Mapa strony

   Strona główna

Podstawy sztuki bonsai

   Czym jest bonsai
   Dlaczego są takie małe
   Podlewanie i nawożenie
   Drutowanie
   Przesadzanie
   Rozmnażanie
   Pielęgnacja
   Przycinanie
   Hodowla wybranych gatunków
   Fotografowanie bonsai

Zaprzyjaźnione strony

   www.lasypolskie.pl

   www.zielonaziemia.pl

   www.klimatdlaziemi.pl

   www.naszaziemia.pl

   www.recykling.pl

Linki

Katalogi stron

 Sageretia theezans (indoor)

 

 

Cechy charakterystyczne pomocne w rozpoznaniu gatunku

Cechy charakterystyczne: liście sageretii są drobne, owalne, nieco sztywne, błyszczące, młode jasno zielone lub czerwonawe z czasem stają się ciemniejsze. Kora o bardzo oryginalnym wyglądzie łuszcząca się dość dużymi płatami. Kolor pnia po odpadnięciu płata kory jest jasno brązowy i zielonkawy. Charakterystyczny jest dość szybki przyrost. Przy zmianie warunków sageretie często gubią część liści, które wcześniej żółkną. 

                  

                  

 

Warunki hodowli

Sageretie to krzewy występujące w cieplejszych klimatach, głównie w Azji i Ameryce Północnej. Odmiana , która jest tu opisana pochodzi z Chin. Nasz klimat jest zdecydowanie dla niej za chłodny, dlatego bonsai z tego gatunku hodujemy w domach (w miesiącach letnich można hodować na zewnątrz). Sageretia jest bardzo atrakcyjnym gatunkiem, ze względu na drobne błyszczące listki i bardzo dekoracyjną korę. Kolory pnia jakie odsłania łuszcząca się kora są jednymi z najładniejszych barw tej części rośliny jakie można spotkać wśród drzew. Gatunek ten charakteryzuje się szybkim przyrostem. Młode listki  rozwijające się na pędach często mają czerwonawą barwę. Przy dobrych warunkach można uzyskać w krótkim czasie bardzo gęstą koronę. 

 Stanowisko dla Sageretii powinno być jasne, choć latem należy ją osłaniać przed silnym słońcem, które może przypalać listki. Temperatura optymalna dla tego gatunku to zimą około 15 st, a latem 19 -24 st. Korzystne i  porządane jest zraszanie rośliny, ponieważ sageretie wymagają dużej wilgotności . Nawożenie  należy przeprowadzać przez cały rok, zimą raz w miesiącu, a przez resztę roku co dwa tygodnie. Przesadzanie co dwa lata lub gdy korzenie wypełnią doniczkę. Przycinamy dość często ze względu na szybki przyrost. Zabieg ten silnie pobudza roślinę do rozwoju nowych pędów. Rozmnażać najlepiej przez sadzonki zielne, które dość łatwo się przyjmują (ważne jest tu dbanie o dużą wilgotność wokół sadzonek). 

 


Tysiące tanich 
przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

>

 

© Copyright 2003-2007    Wszelkie prawa zastrzeżone