To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Narzędzia, donice, akcesoria - Czy można zrobić doniczkę z drewna ??

Anonymous - 2006-09-15, 22:18
Temat postu: Czy można zrobić doniczkę z drewna ??
No tak jak w temacie, czy mógł bym zrobić sobie np z jakiegoś drewnianegoklocka samemu doniczkę .. i jeśli tak, to jakie drewno by się najlepiejnadawało oile to ma w ogóle znaczenie i po drugie jakimi środkami zabezpieczyć to drewnotak żeby nie gniło od wody :P czy w ogole potrzeba zabezpieczać ... ?? Jakieś lakiery czy co ...
Anonymous - 2006-09-15, 23:19

Drewniane osłony na donice widziałem - gdzie jest donica gliniana a dla dekoracji na zewnątrz jest uzyte drewno.- Ale samych drewnianych donic? Chyba jeszcze nie widziałem.
Drewno to materiał, który w kontakcie z wodą staje się coraz bardziej miękki, który potrafi gnić -wiec nie polecam takich prób.
Za dużo kombinujemy przed kompem zamiast zabrać sie za konkrety;)

Anonymous - 2006-09-15, 23:37

Bo mi chodzi o to, że z drewna w sumie jest całkiem łatwo wykonać jakiś ciekawy kształt i napewno jest to dużo mniejszy koszt jak próba zakupienia czegoś takiego co sobie sami wymyślimy z gliny albo jakiegoś innego materiału .... Tylo tak się właśnie zastanawiałem, czy da się jakoś uchronić to drewno przed oddziaływaniem wody ;/ jakimś impregnatem .... Czy to w ogole ma jakiś sens :P ...
Anonymous - 2006-09-16, 09:10

aaa... pewenie ,że NIE MA SENSU, gdyby tak bylo drewno dobrym materialem to wieki temu by uzywali drewniancyh doniczek ..... :lol: pamietaj, nic nie zastapi pieknych glinianych doniczek.... i przestan kombinowac...
Anonymous - 2006-09-16, 22:13

mozna drewno zabezpieczyc ale nie wiem jak bedzie sie w towarzystwie takiego "impregnatu" czula. Polecam przepalony olej tyolko ze ten syntetyczny. to zabezpieczy drewno na lata. Ale radzilbym przetestowac jak sie bedzie czula w jego obecnosci jaksas slaba roslina jezeli przezyje to znaczy ze mozna smialo wsadzic bonsai. Aha drewnianych donic jest multum :D
Anonymous - 2006-09-17, 08:34

Witaj Vavrzyn.Chyba najbardziej tradycyjnym i najlatwiej dostepnym srodkiem do impregnacji drewna jest pokost lniany.Robia go na bazie zageszczonego oleju lnianego,jest niskotoksyczny i dobrze chroni przed chlonieciem wilgoci.Mysle,ze kilkukrotne pociagniecie donicy wewnatrz rozcieczonym preparatem,nie bedzie niekorzystne dla drzewka.Z zewnatrz mozna pociagnac doniczke lakierobejca lub jakims preparatem majacym wlasciwosci grzybobojcze.Preparatow do ochrony drewna,ktore tez barwia jest duzo,i matowe,polmatowe i z polyskiem.Pokost jest dostepny w kazdym sklepie budowlanym lub dla plastykow. PS.Gohans,zawsze warto tworczo pokombinowac,ja zrobilam sobie ceramiczny stolik pod bonsai,i co z tego,ze klasyka mowi co innego,radykalnych zakazow nie ma.Moze stworzymy nowy prad w sztuce? :lol:
Anonymous - 2006-09-17, 08:54

Hej

A ja wczoraj byłem u bonsaisty mama Pana Lucjana oprowadzila mnie i widziałem kilka drewnianych donic. Raczej nie były impregnowane.

Przed eXpo zarąbali mu około 15bonsai(kilka z nich miało wylądować na wystawie).
Więc Jacku: pilnuj dwoje drzewka!

szef - 2006-09-17, 21:51

Próbowac, zawsze można :) Z pewnościa unikałbym chemi, tylko naturalne impregnaty (choć i z tymi trzeba by poeksperymentować na jakis mało ważnych roślinach). Jesli wykorzystasz drewno bez impregnowania, z pewnością po jakims czasie zgnije :(
Anonymous - 2006-09-17, 23:41

faktycznie zapomnialem o pokoście. Nie pamietam czy drwnochron jest toxyczny.
Anonymous - 2006-09-18, 07:09

Drewnochron dziala przeciw owadom, szkodnikom drewna i rozmaitym grzybom i glonom.Donice od wewnatrz lepiej zabezpieczyc tylko przeciwko pochlanianiu wilgoci,bo preparaty grzybobojcze moga uszkadzac symbiotyczna mikroflore korzeni rosliny.A pewne grzybki rosnac musza i basta! :-D
Anonymous - 2006-09-18, 13:50

Kupię sobie chyba niedlugo jakas gruba deche i cos poprubuje ;) ....
Anonymous - 2006-09-18, 14:49

nie lepiej belkę ?? ?? albo jeszcze lepiej wykopac z lasu pieniek i go wyzłobic/wypalic. Moze to ciekawie wygladac :D Chyba sam w lato popróbuje
Anonymous - 2006-09-18, 16:05

Kombinujcie, kombinujcie i później pokażcie efekty waszej pracy/zabawy...
Anonymous - 2006-09-18, 18:03

Moim zdaniem to lipa z tego będzie i tyle. Szkoda czasu! Jak już chcecie coś zrobić to proponuję pracę w kamieniu. Daje znacznie leprze efekty.
Anonymous - 2006-09-18, 18:53

kamienna donica jest tansza od kamienia :D Bo ciezko jakis "miekki" kamien dostac. A w granicie itp (ładnych kamieniach) to mozna sobie *@(*!(# wyłupać :D


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group