Mapa strony

   Strona główna

Podstawy sztuki bonsai

   Czym jest bonsai
   Dlaczego są takie małe
   Podlewanie i nawożenie
   Drutowanie
   Przesadzanie
   Rozmnażanie
   Pielęgnacja
   Przycinanie
   Hodowla wybranych gatunków
   Fotografowanie bonsai

Zaprzyjaźnione strony

   www.lasypolskie.pl

   www.zielonaziemia.pl

   www.klimatdlaziemi.pl

   www.naszaziemia.pl

   www.recykling.pl

Linki

Katalogi stron

 Serissa seroides (indoor)

 

 

Cechy charakterystyczne pomocne w rozpoznaniu gatunku                  

Cechy charakterystyczne: liście gładkie błyszczące, podłużne, miękkie. Gatunek ten w okresie letnim kwitnie, obsypując się dość obficie białymi kwiatkami. Wyrastające parami listki często są poskręcane. Efekt ten znika w miarę dojrzewania listka. Bardzo charakterystyczna cecha serissy to nieprzyjemny zapach, który można poczuć przy cięciu liści lub potarciu kory. Kora sprawia wrażenie wiekowej, ponieważ łuszczy się niewielkimi wąskimi płatami.

      

 

Warunki hodowli

Serissa należy do jednych z bardziej wymagających gatunków, jeśli chodzi o bonsai do wnętrz. Początkującym może sprawiać kłopoty. Jednak przy pewnym doświadczeniu gatunek ten staje się wdzięcznym obiektem naszej troski, głównie ze względu na letnie kwitnienie. Białe kwiatki często obsypują całą koronę co daje bardzo ładny efekt. Niewątpliwą wadą jest zapach, który na pewno poczujemy przy przycinaniu pędów. Niestety fiołkami nie pachnie :(  Na szczęście zapachu tego nie czujemy na co dzień, a jedynie przy cięciu pielęgnacyjnym, czyli dość rzadko. Często zdarza się, że przy zmianie warunków lub w okresie kwitnienia serissa gubi część liści, które wcześniej żółkną. Zdarza się nawet, że opadają wszystkie liście, choć bardzo rzadko. Na miejscu opadłych liści pojawiają się jednak nowe i drzewko szybko odzyskuje dawny wygląd.  

Serissa powinna stać w pełnym świetle, jednak unikać należy bezpośredniego nasłonecznienia, szczególnie latem. Gatunek ten bardzo nie lubi szybkich zmian wilgotności podłoża, dlatego postawienie drzewka na słońcu nie jest korzystne. Podłoże należy utrzymywać tylko lekko wilgotne, ale nie można dopuścić do całkowitego wysuszenia. Latem podlewamy codziennie, zimą rzadziej. W wypadku tego gatunku, należy doświadczalnie dojść do optymalnego sposobu podlewania, ponieważ przy zbyt dużej wilgotności podłoża serissa gnije, przy suszy usycha. Korzystne jest zraszanie.  Nawozimy  co dwa tygodnie latem i wiosną, a jesienią i zimą co miesiąc.
Gatunek ten przesadzamy każdego roku. Starsze drzewka przesadzamy, gdy korzenie wypełnią doniczkę.
Cięcie: pozwalamy pędom rosnąć na kilka centymetrów, po czym  przycinamy ponad parą liści co spowoduje wyrośnięcie dwóch nowych pędów. W ten sposób można dość szybko  zagęścić koronę.
Rozmnażamy przez sadzonki zielne najlepiej wiosną i latem.

 


Tysiące tanich 
przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

>

 

© Copyright 2003-2007    Wszelkie prawa zastrzeżone