Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kanony Shin, Gyo, So
Autor Wiadomość
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2009-02-10, 10:46   Kanony Shin, Gyo, So

Witam. Nie jestem pewien czy to odpowiednie miejsce na ten temat więc z góry przepraszam moderatorów :oops:

Wracając do tematu. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić o co chodzi z kanonami Shin, Gyo, So :?: I czy mógłby ktoś je opisać :?: Byłbym bardzo wdzięczny :-) pozdrawiam EnDiK
 
 
 
krysztof
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-10, 11:42   

http://www.reidojo.com/fo...bde7b0690fa2c5b

shin-gyo-so formal (shin), semi-formal (gyo), informal (so); a concept originally applied to calligraphy, later to other arts including tea ceremony and garden design; see article by Marc Treib.
Shin-gyo tak formalne (shin), pół-formalne (gyo), nieformalne (tak); pojęcie pierwotnie stosowana do kaligrafii, później do innych dziedzin sztuki w tym ceremonii herbaty i ogrodów projektowanie .
Może to Ci coś powie.
 
 
grzesk1985
[Usunięty]

Wysłany: 2009-02-10, 11:46   

Dyskusja na temat SGS na pewnym forum angielskojęzycznym.
http://forums.gardenweb.c...1149076379.html

Na stronie opisano SGS oraz podane są przykładowe zdjęcia prezentujące każdy z kanonów.
http://www.artofbonsai.or...cles/styles.php
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2009-02-10, 12:01   

No to żeś zadał chłopie konkretne pytanie. Na ten temat można by napisać pracę magisterską.Ja oczywiście nie zamiaruje takowej pisać, ponieważ raz, że nie mam takiej wiedzy, a dwa nie posiadam tak dużej literatury przedmiotu. Na razie napisze pokrótce o co chodzi z tymi kanonami, a jak się uporam z sesją to postaram się szerzej ten temat opracować w miarę moich możliwości. Zatem:
Shin, Gyo i So to trzy podstawowe kategorie odnoszące się do stylów w różnych dziedzinach sztuki. Shin oznacza styl oficjalny, formalny. Gyo to styl półoficjalny, So natomiast to styl nieformalny, swobodny. Style te nazywane są też stylem stojącym, kroczącym i biegnącym. Obejmują one chociażby takie dziedziny sztuki jak kaligrafia, picie herbaty, ikebana, sztuka malarska, poezja czy wreszcie ogrody i bonsai. W ogrodach japońskich ma to przekład np. na stosowanie kamieni. Podczas gdy w ogrodach w stylu shin stosuje się liczne kamienie i aż 10 rodzai, to w stylu gyo liczba kamieni jest znacznie mniejsza a i ich rodzaje ograniczają się do 8. W stylu so praktycznie nie używa się kamieni, a jeśli już to tylko 3 rodzaje. Jest to o tyle istotne, gdyż kamień w kulturze japońskiej jest symbolem siły, wieczności i jest silnie powiązany z wierzeniami, nazwijmy to ludowymi. Jest to tak złożony temat, że trudno napisać coś w skrócie więc na tym może poprzestanę. Dla potwierdzenia złożoności zadaj sobie pytanie jaki związek ma malarstwo z japońskim łucznictwem czy szermierką, a wierz mi, że w sposób niepojęty dla nas ma,ale o tym postaram się napisać za jakiś czas.
_________________
Ostatnio zmieniony przez Ronin 2009-02-10, 12:03, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
EnDiK 
Rafał Andrys


Pomógł: 24 razy
Wiek: 32
Dołączył: 26 Sty 2008
Skąd: Piaski Woj.Lubelskie
Wysłany: 2009-02-10, 13:54   

widze że jest to dość rozbudowany temat. Dziękuje wszystkim. Oczywiście czekam na wypowiedzi innych, którzy mają coś do powiedzenia na ten temat i oczywiście czekam Ronin na informacje z Twojej strony. :-) Mam jeszcze pytanie, w jaki sposób kanony te wpływają na forme Bonsai :?: Jak rozróżnić do jakiego kanonu należy konkretne drzewko :?:
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group