Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Początki z Wiązem Drobnolistnym
Autor Wiadomość
Paweł Drożański
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-01, 19:06   Początki z Wiązem Drobnolistnym

Witam
Chciałem się na początku przywitać i podziękować za wysoki poziom forum.
Mam wiąza od kilku tygodni. Już raz go uratowałem, ale rodzinka mi go potem przelała i niestety musiałem go uratować po raz kolejny ;-) Opadły liście po kilkunastu dniach pojawiły się zielone punkciki z listkami :-D Także widzę, że super się odradza co mnie bardzo cieszy.
Dość dużo czytałem na forum, ale mam kilka pytań.
1. Mieszkam w akademiku i mam okno wschodnie, także teraz do 12-13 jest dobre słońce, a później z dobrym światłem jest gorzej. Czy to nie za mało dla bonsai, bo potrzebują dużo światło. Chyba nie mogę zrobić już więcej dla doświetlenia?
2. Przychodzi zima i w pokoju będzie grzał kaloryfer (grzewko stoi na parapecie nad grzejnikiem) czy sytuacja jest z tego powodu tragiczna? Jak grzać? :)
3. Mogę zimować drzewko tylko i wyłącznie w akademiku, a więc temp. będzie jak przez cały rok, a więc dlaczego nie mogę zrobić małego albo dużego cięcia. Chyba roślinka nie wie jaka jest pora roku :) Tak samo z korzeniami i drutowaniem. Jest ciepło - imitacja lata więc czego nie?
4. Ziemia wydaje mi się dość zbita, straciła trochę objętości od zakupu drzewka, czy nie powinno się przesadzić?

W akademiku mieszkam od tygodnia.
Prosiłbym o małą pomoc.
W razie możliwości dodam zdjęcia, mojego cuda :)
 
 
MartaM
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-01, 19:16   Re: Początki z Wiązem Drobnolistnym

Witaj,

2. Wiadomo, że musisz grzać w pokoju, bo Ci będzie zimno. :P Najlepiej kup sobie tackę sporo większą niż doniczka, na tą tackę postaw podstawek i drzewko na podstawek. Wsyp do tacki karemzyt (kupisz go w każdym ogrodniczym) i podlej wodą, ale tylko tyle, żeby nie zalało podstawka drzewka. To bardzo ważne, żeby podstawek był zawsze suchy. Tacka z karemzytem pomoże podnieść wilgotność wokół drzewka.
4. Możesz drzewko przesadzić do większej doniczki ale bez naruszania bryły korzeniowej. Przesadzanie, oczyszczanie korzeni i podcinanie dopiero wiosną. :-)

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez MartaM 2008-10-01, 19:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Rob 
Grzegorz Matusiak

Pomógł: 30 razy
Wiek: 37
Dołączył: 27 Kwi 2007
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2008-10-01, 23:20   

1. Zimą nawet najbardziej jasne miejsca dla indoorów, nie mają tyle światła ile mieć powinny. Jeśli masz okno jedynie na wschód to w tej kwestii możesz spróbować jedynie sztucznego doświetlania.
3. Wiązy drobnolistne są dziwnymi roślinami bo mogą zimować jak drzewa z naszego klimatu - zrzucać liście na zime, albo kiedy mają odpowiednią temperature i ilość światła - jak indoory z strefy tropikalnej czyli nie będą zrzucać liści. Wszystkie te zabiegi które wymieniłeś lepiej wykonać wiosną. Po przycięciu teraz, powstałyby długie międzywęźla i brzydkie, słabo zagęszczone gałązki. Również wiosną, roślina ma największą siłe do odbudowy, zarówno masy zielonej jak i korzeni, więc jest to najlepszy czas na przesadzanie. Drzewko widzi jaka jest pora roku, dlatego, że z każdym dniem , jest coraz mniej światła ;-)
_________________
Grzegorz M.
http://bonsaibielsko.blogspot.com/
 
 
 
Paweł Drożański
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-02, 13:57   

Dziękuję za odpowiedzi, z pewnością będą pomocne. Jeśli ktoś miałby jeszcze coś do dodania, to chętnie przyjmę kolejną porcję rad :)
Ostatnio zmieniony przez Paweł Drożański 2008-10-02, 13:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Paweł Drożański
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-04, 15:45   

Tak jak obiecałem wrzucam kilka zdjęć i mam kilka (kolejnych pytań)
1. Co zrobić z czubkiem drzewka? Wydaje mi się, że brzydko wygląda.
2. W jakim stanie są korzenie? Wiem, że na wiosnę należy się nimi zajmować, ale chciałbym poznać ich stan teraz. Czy naprawdę nie mogę przesadzić drzewka i zmienić mu ziemi?
3. Ziemia zawiera trochę różnego rodzaju drobnych kamyczków, kawałków drewna. Nie powinna być sama ziemia, jak w zwykłych kwiatkach?

Kupiłem ostatnio podstawkę w IKEA (widać na zdjęciach), czy można na nią wsypać keramzyt, a drzewko umieścić na małej podstawce, proporcjonalnej do doniczki? Czy może lepiej kupić dużą tacę i na niej umieścić drzewko na kupionej podstawce?

1.JPG
Plik ściągnięto 2164 raz(y) 114,82 KB

2.JPG
Plik ściągnięto 1247 raz(y) 183,21 KB

3.JPG
Plik ściągnięto 1260 raz(y) 178,33 KB

 
 
wog
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-04, 16:21   

delete
Ostatnio zmieniony przez wog 2010-01-23, 07:07, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Paweł Drożański
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-04, 16:27   

Wiem, że jest źle, bo drzewko było zalane, więc powoli odzyskuje kondycję, ale sądząc po szybkości odradzania się, to jest ok :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group