Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Drzewko rusza się w doniczce
Autor Wiadomość
Insane
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-25, 20:55   Drzewko rusza się w doniczce

( Wątek z 07.04.2006, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

Witam kupiłem niedawno drzewko (wiąz drobnolistny) , niestety bardzo rusza mu się korzeń, widocznie ucierpiał podczas transportu, co zrobić aby się utrwalił?? chciałbym uniknąć przesadzenia i drutowania korzenia.. czy wystarczy go poprostu nie ruszać przez np. 2 miesiące??
:-)
Ostatnio zmieniony przez szef 2007-10-17, 21:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-25, 21:03   

z tego co tu widze -to zapewne ten korzeń wystaje nad ziemią -tworząc jakieś nebari - i Ty nie chcesz go odrywać -bo by zepsuł i zeszpecił kompozycje?- o to chodzi?

korzeni sie nie drutuje -ewentualnie przymocowuje sie drutem drzewko do podłoża -ale to zazwyczaj -okreca sie pien drzewka tym drutem a nie korzenie

ciezko jest powiedzieć nie widząc fotki jak to wygląda -i czy to duze pękniecie?(ja tez miałem podobną sytuacje z fikusem -ale zdecydowałem sie go oderwać w całosci -i chyba mu to na dobre wyszło )
ale mozesz go zostawić bez ruszania - i lekko do okoła posmarować mascią na rany -dostepna w ogrodniczym (5-10zł)-chociaz nie gwarantuje 100% skuteczności -bo w innych przypadkach widziałem jak niektórzy jakimś włóknem(rafią?) takie korzenie okreca
:-)
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-25, 21:04   

Jeśli drzewko rusza sie w doniczce, to masz dobrą okazję do przesadzania, szczególnie że teraz jest dobry czas dla tego zabiegu. Możesz również pozostawić tak drzewko dosypując nieco podłoża w puste miejsca przy pniu. Polecam jednak przesadzanie, niewiadomo jak bardzo ucierpiały korzenie.

:roll:
 
 
Insane
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-25, 21:04   

fotkę muszę najpierw zrobić..
chyba je poprostu przesadzę, będę wiedział na czym stoję, bo nie wiem nawet jak bardzo jest uszkodzony korzeń i czy w ogóle jest,
może być tak, że ma za mało ziemi w doniczce?
z zewnątrz wygląda na to, że doniczka jest pełna.. a chciałem uniknąć przesadzenia, ze względu na bardzo mocne cięcie, jekiego dokonałem niedawno, nie chcę go już męczyć za bardzo
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-25, 21:06   

Teraz jak naszło mi pytanie -ruchome drzewko w doniczce -to ja mysle poprostu ze ta bryła cała korzeniowa z ziemią jest bardzo mocno ze sobą ubita -i troche podeschnieta -dlatego te drzewko tak lata -ja bym, przesadził drzewko i dodał troche nowej ziemi
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2006-07-25, 21:06   

A czy po cięciu , podczas przesadzania patykowałeś , tzn. ubijałeś patyczkiem ziemię między pozostawionymi korzeniami ? Bo jeśli nie to bardzo źle , ponieważ świeża ziemia pod bryłą osiadła i utwożyły się tam komory powietrzne , kóre mogą zabić roślinę podczas upałów.
:-)
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
 
 
Insane
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-25, 21:07   

ewam dość obficie co dwa, trzy dni, teraz nawiozłem i mam nadzieję, że przyczyną był brak pierwiastków..

Oto ono...



:-)
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 42
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-25, 21:07   

Przyczyn może byc sporo, brak nawożenia jest raczej najmniej prawdopodobne. Bardziej pewnie chodzi o światło, przeciąg itp.
Co do przycinania. Jeśli mocno przycięłeś koronę to właśnie był to dobry czas na przesadzanie, ponieważ najlepiej jest gdy redukując bryłę korzeniową jednocześnie przycinamy koronę.

:-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group