Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
"Zagłaskanie kota na śmierć" jak można przedobrzyć
Autor Wiadomość
Bartłomiej
[Usunięty]

  Wysłany: 2010-11-27, 19:52   "Zagłaskanie kota na śmierć" jak można przedobrzyć

Witam
Wyszedłem z takim tematem, a raczej propozycją i nie wiedziałem gdzie ją zamieścić więc robię to w "lecznicy". Chodzi mi o to, że... Często spotkałem się, że w opiece nad Bonsai i nie tylko, także pre-Bonsai można przedobrzyć. Mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi:) Po prostu w jaki sposób swoimi zabiegami można doprowadzić swoją roślinkę na skraj agonii :P
 
 
ItalianCopper 
Mateusz


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 05 Sie 2010
Skąd: Kielce
Wysłany: 2010-11-27, 23:18   

Dziwny temat. "Przedobrzyć" to według mnie zapewnić drzewu zbyt dużej ilości czynników potrzebnych do życia w stosunku do wymagań danego gatunku. No i jeszcze można za mocno przyciąć drzewo lub połamać przy gięciu.
Ostatnio zmieniony przez ItalianCopper 2010-11-27, 23:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Herpestes 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 20 Mar 2008
Skąd: Stare Juchy
Wysłany: 2010-11-28, 06:45   

Chyba najczęście można przenawozić i przelać.Osobiście na samym początku przygody z bonsai,gdy jeszcze nie miałem dostępu do internetu,wydawało mi się logiczne płukanie bryły korzeniowej w wodzie przy przesadzaniu.Oczyszczanie korzeni z ziemi w wodzie nie uszkadzało ich i nie tępiło narzędzi przy przycinaniu jej.Oczywiście jest to błąd,którego nie można robić.
 
 
radosai 
Radosław K


Pomógł: 4 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Lip 2010
Skąd: uk
Wysłany: 2010-11-28, 09:31   

Witam.

Herpestes napisał/a:
wydawało mi się logiczne płukanie bryły korzeniowej w wodzie przy przesadzaniu.Oczyszczanie korzeni z ziemi w wodzie nie uszkadzało ich i nie tępiło narzędzi przy przycinaniu jej.Oczywiście jest to błąd,którego nie można robić.



Możesz rozwinąć? Chodzi o narzędzia czy o płukanie korzeni?
Pzdr Radek K.
_________________
"Delicate Branches
Roots caress a simple pot
White blossoms shimmer
The essence of all forests
Lives here in one small tree"
- Matsuyama Mokurai
 
 
Herpestes 


Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 20 Mar 2008
Skąd: Stare Juchy
Wysłany: 2010-11-28, 10:35   

Chodzi mi o to,że wypłukana bryła korzeniowa z ziemi nie tępi sekatora przy skracaniu korzeni i że płukanie korzeni w wodzie nie niszczy ich ponieważ ich nie urywa,wszystkie korzenie nawet te najdrobniejsze pozostaja na swoim miejscu.
 
 
radosai 
Radosław K


Pomógł: 4 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Lip 2010
Skąd: uk
Wysłany: 2010-11-28, 10:40   

Spoko teraz rozumiem.
Radek K.
_________________
"Delicate Branches
Roots caress a simple pot
White blossoms shimmer
The essence of all forests
Lives here in one small tree"
- Matsuyama Mokurai
 
 
Bartłomiej
[Usunięty]

Wysłany: 2010-11-29, 17:44   

W sumie tak jak się zastanowiłem to faktycznie nie wiem po co stworzyłem ten temat :-o Jakoś tak sobie zakodowałem w głowie, że jak wrócę do domu to od razu napisze. Tak jakoś wyszło bez zastanowienia większego ;) Faktycznie sprawy są oczywiste tak jak napisaliście wyżej :
przenawożenie
przelanie
przegrzanie
przechłodzenie
przewilgocenie
i innego typu prze- :D
 
 
Lena_Xxx 
Lena Osiecka

Dołączyła: 07 Mar 2017
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-07, 20:24   

Herpestes napisał/a:
wydawało mi się logiczne płukanie bryły korzeniowej w wodzie przy przesadzaniu.Oczyszczanie korzeni z ziemi w wodzie nie uszkadzało ich i nie tępiło narzędzi przy przycinaniu jej.Oczywiście jest to błąd,którego nie można robić.


To znaczy, że nie należy płukać korzeni przy przesadzaniu? Dlaczego? Na jednej ze stron o bonsai czytałam, że warto namoczyć całą bryłę korzeniową i wypłukać starą ziemię, jeśli jest zbyt ubita.
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2017-03-08, 08:16   

Można pisać na ten temat bardzo długie elaboraty. Wszystko zależy od indywidualnych przypadków, ale ogólnie wypłukiwanie całej bryły korzeniowej jest błędem. Jeśli ziemia jest zbita, to namoczenie ułatwia jej rozluźnienie i częściową wymianę (więc nie ma błędu na stronie, którą czytałaś). Niektóre gatunki (np buki) mają na korzeniach bakterie, z którymi żyją w symbiozie. Wypłukanie bryły korzeniowej to dla nich pewna śmierć. Weź też pod uwagę, że niektórych korzeni włośnikowych niemal nie widać gołym okiem, a one dla drzewek bonsai są najważniejsze. Im więcej ziemi wybierasz tym więcej tracisz włośników. Jednak jeszcze raz podkreślę - każde drzewko wymaga indywidualnego traktowania. Najlepiej postępować wedle cytatu "znaj proporcjum mociumpanie".
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group