FICUS RETUSA

                                                                        

CECHY CHARAKTERYSTYCZNE POMOCNE W ROZPOZNANIU GATUNKU

  

Bonsai do wnętrz (indoor)

Cechy charakterystyczne: liście gładkie błyszczące, młode jasno zielone z czasem ciemniejące. Ciekawy wzór kory z białawymi wypustkami. W dobrych warunkach retusa wypuszcza korzenie powietrzne.

 

OPIS I WARUNKI HODOWLI

 

Ficus retusa jest bardzo często wybieranym gatunkiem na bonsai między innymi ze względu na bardzo efektowne korzenie powietrzne. Jest jedna z najbardziej odpornych roślin jakie wybieramy do kształtowania. Niektórzy nazywają retusa niezniszczalnym pod czym się podpisuję, ponieważ wytrzymuje on zabiegi przy których inne gatunki na pewno by nie wytrzymały. Nie oznacza to oczywiście, że można go postawić na oknie i zapomnieć, jednak hodowlę można uznać za łatwą. Ficusy rosną przez cały rok i nawet zimą możemy zaobserwować wiele rozwijających się liści.  

Stanowisko powinno być jasne lecz nie bezpośrednio nasłonecznione (rośliny te znoszą słabe światło, ale nie rozwijają się w nim dobrze). Przez cały rok należy zapewnić temperaturę powyżej 15°C, latem gdy temperatura jest zbliżona do pokojowej ficusy można wystawiać na zewnątrz. Nie można zapominać o podlewaniu gdyż nie lubią suszy. Po dłuższym okresie bez wody mogą zrzucać liście, które z czasem odrosną. Retusa bardzo lubi zraszanie i wszelkie zabiegi podnoszące wilgotność wokół niego.  Nawożenie co dwa tygodnie wiosną i latem. Jesienią i zimą ze względu na wolniejszy przyrost nawozimy co miesiąc.  Drutowanie  o dowolnej porze roku . Rozmnażanie z sadzonek zielnych możliwe jest praktycznie przez cały rok, zalecane wiosną. Gatunek ten przesadzamy każdego roku lub gdy korzenie wypełnią doniczkę. Drzewka starsze niż dziesięcioletnie co dwa - trzy lata.

inne gatunki