Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Drzewko kupione w markecie budowlanym "O**"
Autor Wiadomość
Reactor 

Wiek: 37
Dołączył: 26 Lis 2017
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2018-01-23, 01:01   Drzewko kupione w markecie budowlanym "O**"

Zakupiłem drzewko w sklepie budowalnym... Nie była to żadna wyprzedasz, czy promocja... Drzewko słono kosztowało, bo 50zł :) Czemu więc je kupiłem? 3 powody!

1. Wygląda na zupełnie zdrowe! Pełno zielonych pędów i łodyg. Listki jasno zielone
2. Moim zdaniem śliczny pień, który już wygląda jak prawdziwie duże solidne drzewo, lecz w wersji miniaturowej! :)
3. Ładna doniczka i kamyczki ozdobne ;P

Problem jednak w tym, że nigdzie nie było napisane co to za gatunek. Jedynie pisze na etykiecie (jeśli to jest z tego drzewka):

Stanowisko: dużo światła, nie w pełnym słońcu
Pielęgnacja: utrzymuj wysoką wilgotność bryły korzeniowej
Nawożenie: w okresie wzrostu 2x w miesiącu
Ogólne: wysoka wilgotność powietrz, zraszać



Tak więc, co to może być za gatunek? :) Może seriusa cuchnąca?
Ostatnio zmieniony przez Reactor 2018-01-23, 01:11, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-01-23, 17:47   

Tak na 99% to czapetka (łac. Syzygium), gatunek z rodziny mirtowatych, od jakiegoś czasu w miarę regularnie oferowany na polskim rynku, w tym również w marketach budowlanych, Pozdr. Jarek Ż.
Ostatnio zmieniony przez jareckiM66 2018-01-23, 17:50, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Reactor 

Wiek: 37
Dołączył: 26 Lis 2017
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2018-01-26, 01:51   

Dzięki za informację! Powiedz mi jeszcze jakie podłoże najlepiej zastosować? Czy może być mieszanka 70% Akadama i 30% Kiryu? A na spod, pod mieszankę Kermazyt?
_________________
Ficus Ginseng Bonsai - 80cm
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-01-26, 21:07   

Reactor napisał/a:
Powiedz mi jeszcze jakie podłoże najlepiej zastosować? Czy może być mieszanka 70% Akadama i 30% Kiryu? A na spod, pod mieszankę Kermazyt?


Zastosuj podobną mieszankę, jaką Tobie zaproponował MaciekMM w innym wątku dotyczącym tego gatunku. Akadama jak i kiryu są podłożami stosunkowo kwaśnymi (aka chyba najmniej), a przy tym nie tanimi. Czapetka jest gatunkiem w miarę tolerancyjnym co do pH glebowego, jednakże bardziej zniesie podłoża bardziej zasadowe niż kwaśne. Na stanowiskach naturalnych rośnie w podłożu składającym się z piasku, gliny oraz iłów, które (no może oprócz piasku) są podłożami zasadowymi (pH powyżej 7,0). Złotym środkiem jest tutaj podłoże obojętne, które jej "krzywdy" nie uczyni. Czy na dno dać keramzyt? Jak najbardziej, gdyż korzenie roślin również muszą oddychać. Tak na marginesie inna nazwa czapetki którą masz to eugenia mirtolistna (łac. Eugenia myrtifolia). Pozdr. Jarek Ż.
 
 
Reactor 

Wiek: 37
Dołączył: 26 Lis 2017
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2018-01-29, 02:31   

No chętnie bym zastosował, ta mieszankę, lecz jestem początkujący i nie bardzo wiem o czym pisał kolega mówiąc kocidama no i z czego ta korowina? Co to jest? :)
_________________
Ficus Ginseng Bonsai - 80cm
 
 
Mirek Drabent 


Pomógł: 16 razy
Wiek: 63
Dołączył: 02 Maj 2010
Skąd: Głogów
Wysłany: 2018-01-29, 18:02   

Niezbrylający się pod wpływem wilgoci żwirek dla kota (taki do kuwety) Korowina-kora do odkrywania gleby w ogrodzie (kora w workach w sklepie ogrodniczym lub marketach budowlanych)
_________________
Pozdrawiam!
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-01-29, 18:31   

Mirek Drabent napisał/a:
Korowina-kora do odkrywania gleby w ogrodzie (kora w workach w sklepie ogrodniczym lub marketach budowlanych)


Niestety nie chodzi tutaj o korę do okrywania ziemi w ogrodzie, tylko o rozdrobnione na drobiny wielkości 0,3-1cm, dodatkowo kompostowane fragmenty kory (przede wszystkim z drzew iglastych np. świerków, sosen), służące jako dodatek do mieszanek glebowych do roślin iglastych czy też azalii i rododendronów, które można dostać praktycznie tylko w centrach ogrodniczych (ja przynajmniej nigdy nie spotkałem ich w marketach budowlanych). Co do kocidamy (ewentualnie kociodamy), aktualnie znikła z rynku (była spotykana/oferowana w sieci sklepów bodajże Tesco), może kiedyś znowu się pojawi, bo jako element podłoża do bonsai miała naprawdę wielu zwolenników i się sprawdzała. Pozdr. Jarek Ż.
Ostatnio zmieniony przez jareckiM66 2018-01-29, 18:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Reactor 

Wiek: 37
Dołączył: 26 Lis 2017
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2018-01-29, 22:16   

Ech no to jedno jak i drugie bedzie ciezko gdziekolwiek dostac, z tego co widze.. :( No a coś moze innego? A może ktoś ma takie cos? Potrzebuje takiej mieszanki zaledwie 0,7-75L... :/
_________________
Ficus Ginseng Bonsai - 80cm
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-01-29, 23:31   

Wiele osób zajmujących się sztuką bonsai samemu robi mieszanki glebowe, stosując różne proporcje składników w zależności od gatunku rośliny. Ważnym jest aby podłoże nie było z jednej strony zbyt ciężkie i zbite (zaduszające korzenie drzewka) a z drugiej zbyt przepuszczalne i jałowe, praktycznie nic nie oferujące roślinie. Korowiny powinny być dostępne, tak samo drobny żwirek i keramzyt (frakcji około 1cm na drenaż). Zamiast kociodamy możesz zastosować drobny keramzyt (frakcja 0,3-0,5cm), trochę zeolitu (do kupienia w sklepach akwarystycznych jako składnik filtrów zewnętrznych). Gdyby nie było korowin, może być niewielka ilość ziemi ogrodniczej (nie musi być zbyt dużo części organicznej, gdyż po 4-6 tygodniach od przesadzenia będziesz mógł rozpocząć nawożenie drzewka). Całość, po wymieszaniu, powinna być w miarę luźna, nadająca się dla Twojej rośliny. Pozdr. Jarek Ż.
Ostatnio zmieniony przez jareckiM66 2018-01-29, 23:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Reactor 

Wiek: 37
Dołączył: 26 Lis 2017
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2018-01-30, 04:18   

Bardzo dziękuje za pomoc! Ta informacja, już powinna mi w 100% wystarczyć do wykonania odpowiedniej mieszanki! :)

[ Dodano: 2018-02-15, 13:30 ]
Pilnie proszę o pomoc, gdyż moje drzewko wygląda tragicznie i nie wiem co mu jest i jak temu zapobiec!?










Ciemny pień od dołu jest od wody, którą właśnie podlałem bonsai. Drzewko podlewam, dopiero wtedy gdy po wsadzeniu palca w ziemie na głębokość około 1cm nie wyczuwam już wilgoci.
_________________
Ficus Ginseng Bonsai - 80cm
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-02-17, 15:40   

Jak dla mnie drzewko, pomimo że sprawdzałeś jego wilgotność, tej wilgotności jednak ma za dużo (roślina najzwyczajniej mogła zostać przelana zanim ją nabyłeś). Czy jak ją podlewasz, to nadmiar wody pojawia się na podstawce? Jeśli nie, to woda (wilgoć) zbiera się na dnie doniczki od jej wnętrza i korzenie zaczynają gnić. Wyjmij ostrożnie roślinę z doniczki i sprawdź stan korzeni oraz zapach całej bryły korzeniowej. Wybierz jakiś korzonek i ostrożnie zdrap jego wierzchnią warstwę. Jeśli pod spodem jest jasna tkanka to korzenie jeszcze żyję, jeśli zaś brązowa - to należy się martwić. Spróbuj opłukać korzenie w misce z wodą, a następnie wsadzić roślinę do innego podłoża (najlepiej do drobnego żwiru z zeolitem i odrobiną ziemi kwiatowej lub parkowej z kretowiska). Jeśli zechcesz sadzić roślinę w tą samą donice - to ją dokładnie umyj i wyparz w gorącej wodzie. Dobrze gdybyś miał odżywkę do roślin np. Rainbow lub Yorkey ewentualnie Asahi (ta ostatnia może być dostępna w sklepach ogrodniczych, pozostałe dwie w sklepach z artykułami do bonsai). Wtedy mógłbyś ją roślinie po przesadzeniu zaaplikować, gdyż nadają się one dla roślin m.in. bardzo osłabionych i ogólnie w złej kondycji. Na razie tyle co mógłbym Tobie poradzić w tej sytuacji. Życzę powodzenia. Pozdr. Jarek Ż.
Ostatnio zmieniony przez jareckiM66 2018-02-17, 15:42, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Reactor 

Wiek: 37
Dołączył: 26 Lis 2017
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2018-02-17, 16:11   

Bardzo dziękuje za pomoc! Na innym forum dodatkowo napisali mi, że roślina, ma mało światła i należy zakupić LED GROW do niej
_________________
Ficus Ginseng Bonsai - 80cm
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-02-19, 16:45   

Przede wszystkim to roślina ma nieodpowiednią glebę i to ten czynnik, w Twoim przypadku, w pierwszej kolejności odpowiada za stan rośliny, a nie zbyt mała ilość światła. Zła, zbyt mokra lub zbyt przesuszona wskutek różnych czynników gleba potrafi roślinę zabić, natomiast nie spotkałem się nigdzie z informacją, aby roślinę zabiło niedostateczne oświetlenie. Owszem, jest ono potrzebne roślinom w różnym stopniu i w różnych okresach wzrostu oraz rozwoju (stąd m.in. podział roślin na światłożądne i cienioznośne) oraz jest głównym energodawcą w procesie fotosyntezy, jednak nie tak, jak odpowiednie podłoże o odpowiednich parametrach fizyko-chemicznych dla rozwoju korzeni. Mając super- i hiper- odpowiednie warunki świetlne przy jednoczesnym fatalnym stanie korzeni wskutek cytowanego wyżej kiepskiego podłoża (nieodpowiedniego dla określonego gatunku) roślina będzie wegetować, aż w końcu zginie. Cytowane wyżej przeze mnie informacje niech Ciebie absolutnie nie zniechęcą do jej doświetlenia alternatywnymi, odpowiednimi źródłami światła, gdyż to roślinie pomoże przetrwać roślinie "ubogi" w światło okres jesienno-wczesnowiosenny. Jednakże przede wszystkim w pierwszej kolejności skoncentruj się na wymianie podłoża na ogólnie powiedziawszy - lepsze, o którym to już wspominałem we wcześniejszych postach. Pozdr. Jarek Ż.
Ostatnio zmieniony przez jareckiM66 2018-02-19, 16:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Reactor 

Wiek: 37
Dołączył: 26 Lis 2017
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2018-02-20, 12:39   

W takim razie trzem zrobić zakupy... :) O odpowiednie preparaty jest trudno, więc trzeba zakupić przez internet... Pytanie się tylko mi nasuwa, czy jedna z tych mieszanek była by odpowiednia dla mojego drzewka?

http://swiat-bonsai.pl/104-gotowe-mieszanki
_________________
Ficus Ginseng Bonsai - 80cm
 
 
jareckiM66 

Pomógł: 20 razy
Dołączył: 12 Lut 2013
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2018-02-20, 16:30   

Jak najbardziej mieszanka VIP. Na stronie tego sklepu w dziale nawozy i preparaty - płynne - znajdziesz też odżywki witaminowo-mineralne tj. Rainbow lub Yorkey, o których we wcześniejszych postach wspominałem. Pamiętaj tylko o drenażu na spód doniczki. Pozdr. Jarek Ż.
Ostatnio zmieniony przez jareckiM66 2018-02-20, 16:31, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group