Mapa strony

   Strona główna

Podstawy sztuki bonsai

   Czym jest bonsai
   Dlaczego są takie małe
   Podlewanie i nawożenie
   Drutowanie
   Przesadzanie
   Rozmnażanie
   Pielęgnacja
   Przycinanie
   Hodowla wybranych gatunków
   Fotografowanie bonsai

Zaprzyjaźnione strony

   www.lasypolskie.pl

   www.zielonaziemia.pl

   www.klimatdlaziemi.pl

   www.naszaziemia.pl

   www.recykling.pl

Linki

Katalogi stron

 Ligustr chiński (indoor)

 

 

Cechy charakterystyczne pomocne w rozpoznaniu gatunku

Cechy charakterystyczne: liście ligustra są delikatne, młode jasno zielone z czasem stają się ciemniejsze. Kora dość jasna z drobnymi naroślami, raczej gładka nie łuszcząca się. Roślina jest wrażliwa na przesuszenie i już po kilku godzinach od wyschnięcia podłoża końce pędów zaczynają zwisać, a po około jednej dobie liście stają się pomarszczone i zwinięte. Charakterystyczny jest szybki przyrost. 

   

Warunki hodowli

Ligustry są dość popularne, u nas odmiany często można spotkać  jako żywopłoty. Gatunek ten charakteryzuje się bardzo szybkim przyrostem. Należy do jednych z łatwiejszych w hodowli, choć ligustry są wrażliwe na przesuszenie. Przy dobrych warunkach można uzyskać w krótkim czasie bardzo gęstą koronę. Odmiana sinensis to typowe drzewko do domu, choć doświadczenie pokazało, że wystawione na zewnątrz wytrzymuje nawet lekkie przymrozki (są to już jednak warunki bardzo niekorzystne). Drzewko to można drutować w każdym czasie, a pędy nawet te zdrewniałe są dość elastyczne.

 Stanowisko dla Ligustra powinno być jasne, choć latem należy go osłaniać przed silnym słońcem. Szczególną uwagę należy zwrócić na małe okazy w niewielkich doniczkach, ponieważ niewielka ilość podłoża jaka się mieści w takim pojemniku szybko może wyschnąć, a ligustry nie znoszą suszy. Najlepiej gdy temperatura w pomieszczeniu nie spada poniżej 15 °C . Korzystne jest zraszanie rośliny. Nawozić  ligustra należy przez cały rok, zimą raz w miesiącu, a przez resztę roku co dwa tygodnie. Przesadzanie co dwa lata lub gdy korzenie wypełnią doniczkę. Przycinamy dość często ze względu na szybki przyrost. Przycinanie ma na celu głównie utrzymanie kształtu korony i od tego w największym stopniu zależy ile listków na ciętym pędzie pozostawimy. Szkodniki nie postrzegają ligustra jako ulubione danie, co nie oznacza że ich wcale nie atakują. Jednak szybciej można się spodziewać ataku grzybów niż wspomnianych robali. Rozmnażać najlepiej przez sadzonki zielne, które dość łatwo się przyjmują (ważne jest tu dbanie o dużą wilgotność wokół sadzonek). 

 


Tysiące tanich 
przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

>

 

© Copyright 2003-2007    Wszelkie prawa zastrzeżone