Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dzika wiśnia - zwykła wiśnia
Autor Wiadomość
Senemorion
[Usunięty]

Wysłany: 2008-04-19, 18:41   Dzika wiśnia - zwykła wiśnia

Witam wszystkich ...

Wiosna to wspaniały czas na yamadori. Wybrałem się więc do pobliskich lasów i na łąki. Poszedłem sobie na stare działki. W zasadzie łąki po działkach, gdyż ludzie już dawno o nie przestali dbać - więc teren jest niczyj.

Jednak pozostały drzewka owocowe w postaci jabłoni, grusz, wiśni i czereśni ... Niektóre wypuściły odrosty, które przez lata nabrały "odpowiednich kształtów"

Mam więc pytanie, kiedy najlepiej pozyskać wiśnię. Czy należy rozłożyć jej pozyskanie na 2 lata, czy może na raz, jak to ma miejsce z wierzbami i brzozami ?

Dodając jeszcze dwa pytania :

Czy kolor kwiatów wiśni zależy od odczynu gleby, czy od gatunku ?

Jeśli od gatunku, to dzikie wiśnie te rosnące gdzieniegdzie przy lasach (nie mówię tu o przypadku, który opisałem powyżej) są zawsze białe ?
 
 
Ronin 
Maciek Krawczyk

Pomógł: 62 razy
Wiek: 37
Dołączył: 17 Lut 2008
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-04-19, 19:53   

Z wiśniami jest nieco trudniej niż z wierzbą czy brzozą. Żeby wykopać kilkuletnią wiśnie (oczywiście z zamiarem przyjęcia się drzewa w innym miejscu) należy wykonać podkopkę. W odległości ok. 0,5m kopiesz rów również na taką głębokość i zasypujesz go ziemią próchniczą. Latem po owocowaniu tniesz gałęzie mniejsze, a większe w przedwiośniu. Są różne szkoły cięcia wiśni. Jedni tną tylko latem w celu zapobiegnięcia wdarcia się grzyba, inni tną wiosną inni jeszcze jesienią. Ja tnę latem mniejsze, a większe w przedwiośniu, Wykopujesz wiśnie następnej jesieni. Czyli jakbyś w tym roku podciął korzenie i bryłę korzeniową to możesz ją przesadzić w przedwiośniu albo na jesień. Tu też są dwie szkoły. Ja niestety nie mam jeszcze takiego doświadczenia żeby wypowiedzieć sie stanowczo za którąś. Ale skłaniałbym się ku przesadzeniu przed ruszeniem soków.
Kolor kwiatów nie zależy od gleby, ale or rodzaju wiśni-czereśni. Gama kolorów to od białego do różowego. Jeżeli zależy Ci na kwiatach i chcesz mieć koniecznie wiśnię to poszukaj, wprawdzie już ciężej dostępnej, wiśni pospolitej odmiany Rhexa. Jest to wiśnia, która ma do 60 płatków na kwiecie.
Z wiśniami jest trochę kłopotów, bo pędy przeważnie wyrastają pionowo, ale przy bonsai możesz to skorygować drutem. Gorzej w sadzie. Wiśnią, która ma najładniejszą koronę jest odmiana Umbraculifera. Bez cięcia otrzymujesz kulisty pokrój korony.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group