Mapa strony

   Strona główna

Podstawy sztuki bonsai

   Czym jest bonsai
   Dlaczego są takie małe
   Podlewanie i nawożenie
   Drutowanie
   Przesadzanie
   Rozmnażanie
   Pielęgnacja
   Przycinanie
   Hodowla wybranych gatunków
   Fotografowanie bonsai

Zaprzyjaźnione strony

   www.lasypolskie.pl

   www.zielonaziemia.pl

   www.klimatdlaziemi.pl

   www.naszaziemia.pl

   www.recykling.pl

Linki

Katalogi stron

 Grubosz drzewiasty (indoor)

 

 

Cechy charakterystyczne pomocne w rozpoznaniu gatunku

Cechy charakterystyczne: Grubosz jest charakterystyczną rośliną. Jest to sukulent, posiadający bardzo grube, mięsiste liście koloru jasno zielonego. Przy dużej ilości promieni słonecznych obrzeża liści stają się czerwone. Kora dość jasna o ciekawej fakturze z charakterystycznymi pierścieniami, nie łuszcząca się.  

Warunki hodowli

Grubosze są popularnymi roślinami doniczkowymi . Są bardzo łatwe w hodowli. Zazwyczaj problemem przy hodowli roślin jest dawkowanie wody. W przypadku grubosza problem ten znika. Potrzebuje on niewiele wody do prawidłowego rozwoju. W mięsistych liściach jest w stanie zmagazynować odpowiednią ilość wody aby przetrwać okresy suszy. Takie właściwości zawdzięcza swojemu pochodzeniu (Afryka). Przyrost grubosza jest umiarkowany, jednak przy odpowiednich warunkach można uzyskać całkiem szybki rozwój. Liście wyrastają parami. Przycinanie Grubosza powoduje prawie zawsze pojawienie się podwójnej ilości liści. Po przycięciu pędu poniżej cięcia pojawiają się dwa nowe.

Nawet grube gałązki grubosza są bardzo elastyczne, niezdrewniałe. Duża zawartość wody powoduje, że nawet większe pędy można drutować (daje to jednak znikomy efekt ze względu na niedrewniejące pędy). Należy przy tym zachować ostrożność ponieważ gałązki są dość  kruche. Grubosze formuje się więc przez cięcie.

 Stanowisko dla grubosza powinno być bardzo jasne, nie przeszkadza mu pełne słońce, wręcz przeciwnie jest to najlepsze miejsce dla niego. Latem grubosz bardzo dobrze czuje się na zewnątrz i może tam stać nawet gdy temperatura spada nocami do 10stopni. Zimujemy w domu, warunki pokojowe są dobrze przez grubosze znoszone. Należy wtedy zadbać o jak największą ilość światła .Nawozimy od wiosny do jesieni co miesiąc. Przesadzanie co dwa lata lub gdy korzenie wypełnią doniczkę. Przycinanie polecane jako bardzo skuteczny sposób zagęszczania i oczywiście utrzymania kształtu. Grubosz jest bardzo odporny na ataki wszelkiego rodzaju szkodników i grzybów. Rozmnażać możemy nawet z jednego listka. Wystarczy go położyc za żyznym i wilgotnym podłożu. Grubosz ze względu na pochodzenie ma ciekawy sposób rozmnażania. Po okresie suszy, obfite podlanie powoduje zrzucanie części liści, które mają wtedy idealne warunki do zakorzenienia i stworzenia nowej rośliny.

 


Tysiące tanich 
przedmiotów!
Tysiące tanich przedmiotów!

>

 

© Copyright 2003-2007    Wszelkie prawa zastrzeżone