To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

Początki - Moderzew nad stawem - Formowanie

Anonymous - 2012-11-28, 13:16
Temat postu: Moderzew nad stawem - Formowanie
Dzień dobry wszystkim miłośnikom

latami przez moje ręce przewinęło się kilka drzewek marketowych które miały dać mi namiastkę sztuki bonsai i żadne w bloku nie wytrzymało

Tak się życie ułożyło że wybudowałem i zamieszkałem w domu na wsi gdzie dumnie posadziłem moje pierwsze drzewo - Modrzew

drzewko się przyjęło. Usytuowałem je nieopodal stawu i mam pewną koncepcję.
chciałbym aby było skierowne w stronę "morza" ;-) ;ub w keirunku odwrotnym - - wiatr od "morza" - taka może głupia fantazja ale co zrobić ;-)

Jako, że wasza wiedza i doświadczenie przewyższa moje o stokroć chciałbym o jkąś poradę jak to zrobić, w jakim stylu to by było i jak byście to widzieli

chciałbym naprawdę zacząć swoją przygodę na poważnie, szcxzególnie że mam ku temu wreszcie warunki

poniżej zdjęcia

Jacek Grzelak - 2012-11-28, 17:02

Wygląda na to że zamierzasz uzyskać NIWAKI , czyli drzewko ogrodowe formowane w gruncie , jeśli tak to jak na razie niewiele możesz zdziałać , bowiem tego typu formy najlepiej wyglądają w wielkościach iście nie bonsai-owych , czyli na pewno powyżej 1,60 M , a więc w obecnej sytuacji (na takim etapie wzrostu) możesz jedynie nieco wygiąć pień w taką formę i w takim kierunku , jaki będzie odpowiedni dla uzyskania podstawy formy , jeśli chodzi o formowanie pierwszych konarów (gałęzi)to niewiele , jednak na pewno pierwsza gałąź powinna wyrastać na takiej wysokości by w przyszłości nie utrudniała koszenia :-) ;-)
Anonymous - 2012-11-29, 12:29

Dziękuję za odpowiedz

poniżej przedstawiam schematyczny szkic jakbym widział drzewko

mam jednak kilka konkretnych pytań

1. jakiego drutu użyć do formowania pnia i gałęzi ?

2. czy jak dorośnie do 1,6 m to mogę ściąć stożek wzrostu?

3. co zrobić żeby przyrastał na grubość, a nie na szerokość i wysokość?

4. czy mogę obcinać gałęzie? jak tak to kiedy i czym i czy obcięty "kikut" zabezpieczyć czymś żeby grzybek nie wszedł

5. i czy ten mój rysunek przedstawia jakiś styl? bo inspiracja przyszła będąc nad morzem

peper50 - 2012-11-29, 16:50

1. Druty ocynkowane lub z powłoką ochronną.
2. Tak.
3. Nic, tuczyć, pozwalać swobodnie rosnąć (nawożenie + podlewanie + czas).
4. Można. Mniejszych gałązek się nie zabezpiecza, smarujemy pastą na rany przy większych cięciach.
5. Rysunek przypomina styl wiatrowy. Jeden z najtrudniejszych w sztuce bonsai, nazwa to fukinagashi.

Polecam czytanie forum przed pisaniem postów. Te wszystkie informacje już są na forum.

Pozdrawiam.

Anonymous - 2012-11-29, 16:56

czytam posty oczywiście ale dziennie mam limit czasu ;-)

dzięki temu skrótowi mogę ukierunkować się

może w ten weekend zacznę drutować drzewko... jeśli pogoda pozwoli

będę zdawał relacje na bieżąco

z góry dziękuję

Herpestes - 2012-11-30, 08:55

Witam. Uważam, że wybrałeś trochę trudny gat. drzewa na początek ale mogę się mylić. Osobiście nie mam doświadczenia z iglakami ale za to pracuję z liściakami. Moim najlepszym faworytem na bonsai niwaki lub yamadori jest grab. Mogę go porównać do ficus retusa jeśli chodzi o wytrzymałość drzewka na różne zabiegi pielęgnacyjne oraz 100% przyjmowaniem się rośliny po wykopaniu. Do roślin stosuję tylko nawóz organiczny zebrany w lesie po zającach lub sarnach ewentualnie obornik. Drzewka owijam drutem miedzianym wyciągniętym z silników elektrycznych, w przypadku graba nie zauważyłem negatywnych reakcji rośliny na ten drut. Najważniejsze to jest kierować się rozsądkiem i bacznie obserwować roślinę i jej reakcje. Formowanie Twojego modrzewia zajmie sporo lat, ponieważ roślina jest młoda.
Podam przykład graba który miał wys.ok. 5m. i został skrócony do 1.10 m. Pierwotnie jako yamadori, teraz jest wkopany do gruntu ponieważ większość roku spędzam za granicą. Zdjęcia przedstawiają roślinę w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego.

Anonymous - 2012-11-30, 11:33

Myślę że na początek kiedy gałęzie i pień sa bardzo elastyczne dość łątwo uformuję grubym drutem podstawę formy jaką chcę osiągnąć
Jeszcze w tym tygodniu obetnę kilka gałęzi z dołu i jak pień będzie wstępnie uformowany to zacznę wyginać mniejsze gałęzie

zobacxzymy jak wstępnie będzie to wygląało na wiosnę i wtedy będę wprowadzał poprawki

Jacek Grzelak - 2012-11-30, 23:31

Wiele lat ? hmm ... moim skromnym zdaniem 3-4 lata i masz uformowane niwaki o wysokości od 160 , do nawet 250cm z średnio zagęszczonymi i rozbudowanymi konarami . Modrzewie akurat są najłatwiejszym materiałem iglastym w naszym klimacie do formowania , a ponadto bardzo szybko rosną . w necie mogę jedynie udzielać uwag i drobnych porad , nie dam Ci więc gotowego przepisu na uformowanie tego drzewka , Dodam jedynie że dałem Ci radę co możesz zrobić na dziś , ale przez następny sezon niczego poza tym nie kombinuj , daj drzewku rosnąć na wysokość i jedynie w dalszym ciągu pracuj nad kierunkiem pnia , a za rok przypomnij mi o tym temacie w tej dziedzinie NIE MOŻNA SIĘ ŚPIESZYĆ :roll: :-) ;-)
Herpestes - 2012-12-01, 07:32

Osobiście myślałem o ok.5 latach, jak dla mnie to wiele, a na pewno wiele można przez ten czas zrobić lub ten czas zmarnować. Najważniejsze żebyś sam wiedział co chcesz zrobić, a jak widzę koncepcję masz więc radziłbym żebyś zabrał się do lektury i poszerzał swoją wiedzę teoretyczną tudzież szukał nowych inspiracji. Życzę duuużo cierpliwości i jak najwięcej radości przy pracy z modrzewkiem ;-)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group