To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Zimowanie drzewek - zimowanie mirta i klonu palmowego?

Anonymous - 2008-10-17, 12:04
Temat postu: zimowanie mirta i klonu palmowego?
Witam. Przeczytałam, że mirta powinno się zimować w temp. 5-10 st. a klon palmowy 0,5-8 st. Mogę zapewnić im takie warunki w piwnicy jednak tam panuje półmrok - światło dostaje się tylko smugami. Czy tyle światła wystarczy?
Mnich - 2008-10-17, 19:02

Cześć! z tego co już sie dowiedziałem od kolegów bardziej doświadczonych niż ja, to tak, powinno wystarczyć. Ja mam podobną sytuację, nie mam ganka bo mieszkam w bloku, wiec można skorzystać z piwnicy. Pozdrawiam Mnich
Anonymous - 2008-10-18, 10:34

Thx Mnich :)
Mnich - 2008-10-18, 13:03

Żaden problem cała przyjemność po mojej stronie !! hehehe.
Anonymous - 2008-10-18, 18:49

Drzewa muszą mieć światło w zimie w ilościach takich, jakie miałyby rosnąc na dziko, lub nawet większych.
Anonymous - 2008-10-19, 14:20

A lepiej żeby miały trochę mniej światła czy nieco cieplej niż jest zalecane? Mogę im zapewnić jakieś 15 st. przy dużych ilościach światła.
Mnich - 2008-10-19, 18:03

No mnie sie tak zdaje że w takiej temperaturze to sie poprostu zacznie budzić do życia. I z zimowania nici :-D
Jacek Grzelak - 2008-10-22, 00:53

warunkiem zimowania w piwnicy , przy nędznym oświetleniu jest czas tegoż zimowania , powinien być maksymalnie skrócony , tj. wstawimy tam rośliny dobrze uśpione (już po pierwszych przymrozkach , trzymane w nie ogrzewanej i w dzień wietrzonej szklarni ) a ożywiamy je jak najszybciej , najlepiej koniec stycznia w nieco cieplejszym i widnym pomieszczeniu , rośliny w taki sposób pozostają w ciemnej piwnicy do 8 -10 tygodni :roll: :-) ;-)
Anonymous - 2008-10-22, 12:06

Oj ciężka sprawa z tymi niektórymi gatunkami :) Klonik niby outdoor ale zima dla niego za zimna, a mirt niby indoor ale mieszkanie za ciepłe :/
Ale na szczęście z pomocą przyszli mi dziadek z babcią. Mają fajną sień z małym okienkiem daleko od drzwi wejściowych to je postawie na parapecie, a jak będą duże mrozy to w ich łazience będzie dobrze bo tam temp. nie przekracza w zimie 10 st gdyż nie mają pieca i tylko zimną wodę więc nawet pary nie ma :)
DZIĘKI ZA PODPOWIEDZI!

Olon - 2008-10-24, 05:28

No i pamiętaj, że mirt NIE jest rośliną, która przechodzi okres spoczynku typowy dla roślin z naszego klimatu (zżucających liście, transportujących niektóre składniki do korzeni). Przechodzi tylko okres spowolnionego wzrostu. Z tej przyczyny rada Jacka może odnieść się jedynie do klonu. Mirt musi pozostać oświetlony przez całą zimę.
Jacek Grzelak - 2008-10-24, 21:08

Może to nie jest najlepszy sposób zimowania mirta , ale mój daje radę juz tak 5 lat , co prawda nie najlepiej to znosi , jednak nie znalazłem dla niego jeszcze lepszego rozwiązania , rośnie , rozwija się i żyje :roll: :-) ;-)
Anonymous - 2008-10-28, 08:58

Nie będę ryzykować tej piwnicy. Na razie jeszcze za mało "czuje" drzewka. Ta sień będzie dobra - na parapecie okienka będą miały i odpowiednią temperaturę i światło (może nie tyle, co pisze Sverting ale z pewnością wystarczy). Już lepszych warunków na razie nie mogę im zapewnić. A przy okazji mam nauczkę, żeby się poważnie zastanawiać przed nabyciem nowych okzaów czego potrzebują przez cały rok a nie tylko w lato :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group