Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Azalia - początki
Autor Wiadomość
beo
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-10, 19:30   Azalia - początki

( Wątek z 12.05.2005, ze starej wersji forum. Ewentualne wyjaśnienia oznaczono brązową kursywą ).

mam od niedawna azalię ( o pomarańczowych kwiatach ) narazie czekam aż przekwitnie. W pewnej książce przeczytałem że dopiero po przekwitnięciu można "działać" ale to toyczyło azalji indyjskiej niewiem czy to dotyczy również azalji którą ja posiadam.
Czy ktoś z was ma może doświdczenie z tą rośliną?
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-10, 19:31   

Wiesz co?
i ja bym chetnie sie dowiedział coś na temat azali -bo pisac może i pisza -ale bardziej o hodowli jej w ogrodzie a nie doniczce -i to spora róznica?jak podlewać?jak hodować?
dowiedziałbym sie chetnie i ja - i posłuchał ludzi którzy mają azalie i hodują
wiec czekamy na odzew
P.S. hoduje ktoś z was pigwe?
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-10, 19:32   

Pigwę czy pigwowiec? Bo to 2 różne rzeczy, pigwowiec łatwiej dostępny i łatwiejszy w uprawie.
;-)
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-10, 19:33   

Hmmm
niski krzak -płożący nawet
kwitnie teraz na pomarańczowo i ma owoce (pigwy)
pewnie to o ten chodzi
ale co z tą azalią?-ma ktoś ją w hodowli?-jakie ma ona wymagania?
 
 
AnnaDorota
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-10, 19:33   

Ten krzak to pigwowiec, Chaenomeles (chyba dobrze napisałam) łatwy do rozmnażania z odrostów korzeniowych, wychodzą zniego niezłe bonsai, bo raczej dobrze znosi cięcie, nie szkodzi mu za bardzo mróz itd. Natomiast pigwa właściwa (łac. Cydonia) o drzewo duże jak jabłoń, owoce duże podobne kształtem do gruszek lub jabłek, jadalne po ugotowaniu, na galeretki itp. Widziałam fotografie bonsai, ale liście ma spore (no jak jabłoń właśnie i kwitnie mniej dekoracyjnie). Trudniejsza w uprawie, nie lubi naszych zim, udaje się w okolicach Wrocławia (bo tam cieplej, chociaż widziałam 2 drzewa w Bielsku - Białej).
 
 
szef 
Administrator
Robert Napieralski


Pomógł: 18 razy
Wiek: 43
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-07-10, 19:34   

Mam azalię, ale dopiero od zeszłej jesieni, więc na razie niewiele moge powiedzieć. Nie osłaniałem jej na zime, więc wydaje się, że jest odporna na mróz (może to oczywiście zależec od tego jaką konkretnie azalie mamy). Na razie czekam aż zacznie kwitnąć. Od prawie dwóch tygodni jest zimno i deszczowo i jakoś nie może zakwitnąć Jak wiadomo azalię nie lubią wapnia, odczyn ziemi powinien być kwaśny. Przesadzamy po przekwitnieniu.
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-10, 19:35   

RÓŻANECZNIKI (Rhododendron)

Różaneczniki, często zwane również rododendronami, to bogaty w gatunki rodzaj krzewów należący do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). W naturalnym środowisku różaneczniki występują głównie w górskich lasach Azji oraz Ameryki Północnej i Środkowej. Zasiedlają stanowiska zacienione, o dużej wilgotności powietrza. Do różaneczników zaliczają się Azalie, posiadające miękkie, lekko owłosione i zrzucane na zimę liście, co czyni je bardziej mrozoodpornymi. Różaneczniki "właściwe" są zimozielone i w czasie zimy źle znoszą wpływ zimnych, wysuszających wiatrów.

Wybór stanowiska

Powodzenie uprawy różaneczników w ogrodzie w dużej mierze zależy od wyboru właściwego dla nich stanowiska, na którym będziemy mogli zapewnić im warunki zbliżone do naturalnych. Powinniśmy zatem wybrać miejsce półcieniste, osłonięte przed wiatrem, o dużej wilgotności powietrza. Możemy to osiągnąć poprzez posadzenie różaneczników w sąsiedztwie większych grup krzewów, które jednocześnie będą tworzyły dla różaneczników dekoracyjne tło. Dobrym towarzystwem będą również wysokie drzewa.

Różaneczniki wymagają gleb średnio zwięzłych lub lekkich, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych i kwaśnych (pH pomiędzy 4,5 a 6,0), choć u hodowców można spotkać również odmiany radzące sobie także na glebach bardziej zasadowych.

Sadzimy krzewy

Ponieważ żyzne, bogate w próchnicę, kwaśne podłoże w naszych ogrodach występuje dość rzadko, miejsce w którym zamierzamy posadzić różanecznik powinniśmy odpowiednio przygotować - dla każdej rośliny wykopujemy dół głębokości ok. pół metra i szerokości 1 m i wypełniamy go mieszanką nieodkwaszonego torfu, przekompostowanej kory sosnowej i żyznej ziemi ogrodowej lub kompostu (w proporcji objętościowej 1:1:1). Po posadzeniu krzew obficie podlewamy.

Najlepszą porą do sadzenia jest wiosna, choć krzewy kupione w pojemnikach możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny. Jeżeli nasza gleba jest bardzo lekka i przepuszczalna, może wystąpić niedostatek wody i powinniśmy regularnie podlewać krzewy miękką wodą, o ile jest to możliwe - deszczówką. Dobrym pomysłem jest również przykrycie ziemi wokół krzewu warstwą ściółki, np. korą sosnową. Dzięki temu zabiegowi gleba latem będzie wolniej wysychać, a zimą później i płycej zamarzać.

Jeszcze bardziej niebezbieczny niż niedostatek wody, może być jej nadmiar, występujący na glebach ciężkich i nieprzepuszczalnych, gdyż może dojść do duszenia się korzeni. W takiej sytuacji rośliny możemy sadzić na łagodnym stoku, wykonać drenaż, bądź przygotować dla nich rabatę w formie nasypu otoczonego pniami drzew bądź kamieniami.

Zabiegi pielęgnacyjne

Duże znaczenie wilgotności podłoża dla powodzenia uprawy różaneczników powoduje iż bardzo ważne staje się odpowiednie, regularne podlewanie roślin, szczególnie latem, gdy jest sucho. Pod koniec lata i jesienią podlewanie ograniczamy. Zbyt suche podłoże powoduje iż liście wiotczeją i zwieszają się z pędów bądź zwijają się. W takiej sytuacji krzew powinniśmy obficie podlać. Możliwe jest również zraszanie liści rozproszonym strumieniem wody. Z kolei, jeżeli zauważymy że liście przybierają barwę szarozieloną, a korzenie gniją, będzie to oznaczało, iż podłoże jest zbytnio nawodnione i podlewanie trzeba ograniczyć.


Zdrowy rozwój różaneczników wymaga również właściwego nawożenia. Nawożenie rozpoczynamy w kwietniu i kończymy w połowie lipca. Możemy zastosować wieloskładnikowe nawozy mineralne lub specjalne mieszanki nawozowe dla różaneczników. Ponieważ rośliny te nie znoszą zbyt dużego zasolenia gleby, nie wolno nawozić ich "na zapas". Dokarmianie powinno być równomierne i w niewielkich dawkach, co możemy osiągnąć stosując nawozy o spowolnionym działaniu, takie jak Osmocote. Przed zastosowaniem nawozu należy spod krzewów usunąć ściółkę, a potem znowu ją rozścielić.


Rododendrony wymagają również odpowiedniego przycinania. Wiosną wycinamy zaschnięte i przemarznięte pędy. W tym czasie można też pobudzić młode azalie do rozkrzewienia, lekko je przycinając (różanecznikom "właściwym" wystarczy wyłamać pąk szczytowy). Starsze krzewy, które straciły wiele dolnych liści i brzydko wyglądają, warto odmłodzić, przycinając wszystkie pędy, nawet te grube. Po skróceniu gałęzi w ciągu kilku tygodni z pąków śpiących wyrasta dużo młodych gałązek. Jeżeli nie mamy pewności czy krzew jest wystarczająco silny by wytrzymać tak radykalne cięcie, możemy odmłodzić wiosną połowę krzewu, a pozostałą część w następnym roku.

Zabezpieczenie na zimę

Najlepszą ochronę przed mrozem stanowi śnieg. Jeżeli zima jest bezśnieżna i mroźna, ziemię wokół krzewów obsypujemy liśćmi, korą lub torfem. Szczególnej ochrony w czasie zimy potrzebują przede wszystkim delikatne odmiany zimozielone. W słoneczne lub wietrzne dni ich liście wyparowują dużo wody, której roślina nie może ponownie pobrać z zamarzniętej gleby. Krzewy należy zatem osłaniać, wykorzystując gałązki świerkowe, bądź, wokół większych krzewów, budując płotki ochronne z włókniny lub folii.



Jeżeli zobaczymy że w okresach długich mrozów liście są pozwijane, a krzewy przybierają niezdrowy wygląd, co jest objawem braku wody w glebie (fot. po prawej), przy najbliższym ociepleniu, gdy ziemia rozmarznie, musimy rośliny obficie podlać. Możemy to zrobić również zapobiegawczo późną jesienią, w ostatnim momencie przed nastaniem zimy.

Rozmnażanie

Różaneczniki i azalie rosnące w ogrodzie możemy rozmnażać przez odkłady. Jest to sposób w miarę prosty, ale wymagający cierpliwości. W tym celu wiosną lub w sierpniu wykopujemy w pobliżu krzewu rowek głębokości 15-20 cm, przyginamy jedną z gałązek i wkładamy ją do rowka, a następnie przysypujemy ziemią. Dobrze jest uszkodzić korę na tej części pędu, która będzie się znajdowała pod ziemią. Odkłady ukorzeniają się zwykle po dwóch latach, choć niestety nie możemy mieć pewności, że się to uda.

Zbierałem zbierałem aż uzbierałem :-P
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 51
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2006-07-10, 19:36   

:shock: :shock: :shock:
Nooo , jestem pod silnym wrażeniem !..
:shock: :shock: :shock:
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-10, 19:37   

Witam -chciałem sie spytać jedną taką małą rzecz
moze osoby -które sie interesują tymi roślinami -a moze bardziej te osoby ,które hodują te rośliny
odpowiedzą mi na pytanie -jaki jest przyrost azali (przyrost roczny)
bo zastanawiam sie -czy jak jest mała(roczna lub dwu letnia) -to rośnie słabo - i np przyspieszenie wzrostu zaczyna sie w trzecim roku? bo mam takie małe ździebka(1,5 roczne) -i zastanawiam sie ile potrwa taki zabieg
bo wpadłem na pomysł ze azalia sama w sobie moze dwać dobrą dekoracje dla innych drzewek ;]
 
 
Natalia 14
Gość
Wysłany: 2006-07-10, 19:38   

Ostatnio kupiłam azalie na bonsai ale niestety musiałam ja wyeksmitować. Jest trujaca dla kotów!!!!!!!!
 
 
White_mtb
[Usunięty]

Wysłany: 2006-07-10, 19:39   

Tak!
tą kwestie juz poruszyliśmy - w podobnym poście jak ten -też na temat azali
-albo sie chce mieć koty -albo azalie
a tak po za tym
czy ktoś potrafi odpowiedzieć na moje wczesniejsze pytanie w tym poście?
z góry dzieki ;]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group