Mapa strony

   Strona główna

Podstawy sztuki bonsai

   Czym jest bonsai
   Dlaczego są takie małe
   Podlewanie i nawożenie
   Drutowanie
   Przesadzanie
   Rozmnażanie
   Pielęgnacja
   Przycinanie
   Hodowla wybranych gatunków
   Fotografowanie bonsai

Zaprzyjaźnione strony

   www.lasypolskie.pl

   www.zielonaziemia.pl

   www.klimatdlaziemi.pl

   www.naszaziemia.pl

   www.recykling.pl

Linki

Katalogi stron

 Wiąz drobnolistny (indoor lub outdoor)

 

 

Cechy charakterystyczne pomocne w rozpoznaniu gatunku      

Cechy charakterystyczne: wiązy mają piłkowane, nieco sztywne liście, które w przypadku drzewek hodowanych jako outdoor bardzo ładnie przebarwiają się jesienią na czerwono.  Ogonek liścia jest bardzo krótki i dość cienki. Liście rosną dość gęsto tworząc bujną koronę drzewka. Młode listki są wyraźnie jaśniejsze i delikatniejsze. Na tym gatunku kwitnienia niestety nie zaobserwujemy.

                  

Warunki hodowli

Charakteryzujący się drobnymi listkami wiąz w stanie naturalnym występuje między innymi w Chinach i Japonii. Gatunek ten w zależności od klimatu w jakim żyje jest wiecznie zielony, zrzuca część lub wszystkie liście na zimę. Ze względu na tą właściwość może być hodowany wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz. Zaleca się aby wiązy hodowane były na zewnątrz, ponieważ pora zimowa pozwala na odpoczynek oraz pomaga w pozbyciu się ewentualnych chorób lub szkodników. Wiązy hodowane jako outdoor są po prostu silniejsze i bardziej odporne. Jeśli wiąz rośnie przez cały rok w mieszkaniu, dobrze jest zimą ustawić go w pomieszczeniu o temperaturze ok. 10-15 st. C.

Wiązy powinny stać w pełnym świetle, w miejscu nasłonecznionym, jednak unikać należy bezpośredniego nasłonecznienie latem, gdyż promienie słoneczne są wtedy zbyt silne. Jeśli stoją na zewnątrz, zimą koniecznie należy je zabezpieczyć przed silnym mrozem na który są  wrażliwe. Podłoże należy utrzymywać stale wilgotne, ale nie zalane. Latem podlewamy codziennie ( w czasie dużych upałów konieczne może być kilkukrotne podlewanie w ciągu dnia ). Korzystne jest zraszanie.  Nawożenie rozpoczynamy od początku sezonu wegetacyjnego, a kończymy wczesną jesienią (co dwa tygodnie). W przypadku hodowli wewnątrz wiosną i latem co dwa tygodnie, a jesienią i zimą co miesiąc.
Gatunek ten przesadzamy każdego roku. Drzewka starsze niż dziesięcioletnie rzadziej.
Cięcie: pozwalamy pędom rosnąć na kilka centymetrów, po czym  przycinamy pozostawiając zazwyczaj dwa trzy liście (chyba, że utrzymanie kształtu korony wymusza dłuższe lub krótsze cięcie), co pozwala osiągnąć gęste ulistnienie i prowokuje roślinę do bardziej intensywnego rozwoju. 
Rozmnażamy przez sadzonki zielne i zdrewniałe latem lub korzeniowe zimą.


Tysiące tanich 
przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

>

 

© Copyright 2003-2007    Wszelkie prawa zastrzeżone