistą historią tworzenia konkretnego egzemplarza bonsai. Przykładowa AnnaDorota ( sory Aniu że na Ciebie padło ) co jakiś czas wklejałaby do posta kolejne zdjęcie z opisem co teraz zrobiła ( zważcie na to że "co jakiś czas" oznacza tu pół roku , rok , dwa lata itp , bo zazwyczaj tyle czekamy na odpowiedni moment do poczynienia następnych zabiegów po dokonaniu poprzdnich). Przy czym - żeby nie zaciemniać całej historii - umówilibyśmy się tak że w tym poście nikt nic nie komentuje ( czyli wpisuje się tam w naszym przykładzie tylko AnnaDorota ) a do nowicjuszy na forum Anna umieszcza stosowny wpis : " To jest historia kształtowania mojego drzewka. Nie wpisuj się tutaj. Jeśli masz uwagi , pytania lub chcesz skomentować to poszukaj posta "Komentarze do: Sosna - AnnaDorota. Kształtowanie". Sama zaś tworzy równolegle do omawianego posta , drugi pt: "Komentarze: Sosna - AnnyDoroty" z tekstem np: Tutaj dyskutujemy na temat kształtowanej przeze mnie sosny. Jeśli masz pytania odnośnie wykonanych zabiegów , chcesz coś doradzić , lub po prostu skomentować to to jest odpowiednie miejsce.

No i co Wy na to ? Czy coś takiego nie byłoby warte wypróbowania. ?? ?

Wiem że na razie dotyczy to tylko mających aparaty cyfrowe , no ale zakładam że coraz więcej z nas będzie takie posiadało.


Kilka osób juz pozytywnie się do takiego czegoś ustosunkowało.

Pozdrawiam gorąco i czekam na inne opinie co do mojej propozycji.

A może ktoś zbierze się na bierwszy krok i stworzy pierwszą parę postów ?? ? ;-)
Ostatnio zmieniony przez Olon 2006-07-04, 17:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-06-30, 21:03   

ja uważam ze to dobry pomysł!

ale ...

może lepiej by było zrobić na forum -albo na stronce szefa -jakis odnośnik (guzik) -powiedzmy taki jak "wybrane gatunki" tyle ze pod jakąś fajną nazwą

"tu nas szukajcie"

i tam umiescic nasze profile

na stronie głównej były by nasze fotki i województwa -miejscowości w których mieszkamy

a klinając na to -wyswietlał by sie juz szczegółowy profil -były by tam nasze drzewka! i historie tych drzewek -pozyskanie - etapy kształtowania -fotki

dopiero na forum mozna by było doklejać komentarze i linki do swojego profila

bo jezeli bysmy na forum to odrazu umiescili -to moze łatwiejszy dostep bysmy mieli do tego -ale jezeli wątek przestał by juz nas ciekawić -to by poprostu przeskakiwał na ostatnie miejsca

po za tym -inni by tez mogli miec dostep-i nie ma na to sposobu -bo chcąc czy nie chcąc zawsze ktos by sie mógł wpitolić w ten post i dac swoje komentarze -ludzie maja różną metalność -mozna czasem mówić do nich i nic

tak wiec moj pomysł jest taki -bo takie profile widziałem (nawet w ksiązkach)-gdzie pierwsza strona to informacja o autorze a reszta to jego działalność twórcza ;]

zobaczymy co na to szef?

bo moze nie chcieć mu sie w to bawić -dużo to czasu moze nie zajmuje (ale wiem ze ma mało czasu ) no itrzeba sie na tym znać

tak wiec jezeli spodoba sie wam mój pomysł -to nawet bym był w stanie zrobić takie profile przez jakis czas -i dac szefowi na stronke do umieszczenia

stronka jest dobra -ale mogła by sie jeszcze czym wyróżniać -i być nawet lepsza od stronki Akademi Bonsai -szacunek -ale uwazam ze nas na to stać heh
 
 
Kwa
[Usunięty]

Wysłany: 2006-06-30, 21:06   

oj obawiam ze na pomysle sie skonczy

bo nikomu sie nie chce pomimo ze to banalne
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-06-30, 21:08   

White

widzę tu 2 problemy:

1. Szef żeczywiście może mieć problem czasowy , a podejrzewam że to by go musiało dość mocno pochłonąć żeby miało "ręce i nogi". Skąd inąd powiem Ci że od dłuższego czasu mamy z szefem w zamiarze zredagować porządny kącik dla fotografujących bonsai: podstawy fotografii , oświetlenie , perspektywa , dokumentacja fotograficzna drzewek. Jednak szef ma też sporo innych zajęć i rozumiem go , że narazie sprawa nie posuwa się do przodu. Podobnie pewnie byłoby z "naszym profilem"

2. pojemnośc strony redagowanej przez Szefa jest ogrniczona i dopisanie porządnego działu z profilami , galeriami i historiami naszych drzewek mogłoby stworzyć poważny problem

To o czym mówisz ma oczywiście sens i zostało juz wcześniej również przeze mnie obmyślane ( tym razem to Ty myślisz tak jak ja ). Jednak z powyższych powodów narazie zarzuciłęm tę opcję koncentrując się na forum które nie jast takimi problemami ograniczone.

Masz rację że zawsze znajdzie się ktoś kto się wtrymoli w temat historii. Uświadamiam cię jednak że szef ma możliwość usuwania postów jeśli nie spełniaja określonych kryteriów. Tak więc sprawa jest rozwiązywalna.
Drugi problem - "oddalanie się" tematu kiedy juz zdjęcie zostanie wklejone. No po to właśnie stały format tytułów tematów z historiami drzewek , żeby ten temat łatwo można było odnaleźć i sobie jeszcze raz zobaczyć. Jeśli pojawi się nowy "rozdział" historii drzewka to i tak znajdzie się siła żeczy na pierwszym miejscu na liście więc można będzie znów odnowić dyskusję. A delikwent który wkleja nowe zdjęcie do historyjki , może również umieścić świeży post z info o nowym zabiegu w Temacie "komentarz: ..." , i w ten sposób i historia i komentarze stają na czołówce.

Czego byśmy nie wymyśłili to zawsze będzie jakieś czyjeś "ale ..." do tego jak to robimy. To normalne , bo każdy ma swój punkt widzenia. Myślę jednak że czasami warto iśc na ugodę. Jeśłi wszyscy zaakceptujemy jeden pomysł i będziemy twardo trzymac się reguł to jestem pewien że będzie nam łatwiej usystematyzować naszą zbiorową wiedzę . White , to tak jak z tym "piszcie nowe posty..." . Poza tym każdy nowicjusz , który tu wejdzie , szybko się zorientuje w sytuacji i nawet będzie zadowolony że panuja na tym forum jakieś stabilne zasady , bo to z reguły świadczy również o tym że na ludziach którzy je tworzą można polegać.

Tyle komentarza , i myślę że rozwiałem pewne wątpliwości , jakie mogły się pojawić

Pozdro
 
 
Gohans
[Usunięty]

Wysłany: 2006-06-30, 21:09   

hm... panowie ja myśle aby zrobić mapke np. we flashu i klikamy na dane woj. i miasto i wlasnie wylatuje profil... ale kto sie zna na flashu komu sie bedzie chcialo to zrobic?
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-06-30, 21:10   

W sumie to chyba zmieszały się dwa Wasze pomysły, pierwszy dotyczący mapki, czyli naszych profili, a drugi galerii drzewek jakie mamy u siebie.
I to jest słuszna konepcja
Patrząc na ograniczenia o jakich wspomniał Olon mogę zaproponować coś takiego. Na stronce można stworzyć link do podstronki na której bedą nasze zdjęcia, krótki opis i jedno zdjęcie każdego drzewka. Natomiast historia kształtowania konkretnego drzewka, została by przedstawiona w odpowiednim poście na forum. Oczywiście byłaby krótka wzmianka przy zdjęciu, że na forum taki opis istnieje.
Podstawowy warunek jaki musiałby być spełniony to waga zdjęcia. Z doświadczenia wiem, że kompresja do 15kb, pozwala utrzymać dość dobrą jakość (oczywiście o cyfrowej jakości możemy pomarzyć), jednak robiąc zdjęcie lub je skanując trzeba tak dobrać rozdzielczość aby po takiej kompresji było coś widać. Generalnie im zdjęcie jest cięższe tuż po zrobieniu tym trudniej je do takiego rozmiaru zmniejszyć bez poważnego uszczerbku na jakości.
No, ale to już był by problem osoby, które te zdjęcie robi. Gdyby docierały do mnie zdjęcia nie cięższe niż 15kb, to myślę, że możemy zaplanować stworzenie takiej podstrony.
Dla porównania, podpowiem, że zdecydowana większość zdjęć na stronce waży od 5 do 15kb. Mimo tego jakość jest nienajgorsza.

No i kwestia czasu. Na razie faktycznie mam go bardzo mało, ale mam nadzieję że w ciągu najwyżej kilku tygodni to się zmieni i bedzie można zarwać jakąś nockę, żeby stworzyć coś na początek.
I tutaj apeluję do wszystkich chętnych aby nadsyłali zdjęcia (przypominam max 15kb) swoje i swoich drzewk, oraz dane jaki mają być umieszczone obok zdjęcia (tu proponuję nick(imię), mail, województwo i miasto, no i na życzenie jakieś bliższe dane np wiek czy co tam sobie wymyślicie do tego krótkie opisy drzewek (drzewka) no i tyle na początek, żebym miał z czym pracować, jak tylko się za to wezmę.

Ps. O flashu nie mam pojęcia i na razie nie za bardzo mam czas, żeby go rozgryzać, więc proponuję jednak zwykły link do podstrony (jak w opisie wyżej)
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-06-30, 21:11   

Hi

Ja to juz widzę w zasadzie teraz 3 wątki ( czytaj pomysły ):

1. stworzenie mapki bonsaiowców
2. stworzenie galerii posiadanych przez te osoby drzewek ( pojedyncze zdjęcia konkretnych okazów )
3. tworzenie historii kształtowania drzewek z wieloma zdjęciami pojedynczego okazu w różnych fazach jego rozwoju ( o tę ostatnią mi chodzi )

Tak więc , jeśli ma się pjawić jakas jeszcze dyskusja , to zostawcie tutaj miejsce na omawianie mojego pomysłu a stwórzcie dwa dodatkowe tematy w kwewstii punktów 1 i 2 , please.

Pozdro
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-06-30, 21:13   

aj nie wiem czy mi sie wątki nie pomyliły -tyle tego
wklejam to jeszcze raz -za wszelkie błedy i pomyłki -przepraszam
10. RE: Mapa bonsaistów Odpowiedz
2005-04-13 16:57:17
co do flasha - jest to moze i fajny pomysł -ale pracochłonny i zajmuje sporo miejsca -my czegoś takiego nie mamy
dobrym pomysłem jest odnosnik na stronie szefa "użytkownicy" -albo "tu nas znajdziecie"
no i tam chetni ludzie by mogli umiescic
swoją fotke , krótką historie -(jak zdobyli -albo jak i kiedy zaczeli sie interesować drzewkiem bonsai) województwo i miasto (bez ulic i telefonów -bo nie tylko my jestesmy na tym forum -a ochrona danych powinna chociaz jakaś mała być) -nie mam do ukrycia nazwiska i miasta -ale numer domu -troche kłopotliwe(zawsze moge komus podać -jakbyscie chcieli wpaść i przenocować -czy jak )
(myśle ze wiek nasz i kolor oczu ) -nie jest ważny -bo to nie randka
-a co do drzewek i fotek -oki
moze być forum -moze kiedys sie uda zrobić coś innego (nie odrazu Rzym powstał )
narazie trza sie cieszyc tym co jest -albo co bedzie
-drzewka i opisy -oraz etapy kształtowania -mogą być na forum -ale tu uwaga ...
tylko dana osoba sie wypowiada!-co robiła ,jak kształtowała ,jak zdobyła drzewko ,wiek drzewka ,fotki
a reszta bacznie obserwuje -i tworzy oddzielne posty
-szef ma tą mozliwośc -jezeli ktoś sie niepozadanie wpitoli w ten post -moze go wywalić

pozdro
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group