Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
zimowanie ligustra chińskiego
Autor Wiadomość
nowy
Gość
Wysłany: 2007-08-30, 10:08   zimowanie ligustra chińskiego

witam
mam ligustra chińskiego kupionego ubiegłej zimy, do końca wiosennych przymrozków stał w mieszkaniu a potem wyniosłem go na balkon gdzie stoi do tej pory. w związku z tym moje pytanie czy ligustra można przezimować tak jak wiąza chińskiego czyli pozwolić mu zrzucić liście a potem przenieść w miejsce zimowania ?? ??
 
 
Anarhis 

Pomógł: 10 razy
Wiek: 42
Dołączył: 20 Lip 2007
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 2007-08-30, 10:13   

Obawiam się, że tego nie wytrzyma. Nazwa indoor nie wzięła się z nikąd. W lato można go wystawiać jak jest ciepło ale zimą nieda rady jako, że jest to roślina z innego klimatu. Więc i łatwiej i lepiej będzie go postawić na oknie w pokoju.
_________________
Wszystko ma swoje dwie strony...
Grzegorz Sz...
Ostatnio zmieniony przez Anarhis 2007-08-30, 10:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-08-30, 11:56   

wiąz to jest jedyny gatuneg indoor i outdoor o ktorym slyszalem więc jemu nie przeszkadza gdzie zimuje
 
 
 
Arya
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-30, 12:07   

pawel18 napisał/a:
wiąz

Ale tu chodzi o ligustra :spoko:
 
 
Anarhis 

Pomógł: 10 razy
Wiek: 42
Dołączył: 20 Lip 2007
Skąd: Piekary Śląskie
Wysłany: 2007-08-30, 12:08   

Masz rację ale nowy pytał się o zimowanie ligustra a nie wiąza.
_________________
Wszystko ma swoje dwie strony...
Grzegorz Sz...
 
 
 
nowy
Gość
Wysłany: 2007-08-30, 12:22   

rozchodzi się o ligustra chińskiego a nie o wiąza. zastanawiałem się po prostu czy jest możliwe aby zimować go w podobny sposób jak wiąza chińskiego. wiem że liguster ch. jest sklasyfikowany jako indoor aczkolwiek według mnie nie jest tak do końca przecież to roślina (jak w nazwie) pochodzi z chin a nie słyszałem o tym aby w chinach nie było zim. przecież tam nie ma klimatu ciepłego jak np. ficus dzięki czemu możliwa jest tylko hodowla indoor. pytam bo może już ktoś ma takie doświadczenie i próbował zimować ligustra.
 
 
pawel18 
Paweł Głowiak


Pomógł: 135 razy
Wiek: 35
Dołączył: 02 Maj 2007
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2007-08-30, 12:23   

nowy napisał/a:
w związku z tym moje pytanie czy ligustra można przezimować tak jak wiąza chińskiego
tak wiem ale do porównania dodał też wiąza więc mu napisałem że wiąz to jedyny indoor który potrzebuje co jakiś czas zimowego spozynku a co do ligustra to nie ma raczej takiej możliwości to tak jak by ciebie wysłał na antarktydę w samych spodenkach i koszlce długo byś tam nie pociągnął
 
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2007-08-30, 12:28   

Nawet u nas rośliny zimujące spokojnie w okolicach Wrocławia nie przeżyją w Suwałkach. A Chiny mają różne strefy klimatyczne, cytując:

Wstrefie klimatu umiarkowanego znajdują się: Wyzyna Mongolska i Kotlina Dżungarska, Nizina Mandżurska, Nizina Amursko - Uussuryjska oraz część Niziny Chińskiej.
Centralna i wschodnia część kraju należy do strefy klimatów podzwrotnikowych suchych.
Południowe i południowo - wschodnie Chiny należą do strefy klimaty zwrotnikowego wilgotnego.

Do północnej części Wielkiego Chinganu dochodzi strefa wiecznej zmarzlizny. Średnia temeratura powietrza w styczniu spada tu do -30°C, podczas gdy na wyspie Hajnan wynosi 20°C.

W okresie lata stosunkowo niskie temperatury wystepują w górach: Tybet, tienszan Altaj Mongolski - 12°C. Na pozstałym obszarze kraju jest dużo cieplej - średnia temperatura powietrza w lipcu waha się od 20°C na północy do 24-28°C na południowym - wschodzie kraju.

Roczna suma opadów atmosferycznych kształtuje się następująco:
- 1000-3000 mm - wschód i południowy - wschód
- 500-1000 mm - północno - wschodnie wybrzeże
- 20 mm - pustynia Takla Makan
- 1000 mm - okolice Karamay


Po prostu zależy, w jakich rejonach występują różne rośliny.
 
 
MartaM
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-20, 20:32   

Anarhis napisał/a:
Obawiam się, że tego nie wytrzyma. Nazwa indoor nie wzięła się z nikąd. W lato można go wystawiać jak jest ciepło ale zimą nieda rady jako, że jest to roślina z innego klimatu. Więc i łatwiej i lepiej będzie go postawić na oknie w pokoju.



Hmm... rozumiem z tego, że ligustra chińskiego się nie zimuje? Bo już nie wiem. Kilka godzin dziś szukałam informacji na ten temat. Chyba, że dla ligustra zimowaniem jest chłodny, jasny pokój, gdzie temperatura nie przekracza 8 stopni Celsjusza?
 
 
grzesk1985
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-30, 15:47   

ja również posiadam ligustra chińskiego, mam go od około miesiąca, zbliża się zima i zastanawiam się czy może on stać w pokoju o temperaturze 15 - 20 stopni, zachowując wszystkie zasady dotyczące podlewania, utrzymywania wilgotności i ewentualnego nawożenia, czy powinienem go gdzieś przenieść...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group