Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
"nie"/dobre początki
Autor Wiadomość
Michał
[Usunięty]

  Wysłany: 2008-10-03, 17:55   "nie"/dobre początki

Z tymi początkami to zawsze trudno. Mam więc parę pytań. Przeczytałem o innych problemach na forum, ale dzisiaj zakupiłem w kwiaciarni fikusa Benjamina w poniedziałek zamieszczę zdjęcia.


Jak wiadomo nowe drzewko nowe problemy :P a mianowicie:
-zauważyłem, że drzewko było chyba źle trzymane w kwiaciarni. Jedna jego połowa stała przy ścianie więc z tamtej strony było trochę suchych liści i wysuszone gałązki czy mam je obciąć?

- drzewko właściwie drzewka bo są to 3 fikusy w jednym :P Miały owinięte u dołu łodygi ozdobnym materiałem gdy go zdjąłem okazało się że liście które tam spadły są spleśniałe :/ wyzbierałem wszystkie pęsetom ale martwi mnie fakt, że ziemia trochę zalatuje tą pleśnią:/ jeśli mam go przesadzić do innej to do jakiej (tylko taka żeby była łatwo dostępna)

- i czy zostawić go w tej samej doniczce (bo jak dla mnie to trochę dla niech za mała) czy przesadzić do dużej i na wiosnę do tej dla bonsai ?

- i ostatnie pytanie jeżeli fikus jest cały czas zielony to czy ma znaczenie wykonywanie prac w różnych porach roku ?? czy mogę go teraz odrutować? bo przycinać nie będę dam mu trochę porosnąć


Z góry dzięki za pomoc. Czekam na wasze sugestie. odpowiem na zadane pytania.
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 38
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-10-03, 18:03   

Zostaw te łyse gałęzie, na wiosnę się okaże, które z nich są rzeczywiście martwe. Na pleśń możesz zastosować specjalne pałeczki przeciw grzybom-dostępne w każdej kwiaciarni. Jeśli chcesz możesz go przesadzić teraz bez zbytniego naruszania bryły, ale nie widzę sensu. Postaraj się usunąć zapleśniałą glebę i ogranicz podlewanie. Odrutować możesz jak najbardziej. Ma znaczenie kiedy wykonujesz prace ze względu na zmiany w okresie wegetacji. Figowce rosną przez cały rok, ale z różnym nasileniu i właśnie okres jesienno-zimowy jest dla nich okresem zwolnienia. Na wiosnę przesadź w przepuszczalną glebę i posadź w większą donicę jeśli uważasz, że ta jest za mała.
_________________
 
 
Michał
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-03, 18:18   

no a czy mam go teraz obcinać czy dać mu porosnąć do wiosny ??
 
 
Michał
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-03, 18:29   

A ludzie sorry zapomniałem o najważniejszym pytaniu :D

- czy mogę je teraz rozdzielić bo są 3 w jednej doniczce.Jeśli tak to proszę podajcie mi dokładną nazwę ziemi albo 2 nazwy żeby je zmieszać. Przypominam że są to fikusy
 
 
MartaM
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-03, 18:29   

Zdecydowanie pozwól mu rosnąć. :-)
Z tym rozdzielaniem to bym poczekała, bo to się wiąże z uszkodzeniem bryły korzeniowej, a to może źle wpłynąć na drzewko (sama czekam do wiosny).
Jeśli chodzi o podłoże dla Fikusa, to proponuję poczytać trochę w tym temacie: http://www.przyjacielebon...opic.php?t=2020

Pozdrawiam. ;-)
Ostatnio zmieniony przez MartaM 2008-10-03, 18:41, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Michał
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-03, 18:56   

Czyli wychodzi na to, że nie mogę drutować ani nic bo muszę je rozsadzić, a to dopiero na wiosnę. Czyli po prostu dać mu spokój podlewać i do wiosny tak?
w poniedziałek pokarze wam zdjęcie tej doniczki bo coś mi się nie uśmiecha rzeby w takiej małej do wiosny no ale to w poniedziałek.

dzięki za informacje.
 
 
MartaM
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-03, 20:10   

Wiesz, możesz przesadzić ją do większej doniczki, bez naruszania bryły korzeniowej, a na wiosnę porozsadzać :-) Ja tak zrobiłam, tzn. wsadziłam do większej donicy i czekam do wiosny. W ogóle mój fikus nie przeżywa kryzysu aklimatyzacji ani nie odczuł tego przesadzenia do większej donicy, najwyraźniej jest mu całkiem dobrze. :-) W większej donicy korzenie będą miały więcej miejsca na rozrośnięcie się, a roślina(y) będzie(ą) silniejsza(e). ;-)
 
 
Młody
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-04, 14:56   

albo jezeli nie chcesz rozsadzać to znajdz sobie taki temat na forum o zrastaniu sie pniów u fikusa, to moze byc calkiem ladny efekt ;]
 
 
Jacek Wakuluk
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-04, 15:20   

To fajna sprawa łączenie, na efekty trzeba czekać, ale są świetne.
 
 
Michał
[Usunięty]

Wysłany: 2008-10-04, 18:17   

wiem wiem dużo już o tym czytałem jest to świetne. Ale są to moje 1 bonsai'e :P i dlatego chciałem trochę najpierw poćwiczyć. Nie są droge więc jak trochę się już obeznam to spróbuje dzięki za pomysły.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group