Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomocy - kasztanowiec
Autor Wiadomość
20alicja1 

Dołączyła: 25 Lut 2018
Skąd: Pruszcz Gdański
  Wysłany: 2018-02-25, 18:44   Pomocy - kasztanowiec

Cześć Wszystkim :-)

Mam taki problem otóż muszę się przeprowadzić pod koniec marca lub kwietnia tego roku z domu jednorodzinnego do bloku na 1 piętro a okna są wschodnie.

Posiadam kasztanowca wychodowango przeze mnie z nasiona (2004r.), stojącego cały rok na zewnątrz na poziomie gruntu. Zimą niczym go nie ochraniam a latem stoi w pólcieniu. Ma około 30 cm wysokosci, jest już zkarlowaciał i wygląda jak winno wyglądać bonsai.

Mam dylemat czy trzymać go na parapecie licząc że nie spadnie, ptaki go nie połamiom lub słońce nie spali a zimą nie przemrozi itd. czy spróbować go trzymać w domu w akwarium w pobliżu okna, by był mikroklimat zachowany.


Czy ktoś już przerabiać coś takiego?


Ps.
Po ilu latach kasztanowiec zakwita?
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-02-26, 19:42   

Witaj!

Jesteś chyba pierwszą osobą na tym forum, która posiada kasztanowca formowanego jako bonsai i to (jak napisałaś) - od nasiona. Ogólnie rzecz ujmując - kasztanowiec jest to twardy hmm ......"kasztan" do zgryzienia, rzadko spotykany i formowany jako bonsai. I tak naprawdę trudno się takiemu stanowi rzeczy dziwić. Problemem najważniejszym jest w przypadku kasztanowca zachowanie proporcji między wielkością liści a wielkością samego drzewka i aby te proporcje zachować wielkość/wysokość drzewka musiałaby wynosić około 1m (tak jest w przypadku naszego rodzimego kasztanowca zwyczajnego - łac. Aesculus hippocastanum). I jak sądzę Ty właśnie takiego posiadasz. A wracając do Twojego problemu

Cytat:
czy trzymać go na parapecie licząc że nie spadnie, ptaki go nie połamiom lub słońce nie spali a zimą nie przemrozi itd.


Możesz trzymać go na parapecie, jednakże musisz zrobić zabezpieczenia aby rzeczywiście się z niego nie zsunął. Ptaki raczej mu nie zaszkodzą, słońce też nie powinno gdyż jest to gatunek światłolubny. Jednakże przez okres wegetacyjny tj. od rozwoju liści na wiosnę aż do jesieni potrzebuje dużo wody. Kolejnym krytycznym okresem jest zima i zabezpieczenie doniczki wraz z bryłą korzeniową przed przemarznięciem. Najlepszym rozwiązaniem byłaby zimna szklarnia, ale o takową w bloku bardzo trudno. Czasami przed blokami w miastach są takie mini ogródki i może ktoś, kto takowy ogródek ma przed Twoim nowym domem - mógłby niewielki skrawek powierzchni wygospodarować - myślę, że nie zaszkodzi się na nowym miejscu zorientować.

Cytat:
czy spróbować go trzymać w domu w akwarium w pobliżu okna, by był mikroklimat zachowany.


Absolutnie nie, gdyż kasztanowiec jest gatunkiem uprawianym na zewnątrz, a w domu najzwyczajniej by zmarniał.

Cytat:
Po ilu latach kasztanowiec zakwita?


Jeśli by rósł w gruncie to już po około 10-14 latach od siewki, nie wiem natomiast jak się zachowa będąc formowanym jako bonsai, gdzie wszystko jest nieco odmienne niż w gruncie. Możesz, tak przy okazji, zapodać fotki drzewka, jestem (i myślę, że nie tylko ja) ciekawy jak wygląda. Pozdr. Jarek Ż.
Ostatnio zmieniony przez jareckiM66 2018-02-26, 19:43, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group