Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wykopki - do kiedy można
Autor Wiadomość
wojski
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-28, 18:56   Wykopki - do kiedy można

Witam wszystkich,

Jestem początkujący - mam dopiero 1 drzewko (wiąz) - kupiony gotowiec w tesco i nagle zapragnąłem coś samemu wykopać. Pytanie czy jeszcze nie jest za późno na wykopki ze względu na temperatury , krótsze dni etc.- może ew. jakieś prace przygotowawcze wchodziłyby w grę? Myślę o brzozie, dębie lub może jakimś iglaczku.

Mam kawałek lasu na mazurach ale będę tam dopiero w listopadzie, a na szybko to mogę ew. pobiegać po chaszczach i polach w okolicach Kabat.

dzięki
w.
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-09-28, 19:16   

Prawdę mówiąc to nie ma reguły na to czy kopać wiosną czy jesienią. Jest wiele czynników które decydują o tym czy roślina nam przeżyje. Zarówno może nam zejść kiedy kopiemy na wiosnę jak i może zejść roślina kopana jesienią. Ja opowiadam się za kopaniem na wiosnę, wczesną wiosnę kiedy jeszcze soki nie ruszą ale gleba nie jest już zamarznięta. Istotnym elementem przy wykopywaniu jest cięcie korzeni i ich zabezpieczenie, następnie posadzenie rośliny w odpowiednią mieszankę glebową-żwir czyni "cuda". Przydaje się też wiedza o gatunkach drzew, o ich systemach korzeniowych i przede wszystkim zbadanie gleby w jakiej drzewo rośnie, ponieważ już na wstępie wiemy czego możemy się spodziewać. Kopiąc jesienią należy zabezpieczyć roślinę na zimę - np. szklarnia. Obecnie korzenie magazynują składniki odżywcze, które następnie roślina wykorzysta na wiosnę do wypuszczenia pąków-co właśnie nie świadczy o przyjęciu się rośliny, a często jest mylnie interpretowane. Niektórzy kopią obecnie np. jałowce. Niektórzy kopią też liściaki, ponieważ roślina ma jeszcze szansę przy dodatnich temperaturach na zadomowienie się w donicy, ale jest związane z tym ryzyko, właśnie przez temperaturę. Decyzja należy do Ciebie, ale przy braku umiejętności odradzam Ci kopanie o tej porze, przeczekaj jesień i zimę i zacznij zabawę na wiosnę a przez ten okres zwiedzaj "swoją i nie tylko swoją" okolicę w poszukiwaniu ciekawych materiałów.
_________________
 
 
wojski
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-29, 10:57   

Dzięki - chyba rzeczywiście upatrzę sobie jakąś sztukę i upoluje w marcu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group