Strona Główna Forum Przyjaciół Bonsai
!!! WITAMY NA FORUM POŚWIĘCONYM PIĘKNEJ SZTUCE BONSAI !!! Bonsaiści całego Świata! Łączcie się ! :-)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
ficus beniamina - choroba czy szkodnik?
Autor Wiadomość
Jacqueline_ 

Dołączyła: 15 Kwi 2013
Skąd: Łowicz
  Wysłany: 2013-05-08, 14:40   ficus beniamina - choroba czy szkodnik?

witam
coś niedobrego dzieje się z moim ficusem - zaczne od tego, że jakiś czas temu miał chyba jakieś szkodniki - takie małe okrągłe półprzezroczyste nacieki na spodach liści które schodziły pod paznokciem, ale nie kleiło się to coś. Nie wiem czy to nie były przędziorki gdyż raz udało mi się zauważyć maciupciego czerwonego pajączka chyba, ale momentalnie śmignął i już go nie było. Takie nacieki były prawie na wszystkich ficusach, ale jak zaczełam je zraszać codziennie to przestały się pojawiać i ogólnie odżyły. Ale u jednego wczoraj zauważyłam coś strasznego - jakby coś poraziło mu prawie wszystkie liście. I była tam masa podobynch nacieków ale liście nie był uszkodzone jak poprzednio i żadnych robaczków. i paradoksalnie odpadło sporo młodych liści bez tych plam i nacieków - nie wyglądały na uszkodzone, a te jakby "porażone" prawie wszystkie dalej wiszą. Mam jeszcze dwa ficusy na południowym oknie ale w innym pokoju, dwa na zachodni,m i wschodnim i jeden na północnym - u żadnego innego nie zaobserwowałam takich objawów. Na początku kwietnia wszystkie były przesadzane - ale jak już pisałam, tylko u tego jednego są takie objawy
Czy jego mogło "przypalić" słońce ? stało się to momentalnie jednego dnia wszystko. Czy to jakiś grzyb może? obciąć mu wszystkie pozostałe liście i czekać na rozwój wypadków?
Ostatnio zmieniony przez Jacqueline_ 2013-05-08, 14:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-05-08, 21:22   

Kora też nie wygląda najlepiej. Nie ma przypadkiem za mokro? Być może przy przesadzaniu akurat u tego odpadło trochę korzeni, a reszta nie "przerobiła" nadmiaru wody i zaczęła gnić. Do jakiej mieszanki go przesadziłaś?
 
 
Jacqueline_ 

Dołączyła: 15 Kwi 2013
Skąd: Łowicz
Wysłany: 2013-05-09, 07:30   

korzenie to mu się chyba rozwijają świetnie bo troszkę mi się wypłukała ziemia raz jak podlewałam a tam pełno malutkich białych korzonków ;)
a ziemia to "ukopana" z pola z domieszką drobnego żwirku. Tak ogólnie to wcześniej po przesadzeniu dobrze się rozwijał, zaczął puszczać nowe listki. A jeśli chodzi o korę - cienkie gałązki może i tak sobie średnio wyglądają bo w zeszłym roku troche się przesuszyły fikusy i ogólnie podłysiały ;/ Myślałam, że jak dobrze będzie się czuł po przesadzeniu to go ciachnę troche bo jest dość wysoki, ma prawie 60cm z doniczką, średnica pnia nad ziemią to 3cm, na dole jak ma troche gałązek a później jest goły pień z 20cm i rozwidlenie na 2 gałęzie i na nich dopiero liście. Ale jak widać na razie dam mu spokój- mam nadzieję, że nie padnie.
wiem, że łyso wygląda, zwłaszcza jak teraz zgubił trochę liści, ale na tych cienkich gałązkach widać sporo pąków gdzie zaczynają listki wyłazić
Ostatnio zmieniony przez Jacqueline_ 2013-05-09, 07:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
armin 
Armin Niewiadomski

Pomógł: 34 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Lis 2007
Skąd: Swarzędz
Wysłany: 2013-05-09, 08:05   

Ziemia z pola to z reguły nie jest dobry pomysł, ale na razie musi tak zostać. Dopóki liście nie zaczną się normalnie rozwijać, to pomiędzy podlewaniami pozwalaj delikatnie przeschnąć podłożu. Jak duże są otwory drenażowe?
 
 
Jacqueline_ 

Dołączyła: 15 Kwi 2013
Skąd: Łowicz
Wysłany: 2013-05-09, 08:25   

ma 5 otworów po 8mm. A z podlewaniem to raczej zawsze tak robiłam, że ziemia przesychała, oczywiście nie całkowicie wysychała.
Hmm no cóż zobaczymy, tylko on 1 ma takie objawy :-/ a był wszystkie jednakowo potraktowane przy przesadzaniu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group