To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Przesadzanie i Podłoża - Czy to ma sens? akadama + ziemia

Anonymous - 2010-04-01, 13:43
Temat postu: Czy to ma sens? akadama + ziemia
Cześć. Czy dopuszczalne jest mieszanie ziemi do bonsai załóżmy COMPO z akadamą ? Czy to można pozytywnie wpłynąć na rozwój drzewka czy nie? Bo gdzieś kiedyś wyczytałem ze można mieszać a dziś natkałem się na posta w którym ktoś napisał ze to nie ma najmniejszego sensu. Czekam na wasze porady. ;-) PS: wiosna już jest i trzeba się za przesadzanie zabrać ;-)
bogdan 49 - 2010-04-01, 17:29

nie ma żadnego sensu , albo jedno albo drugie. akadama nie posiada żadnych związków ani substancji odżywczych , ko ieczne jest zatem dokarmianie rośliny . proponuje ci zakup bio goldu. :-D
Anonymous - 2010-04-01, 22:01

aha dzięki za rade, chociaż musze przyznać ze przesadziłem już jednego fikusa retusa do mieszanki akadama ziemia i bims mam nadzieje ze nic mu nie będzie ;p chyba ze mam przesadzić po raz kolejny do czystej akadamy?
grzesiq - 2010-04-01, 22:27

To nic nie zaszkodzi ja rok temu sadzilem dzrzewka do mieszanki akadamy z ziemia gdzies wyczytalem ze dzieki temu lepiej woda przeplywa i ziemia jest napowietrzona czy jakos tam bynajmniej moim dzrzewka taka mieszanka nie zaszkodzila
W tym roku sadze do mieszanki gleby w ktorej tez jest akadama przygotowanej przez mistrza Petera Chana mialem okazje z nim rozmawiac bylem w szkolce ktora prowadzi
a tu link do tej gleby ktora on sprzedaje


http://www.herons.co.uk/Product-10142/

Ronin - 2010-04-02, 00:38

Jestem ciekaw co Ci powiedział na temat mieszanki zrobionej z kory, piasku i akadamy.
grzesiq - 2010-04-02, 10:36

Nie rozmawialem na temat tej ziemi poprostu zamienilem kilka slow kupowalem tam drzewko w tej mieszance jest jeszcze gleba nie same skladniki jakie podales
Anonymous - 2010-04-02, 10:54

no ok powiedzmy ze przetestuje takie podłoże w tym sezonie na kilku moich bonsai ;-) ale mam jeszcze takie pytanie czy lawe z bimsem sie miesza czy stosuje sie jedno do iglastych a drugie do lisciastych czy moze na odwrot ? Aha i czy nadaja sie one do stosowania przy yamadori ?
Anonymous - 2010-04-02, 14:10

Akadama jest często składnikiem mieszanek glebowych wraz z ziemią, zatem jak najbardziej ma to sens.
Akadama sama z siebie polepsza stosunki powietrzno-wodne w glebie, co korzystnie wpływa na rozwój rośliny.

Przykładowo, jedna z mieszanek dla podocarpusa to właśnie ziemia i akadama w stosunku 2:1, dla dębu to na przykład ziemia 1 : żwir 1 : akadama 3 : kiryu 1...

@klamek, napisz jakie masz drzewka pozyskane z yamadori, to Ci napiszę mieszanki dla nich

Ronin - 2010-04-02, 15:45

Skąd masz takie opisy mieszanek?
Anonymous - 2010-04-02, 16:08

Kilka książek + własne doświadczenia + internet (te powyższe przykłady to pierwsze z brzegu wzięte z http://www.bonsaiforum.pl...hp?f=16&t=10017 )

Większość mieszanek, które tam wyszczególniono dość dobrze pokrywa się z moimi własnymi doświadczeniami co do poszczególnych gatunków, zatem moim zdaniem to dość przydatna "ściąga"

Ronin - 2010-04-02, 16:30

A na jakich drzewach testowałeś te mieszanki?
Anonymous - 2010-04-02, 18:14

Lekko zmodyfikowane (wersja "dla ubogich" ;) ) uzywam dla jałowca, sosny, brzozy, buku, modrzewia i dębu. W tym roku również używałem ich dla świerku i klonu, ale o efektach nie mogę jeszcze mówić, bo to pierwszy rok.
Uwaga: nie stosuję dokładnie tych mieszanek ze ściągi, używam ich raczej jako wzorca dla własnych mieszanek tworzonych zależnie od tego, co mam aktualnie dostępne. Te mieszanki slużą mi za ściągę, jaka powinna być kwasowość i przepuszczalność podłoża dla poszczególnych gatunków.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group