Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ziemiórki inwazja
Autor Wiadomość
Ruckus
Gość
Wysłany: 2007-03-05, 16:48   Ziemiórki inwazja

Sprawa wygląda następująco. Wokół mojego ligustra kręci sie bardzo dużo drobnych muszek. Na moje oko wyglądają jak ziemióry :-? (jedna para skrzydeł całe czarne)odrazu zabrałem sie za zwalczanie. postawiłem kubek zółty z wodą i kapką płynu iw ciągu 4 dni złapało sie tam około 25 muszek !! !!! normalnie prawie ich nie widać, wokól drzewka zwykle kręci sie około 3, 4 muszek. zdecydowałem się na nomolt który miał mi pomóc w walce z tymi "#%$@#%@" pierwsze podlanie mam za sobą ale hmmm jeśli objawy i ziemióry nie ustąpią to czy 3 razy a nawet 4 razy w odstępach 10 dniowych nie zaszkodzi?? Aha ps jest jeszcze jeden problem przepatrzyłem ziemie wszystkich roślinek w pokoju i hmmmm nie moge znaleźć larw i wtedy totalnie zgłupiałem :shock: w ligustrze zaobserwowałem tylko małe robaczki przypominające skoczogonki (na larwy ziemórek są troche za małe) poza tym kompletnie nie przypominają larw ziemiórek. czy ktoś może mi coś poradzić?? Może ktoś zna jeszcze jakieś metody naturalne na walke z tymi dziadostwem (oprócz lepu i kubka)bo chemii za dużo nie chce walić.
Ostatnio zmieniony przez szef 2013-02-26, 22:05, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Olon 
Olek Ochlak


Pomógł: 17 razy
Wiek: 50
Dołączył: 27 Cze 2006
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2007-03-05, 17:54   

POdstawowa rada.
Teraz tylko spokój Cię uratuje. Zaczekaj aż zastosowany preparat zadziała. Po około 10 dniach będziesz miał pogląd czy wytępiłeś dziadostwo, jeśłi teraz postawisz świeże kubki z wodą i będziesz je obserwował (i oczyszczał z trupów) regularnie. MAlejąca liczba "ofiar" to najlepszy znak. W razie dalszych problemów ponów oprysk, a włąściwie podlanie , bo ziemiórki tępi się poprzez podlewanie podłoża, roztworem preparatu. WIęcej opryskó nie powtarzaj bo mogłoby się już niedobrze skończyć. Jeśłi dalej będzie problem kilka dni po drugim podlaniu to się będziemy zastanawiać, ale na Twoim miejscu nie byłbym aż tak sceptycznie nastawiony :] . Z drugiej strony powiem CI że w przyszłosci doradzałbym Ci BASUDIN 600. Moim zdaniem jest zdecydowanie lepszy i prawie zawsze daje mi zadowalający efekt już po pierwszym podlaniu. Oczywisćie musi to zawsze iść w parze z tępieniem osobnikó dorosłych lepami lub filiżankami, Inaczej znów zawiążą się nowe pokolenia.
 
 
Ruckus 
majster


Pomógł: 1 raz
Wiek: 39
Dołączył: 11 Lip 2006
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-03-08, 23:55   

Kurcze wszystko ładnie pięknie ale muszki nie bardzo chcą ustąpić, więc chyba zastosuje drugie podlanie roztworem chemii. Jest tylko jeden problem wciąż nie dostrzegam larw. Przecież w wypadku ziemiór powinny być one widoczne a tu nic przekopuje wyjmuje drzewko z doniczki i nic. :-o Może to nie ziemióry?? jeśli tak to skąd tyle tych zakichanch muszek. żeby z czymś walczyć to musze wiedzieć z kim mam do czynienia.czy ktoś może ma opisy albo linki do opisów innych szkodników o podobnie wyglądającej formie dorosłej jak ziemiórki >???? Haha robie sie podejżliwy i normalnie chwytam sie czego moge.
 
 
ogrodnik 
Michał Krzyścin


Pomógł: 20 razy
Wiek: 34
Dołączył: 12 Lis 2006
Skąd: Knurów k. Gliwic
Wysłany: 2007-03-08, 23:57   

A może one po prostu "siedzą" sobie w doniczkach roślin obok Twojego drzewka, a tylko latają przy samym drzewku :?: :lol:
_________________
www.mojerosliny.prv.pl
 
 
 
Ruckus 
majster


Pomógł: 1 raz
Wiek: 39
Dołączył: 11 Lip 2006
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2007-03-09, 00:07   

No co ty ?? masz mnie za .... w moim pokoju stoją 3 drzewka i to wszystko i obserwuje wszystkie 3 !! ! Poza tym niema żadnych innych roślin. Dziwne to !!
 
 
Jacek Grzelak 
Honorowy Członek Mod-Team'u

Pomógł: 115 razy
Wiek: 52
Dołączył: 01 Lip 2006
Skąd: Żabin gm. Wierzchowo
Wysłany: 2007-03-09, 10:50   

myślę że trafiłeś po prostu na okres wylęgu , są takie momenty , szczególnie po lekkim przesuszeniu rośliny , gdy ziemiórki masowo zaczynją się przeobrażać w muszki , wówczas najłatwiej jest je zaobserwować , ale jedynie jako postać dorosłą :roll: :-) ;-)

[Admin] Więcej o ziemiórkach przeczytasz tu: http://www.przyjacielebon...topic.php?t=162
_________________
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego
Jacek G. - "qercus4"
http://www.uslugiogrodniczezabin.pl/
Ostatnio zmieniony przez szef 2013-02-26, 22:01, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group