Strona główna

Podstawy sztuki bonsai

   Czym jest bonsai
   Dlaczego są takie małe
   Podlewanie i nawożenie
   Drutowanie
   Przesadzanie
   Rozmnażanie
   Pielęgnacja
   Przycinanie
   Hodowla wybranych gatunków
   Fotografowanie bonsai

Zaprzyjaźnione strony

   www.lasypolskie.pl

   www.zielonaziemia.pl

   www.klimatdlaziemi.pl

   www.naszaziemia.pl

   www.recykling.pl

 

 

 Przycinanie

Przycinanie jest najczęściej wykonywanym zabiegiem pielęgnacyjnym pozwalającym na utrzymanie i korygowanie kształtu drzewek. Skracanie rosnących pędów jest praktycznie konieczne przez cały okres wegetacyjny. Bez tego zabiegu pędy rosły by głównie na długość i byłyby słabo rozgałęzione i ulistnione. Przycięcie pędu powoduje, że przed miejscem cięcia pojawiają się nowe pączki, z których wyrastają pędy boczne. Sukcesywne przycinanie prowadzi więc do zagęszczenia gałązek, a co za tym idzie otrzymania gęstego ulistnienia. 

Ważne jest aby drzewko utrzymywać w bardzo dobrej formie przez odpowiednie podlewanie i nawożenie. Wówczas ilość wyrastających pędów będzie większa, a dzięki temu będziemy mieli więcej możliwości formowania.

W zależności od wieku usuwanego pędu i gatunku naszego drzewka zabieg ten wykonuje się palcami lub nożyczkami. W przypadku drzew iglastych najlepiej jest używać tylko własnych rąk (części niezdrewniałe). Przycinanie nożyczkami powoduje, że przycięte pędy na końcach brązowieją i często ich końcówki usychają. Efekt ten znika po kilku tygodniach, ale wytworzenie nowych pąków trwa dłużej niż przy uszczykiwaniu palcami. Drzewa iglaste mają różne ulistnienie: igiełkowate (np. świerki) i łuskowate (np.cypryski). Niektóre gatunki posiadają oba typy liści. W przypadku ulistnienia igiełkowatego, aby skrócić pęd należy go uchwycić jedną ręką, a drugą pociągnąć za końcówkę, która powinno dość łatwo wyjść. Gdy nasze drzewko ma ulistnienie łuskowate zabieg ten wykonujemy podobnie, tyle że przy wyciąganiu końcówki pędu wykonujemy lekki skręt. W przypadku sosen młode pędy (świece) należy przycinać gdy się jeszcze nie rozwiną do końca, co spowoduje wyrośnięcie nowych pąków u jej podstawy.

Drzewa liściaste również możemy pielęgnować uszczykując pędy paznokciami, jednak tylko w przypadku bardzo młodych gałązek. W większości przypadków używamy nożyczek. Zazwyczaj ucinamy zbyt długi pęd zostawiając odpowiednią ilość listków pozwalającą na otrzymanie pożądanego efektu. Zbyt mocne skrócenie lub pozostawienie zbyt długiej gałązki, może zepsuć  kształt korony. Dlatego nie przejmujmy się za bardzo gdy w literaturze przeczytamy, że cięcie pielęgnacyjne polega na pozostawieniu np. pięciu listków. Jest to przykładowa ilość. W praktyce pędy skraca się po prostu tyle ile trzeba aby otrzymać odpowiedni kształt korony drzewka.

Najważniejsza w tym wszystkim jest praktyka, dlatego nie bójmy się małych eksperymentów, bo to właśnie one dostarczą nam najwięcej informacji. Pamiętajmy, że najgorsze co można zrobić to pozostawić drzewko same sobie z obawy przed "zepsuciem" go przez przycinanie. Bez tego zabiegu wyrośnie nam po prostu krzaczek.


Tysiące tanich 
przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

>

 

© Copyright 2003-2007    Wszelkie prawa zastrzeżone