Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwsze bonsai. Parę pytań.
Autor Wiadomość
Hikage
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-27, 20:36   Pierwsze bonsai. Parę pytań.

( Wątek z 02.04.2006, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Cześć wam.
Jestem tutaj nowy. Od paru tygodni chodze po necie oglądam drzewka czytam rózne artykuły i prubuje sie zdecydować na zakup swojego pierwszego drzewka.
W ciagu najbliższego tygodnia max dwuch mam zamiar sobie coś kupic.
Prosiłbym jednak o pare rad.
Jako że jestem poczatqkujący, chciałbym o porade jakie drzewka na poczatek jest najlepsze. Pewnie doradzicie mi jak wszyscy jakiegoś figowca albo fikusa. Ja jednak chciałbym sie ukierunkowac przy zakupie swojego pierwszego drzewka w kierunku stylu w jakim będe probował go formowac i utrzymać.
A mianowicie jakie drzewka najbardziej sie nadają do formowania w stylu Moyogi... i które sie ładnie w tym stylu prezentują. Ja osobiście chcialem sobie sprawić jakiegoś iglaka. Ale z tego co wyczytalem i sie dowiedzialem z Iglakami do domu to nie bardzo. Myslalem nad wiązem drobnolistnym...
Prosiłbym jednak o porade Kogoś kto w tym długo już siedzi i orientuje sie mniej wiecej które drzewka nadają sie do tego czy tego stylu, bo napewno jedne sie nadają bardziej i ładniej sie prezentują, inne znowu mniej.

Na początek to chyba tyle. Z góry dziekuje za odpowiedź. I mam nadzieje że moja przygoda z Bonsai sie zacznie na dobre.
:-)
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-27, 20:37   

Cześć
Forme Moyogi(zwana dalej Forma wzniesiona nieregularna)
Forma ta prawdopodobnie jest najczęściej spotykana tak wśród drzew w stanie naturalnym, jak i wśród bonsai. Nadaje się dla większości gatunków. Pod wpływem czynników zewnętrznych - wiatru, ocienienia, konkurencji z innymi drzewami lub budynkami o światło czy wilgoć - pień drzewa wykrzywia się, zgina i rośnie w różnych kierunkach. W zasadzie pień rośnie do góry, pionowo bądź z odchyleniem mniejszym niż niż 15°, a sylwetka jest zrównoważona. Wyraźne wygięcie lub pochylenie pnia powinno być widoczne od przodu i skierowane w lewo lub w prawo, ale nie ku patrzącemu.
-zapewne to wiedziałeś -no ale tak dla przypomnienia ...
Dlatego możesz do tej formy wybrać sobie drzewko jakie tylko sobie zechcesz-zwłaszcza fikusa ,carmone czy wiąza (tak jak polecają wszyscy)- zresztą kupując w marketach te drzewka one mają te kształty -nie proporcjonalne -ale są zawsze wygiete na wszelakie strony
Trzeba pamietac w tej formie aby wygiecia na pniu malały ku górze(łagodniały) - a nie na odwrót - no i zeby gałązki wystawały na wygieciu pnia (zaokrągleniu)-a nie wgięciu (wklęsłej stronie):zmiesz5:

Aha -i dodam że IGLAKÓW tak jak wyczytałes wcześniej -NIE TRZYMAMY W DOMU
:-)
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-27, 20:37   

Witamy Hikage

Cieszę się, że zdecydowałeś się do nas dołączyć.

White Ci właściwie już wyklarował większość. Ja dodam że jest kilka iglaków ze stref tropikalnych lub subtropikalnych, które pod pewnymi warunkami nadają się do trzymania w domu, jednak jest to w wielu przypadkach jedynie półprawda. Przykładowo, niektóre wymagaja w zimie obniżenia temperatury do około 10-15 stopni, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wilgotności (rzędu 70-80%). No spróbuj tu zapewnić takie warunki , jak mieszkasz w bloku .

Dlatego nie polecam Ci ich na razie jako początkującemu. Jeśli masz balkon lub coś co użytkowo go przypomina, to w zasadzie śmiało możesz zacząc od outdoor'ów, a z tymi jest mniej problemów (przynajmniej od strony klimatycznej ).

:-D
 
 
Hikage
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-27, 20:38   

Hehe no ok
Ja teraz jeszcze w sobote pojade na gielde. Zrobie pare zdjęc i je tutaj wrzoce. Może mi doradzicie coś na temat tych drzewek.
Narazie Tyle.
Pozdrawiam ;]

[ Dodano: Czw 27 Lip, 06 20:38 ]
Hm tak więc ja po zwiedzeniu oklicznych sklepów upatrzylem sobie pare drzewek "na moją kieszeń" Wszystkie sa w granicach 55 zł. NIe posiadam niestety ich zdjęć ale pare pytań mam.
Wszystkie drzewka ktore oglądałem to Fikusy, problem w tym że żaden sklepikasz nie jest w stanie mi podać jaka to odmiana Fikusa. Ja bylem w stanie tylko tyle rozpoznac że to Fikus. Bardziej podoba sie mi Fikus beniaminek (no ale mam nadzieje że ostatecznie takiego kupie na poczatek).
Wracając do pytania. Wszystkie Drzewka (oprucz iglaków które oglądałem) Mają dosyć gruby pień... znaczy sie średnica okolo 1 cm w niektorych przypadkach może troche wiecej. A drzewka mają mniej wiecej z 10-15 cm wzrostu. Gałązki są strasznie cienkie w porównaniu do pnia i przeważnie wyrastają przy samym wierzchołku pnia. Nie spotkalem jeszcze w sklepie fikusa, który by miał gałązke powiedzmy w 1/3 dłogości swojego pnia. Pozatym wszystkie drzewka maja pnie proste.

1. Czy to, że te drzewka mają pień taki gruby w porównaniu do cieniutkich gałązek jest normalne ?

2. Czy w takim razie taki prosty i dosyć masywny pień można formowac w Stylu Moyogi,
czy raczej sa z tym problemy?

3. Na stronie widzialem Fikusa beniaminka który ma dosyć proporcjonalne galązki do pnia. Natomiast te gatunki które ja ogladalem wyglądają raczej jak Fikus Retusa.(tyle że listki mają smukłe). Mi sie osobiście nie podobają pnie w stylu Fikusa retusy (przynajmniej takie jak jest zdjecie w dziale hodowli poszczegulnych gatunków). Może poprostu z biegiem czasu pień i gałązki wyrównują proporcjonalnie swoje gabaryty?

4. A i proponowano mi na pierwszego bonsaia Garba? Może mi ktos powiedziec czy to drzewko dla poczatkującego sie nadaje?

Z góry dziekuje za odpowiedź i pozadrawiam
:-P
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-27, 20:39   

1. Czy to, że te drzewka mają pień taki gruby w porównaniu do cieniutkich gałązek jest normalne?

I tak i nie. W zależności od fikusa może to byc efektrm jego naturalnych tendencji co do kształtów, techniki cięcia jakiej zostal poddany podczas hodowli, waunków w jakich wzrastał zanim trafił do sklepu. Zazwyczaj widac czy sprzedawany egzemplarz nie sostal czasem wykonany z rośłiny o właściwej grubości pnia, która została następnie przycięta na odpowiednia wysokość (widac wyraźny ślad po grubym cięciu gdzieś w koronie).

2. Czy w takim razie taki prosty i dosyć masywny pień można formowac w Stylu Moyogi,
czy raczej sa z tym problemy?


Wszystko zależy od konkretnego pnia i konkretnej rośliny. Pień można wygiąć jeśli zastosujesz właściwa technikę, nie będziesz dizałał zbyt gwałtownie i uzbroisz się w cierpliwość. Jełśi pień jest gruby i twardy to droga do celu będzie znacznie dłuższa. Na grube pnie najlepszy moim zdaniem jest przyrząd do wyginania. Jest jednak inna strona medalu. Naszą filozofia nie powinno być zmienianie wyglądu pierwszej z brzegu rośłiny na taki jakiśmy sobie wceśniej umyśłili. To sam okaz powinien do nas "przemawiać", a my mamy postarać się wydobyć maksimum piękna i ekspresji z tego co widzimy na "dzień dobry". Miałeś więc trochę pecha, że spotkałes się z okazami których właściwie nie szukałeś (po opisie wyobrażam sobie że większość z nich nadawałaby się jedynie na hokidachi), będac nastawionym na konkretny styl formowania. Widziałęm wiele krzaczków fikusa które doskonale nadawałyby się na moyogi więc proponowałbym Ci szukac dalej (tamtej jesieni kupiłem po 7 PLN całkiem niezłe "Wiandii" - w TESCO). Wydaje mi się że robisz chyba pewien błąd w założeniach. szukasz mianowicie "drzewek", a chciałbyś mieć "material do formowania" w wybranym stylu. To trzeba rozgraniczyć. Jeśli szukasz drzewka to ono będzie już miał jakiś kształt, którego zmiania będzie musiała byc rozłożona na lata, i okupiona dużym ryzykiem i wieloma cząstkowymi zabiegami (strata czasu), Kupujac "materiał do formowania", sam decydujesz w dużej mierze co z niego będzie. Ma taki krzaczek zawyczaj jeszcze dość giętki pień i daje się formowac na wiele sposobów.

Nie mówię żeby o drazu pozyskiwac material z natury (to trudny sport i ryzykowny :-) ), ale odwiedzenie szkółki i wybranie sobie właściwego materiału powinno byc teraz dla Ciebie priorytetem.

3. Na stronie widzialem Fikusa beniaminka który ma dosyć proporcjonalne galązki do pnia. Natomiast te gatunki które ja ogladalem wyglądają raczej jak Fikus Retusa.(tyle że listki mają smukłe). Mi sie osobiście nie podobają pnie w stylu Fikusa retusy (przynajmniej takie jak jest zdjecie w dziale hodowli poszczegulnych gatunków). Może po prostu z biegiem czasu pień i gałązki wyrównują proporcjonalnie swoje gabaryty?

Właściwie nie ma pni w stylu fikusa retusy. Pogrzeb po necie (grafika, hasła "ficus retusa bonsai")a sam stwierdzisz, że mogą one przybierać najprzeróżniejzsze formy. Po prostu większość tego co widzisz na forum i w sklepach to "masówka", a tam się nie cackają tylko taśmowo przycinają "na drzewko". Trzeba łapać okazję jak się nadarzy. Czasami w kwieciarniach, kiedy indziej w ogrodnictwie pojawiaja się nie formowane fikusy, ładnie rozrośnięte i zdrowe krzaczki, z których mozna zrobić piękne bonsai.

4. A i proponowano mi na pierwszego bonsaia Garba? Może mi ktos powiedziec czy to drzewko dla poczatkującego sie nadaje?

Garba to sobie możesz uformować od ciężkiej pracy...na plecach :-D . Proponowano Ci GRABA. Jest to nasz rodzimy gatunek, więc raczej jako outdoor. Jak najbardziej możesz z nim spróbować. Jeśli będziesz miał fajny material na oku to będziemy mogłi rozwinąc temat szerzej w nowym wątku :-].

:-D
Ostatnio zmieniony przez szef 2007-10-22, 18:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Hikage
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-27, 20:41   

Hehe no mozliwe ze Graba :-P Literowki fajna sprawa;P (Jeszcze sie nie lapie i pewnie prędko nie bede łapać w tych wszystkich gatunkach)
Jesli chodzi o drzewka widzialem fjne drzewka wczoraj w Tessco tyle że nie byly w płaskich doniczkach I oczywiście rosły tak jak sie im podobało, ale pień był moim zdaniem Ciekawie powyginany. Ale kupując takie drzewko musialbym je chyba przesadzić odrazu di cienkiej plaskiej doniczki i je poprzyczinac odpowiednieo. A nie wiem czy z tym tak odrazu bym sobie poradził. Postaram sie dzisiaj zrobić jakieś zdjecia I wrzoce tutaj może mi coś doradzicie.
A jeśli chodzi o tego Graba to kobieta chyba przesadzila cenowo bo drzewko ma jakies góra 8 cm wysokości a kobieta za niego chce 60 zł.
Myśle jeszcze nad tym iglaiem do domq bo w sumie mam stare okna które przepuszczają spooor zimna i przy parapecie temeratura jest w zimie w granicach 10 stopni. Wiec moze iglak by zime w tej temperaturze przezimował. Tym bardziej ze widzialem tanie i ladne iglaki
To narazie tyle do usłyszenia i dzieki za info.


P.S. Czy cyprys nadaje sie na Bonsai, bo widzialem ladne kompozycje z cyprysami.

MOD: Nadaje się
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group