Mapa strony

   Strona główna

Podstawy sztuki bonsai

   Czym jest bonsai
   Dlaczego są takie małe
   Podlewanie i nawożenie
   Drutowanie
   Przesadzanie
   Rozmnażanie
   Pielęgnacja
   Przycinanie
   Hodowla wybranych gatunków
   Fotografowanie bonsai

Zaprzyjaźnione strony

   www.lasypolskie.pl

   www.zielonaziemia.pl

   www.klimatdlaziemi.pl

   www.naszaziemia.pl

   www.recykling.pl

Linki

Katalogi stron

 
Sosna pospolita (outdoor)

 

Jest to jeden z bardziej popularnych gatunków występujących w polskich lasach. Jako bonsai nie jest tak bardzo popularna. Większość gatunków sosny ma dłuższe igły niż sosna pospolita, co jest jej zaletą. Starsze drzewa mają ciekawy pomarańczowy kolor kory szczególnie w wyższych partiach drzewa. Przyglądając się egzemplarzom rosnącym w naturze można zaobserwować, że większości drzew tego gatunku można przypisać styl literacki, i w takim właśnie stylu są one najczęściej formowane. 

Sosna pospolita powinna stać w pełnym słońcu. Zimą stanowisko należy osłonić przed wiatrem i chronić przed silnym mrozem. Należy uważać, aby nie podlewać zbyt obficie, gdyż podłoże powinno być tylko lekko wilgotne. Najlepiej wykonać tę czynność dopiero po lekkim przeschnięciu podłoża.

W zależności od wieku przesadzamy co kilka lat (młodsze okazy częściej niż starsze). Zabieg ten najlepiej wykonać na początku wiosny. Nawozimy co trzy tygodnie od początku wiosny do początku zimy.

Korygując kształt drzewka nie przycinamy pędów nożyczkami, lecz uszczykujemy je palcami.

Sosna jest dość łatwa do rozmnożenia. Nasiona (które potrzebują stratyfikacji), kiełkują dość łatwo. Zaletą jest też łatwość zaopatrzenia się w świeże nasiona. Wadą jest fakt, że sosna nie rośnie zbyt szybko i dopiero kilkuletnią siewkę można wstępnie formować. 

 

 

 

 

 

 

 


Tysiące tanich 
przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

>

 

© Copyright 2003-2007    Wszelkie prawa zastrzeżone